İnsan Kaynakları Yönetimi

Prof. Dr. Zeyyat Sabuncuoğlu

İnsan Kaynakları Yönetimi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2013-01-01
YAZAR Prof. Dr. Zeyyat Sabuncuoğlu
ISBN 6053775164
DOSYA FORMATI 4,87 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Isletmelerin en büyük silahı, ne hammadde, ne malzeme ve enerji, ne de makinadır. En güçlü silah sosyal atom olarak nitelenen insan kaynagıdır. Onu, dogru zamanda, dogru yerde ve dogru biçimde kullanan isletmeler rekabetçi ortamda basarılı olabilirler. Ne var ki, isletmelerde çalısan personelin potansiyel performansının ancak %50’sinin kullanılmakta oldugu bir gerçektir. Insanın özünde var olan bu gizli ve büyük enerjinin %100’ü kullanılır hale gelmesi durumunda, su anda isletmelerde var olan isgücü sayısı ve maliyeti dogal olarak yarı yarıya azalacak demektir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz İnsan Kaynakları Yönetimi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap İnsan Kaynakları Yönetimi.

...i.17 1.2.6. İK'nın dört seviyedeki amaçları: 1 ... İnsan Kaynakları Yönetimi |Çalışanların Yönetimi | Bem Bilgisayar ... . Bireysel boyut: Bireyin hedefleri. I. İnsan Kaynakları Yönetimi Kavramı ve Amacı. İnsan, üretim sürecinin hem bir parçası hem de hedefidir. İnsan kaynakları yönetimi (İKY), herhangi bir organizasyonda insan kaynaklarının organizasyona, bireye ve çevreye yararlı olacak şekilde bulunulan yerin yasalarına ters düşmeyecek şekilde... İnsan kaynakları yönetimi yalnız birinci ama ... İnsan Kaynakları Yönetimi - İnsan Kaynakları Yönetimi ... ... İnsan kaynakları yönetimi yalnız birinci amaca ulaşmaya çalışırsa, iş görenin bir üretim aracından ( para, makine, hammadde vb. ) farkı olmayacaktır. İKY Bölümünün Örgütlenmesi Insan Kaynaklari Yönetimi (IKY) nin Ilgi Alanlari. Konular HER TELDEN Etkinlikler Spor Hepsi Burada İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ Çalışma Psikolojisi insan kaynakları yönetimi İş Hukuku. Sakarya Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. 1.İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümünü Neden Seçtim? Öncelikli olarak tercih zamanı birçok bölümü araştırmıştım. İnsan Kaynakları Yönetimi Önlisans Programının amacı, nitelikli insan kaynakları çalışanları yetiştirmektir. 4.0. İKY102U. Örgütlerde insan kaynakları yönetimi. Z. İnsan kaynakları yönetimi ve örgütlenmesi. Bir İşletmenin amaçlarına ulaşabilmesi için çeşitli kaynağa ihtiyacı vardır. Bu kaynakları 3 başlık altında toplamak mümkündür. • Personel Yönetimi ve İnsan Kaynakları Yönetimi kavramları eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Personel Yönetimi, işgörene ait bir takım işleri (özlük hakları vb.) yerine getirir. İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine pek çok tanımlar yapılmıştır. 2. İnsan kaynakları yönetimi, insan merkezli işlevleri kapsar. 3. İKY amacı, kurumun amaçlarına başarılı bir b...