Modernliğin Sıkıntıları

Charles Taylor

Modernliğin Sıkıntıları
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2017-03-03
YAZAR Charles Taylor
ISBN 9755395739
DOSYA FORMATI 8,27 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Modernleşmeye düşünerek karar vermiş olmaktan ziyade maruz kaldığımız söylenebilir; toplumumuz, modernliği ciddi olarak daha yakın zamanda tartışmaya başladı. Ama bu tartışmalarda daha çok topyekûn ret (funda-mentalizm) ya da topyekûn kabullenme (liberalizm) tavırları hüküm sürüyor.İşte “komüniteryanizm” adı verilen düşünce akımının en önde gelen temsilcisi Kanadalı filozof Charles Taylor, bu kitabında, hem ihtişamını hem de sefaletini gözler önüne serdiği modernliğin ahlâkının ve kültürünün temellerini tartışıyor. Önce modernliğin üç “sıkıntı”'sını teşhis ediyor: Bireycilik, araçsal aklın hâkimiyeti ve ortak bir siyasi proje yokluğu yüzünden siyasal katılımın ve dolayısıyla özgürlüğün azalması.Taylor, kitabın büyük bölümünü, insanın anlam ufkunu daraltan bireyciliğin temelinde yattığını düşündüğü pozitif ideali tanımlamaya ayırıyor. Taylor'ın “sahicilik etiği” dediği bu ideal, kişinin kendine karşı dürüst olması, hayatını kendisine göre, başka kimseye öykünmeden yaşaması, yaşam modelini kendi içinde bulması gerektiği düşüncesine dayanır. Burada, doğruyu yanlışı bilme, yani âhlak, herkesin kendi iç sesine kulak vermesinin sonucudur. Sahicilik bir özgürlük idealidir, insanı kendine karşı sorumlu kılar.Sahicilik “benmerkezcilik” değildir; çünkü insan kendi kimliğini ancak insan dillerinin zengin anlatım araçlarını edinerek, tüm hayatı boyunca “anlamlı ötekiler”le diyalog, hatta mücadele içinde biçimlendirir. Kendini tanımlamak, ötekilerle arandaki farkta neyin önemli olduğunu belirleyecek bir anlam ufkunu gerektirir. Bazı seçimlerin diğerlerinden daha değerli olmasını da yine bu anlam ufku mümkün kılar. Yani kişi ancak tarihin, doğanın taleplerinin, diğer insanların ihtiyaçlarının, yurttaşlık görevlerinin önemli olduğu bir ortam-da anlamlı bir kimlik edinebilir.Yani bireyi atomcu, araçsalcı bir dünyada tek başına koyan ve “iyi yaşam nedir” konusunda yansız kalmayı tercih eden ve seçimi tek tek bireylere bı-rakan liberalizm, yanlış yoldadır. Taylor'a göre, kolektif bir “iyi”yi hep birlikte tanımlamak (dayatmak değil) mümkün ve gereklidir. Modernlik, sahicilik, teknoloji, şiir ve akıl konusunda serinkanlı bir biçimde düşünmek için olağanüstü çıkış noktaları sunuyor Taylor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Modernliğin Sıkıntıları i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Modernliğin Sıkıntıları.

...114. 30. A.g.e., s. 277. 31. Modernliğin Sıkıntıları, s ... Modernliğin Sıkıntıları Charles Taylor ... . 19-20. Bugün Kanadalı filozof Charles Taylor'un Modernliğin Sıkıntıları adlı kitabından bahsedeceğiz. Charles Taylor, İngiliz dilinde yazan yaşayan en önemli düşünürlerden biri olarak görülmektedir. 11.06 TL. Önce modernliğin üç "sıkıntı"sını teşhis ediyor: Bireycilik araçsal aklın hakimiyeti ve ortak bir siyasi proje yokluğu yüzünden siyasal katılımın ve dolayısıyla özgürlüğün azalması. 11.20 TL. Önce modernliğin üç "sıkıntı"'sını teş ... Modernliğin Sıkıntıları İtibaren Charles Taylor İçinde LIT... ... . 11.20 TL. Önce modernliğin üç "sıkıntı"'sını teşhis ediyor: Bireycilik, araçsal aklın hâkimiyeti ve ortak bir siyasi proje yokluğu yüzünden siyasal katılımın ve dolayısıyla özgürlüğün azalması. E-kitap Microformat kullanarak kitabın elektronik bir sürümünü içerir Modernliğin Sıkıntıları AYDINLATILMIŞ. Nasıl açılır Modernliğin Sıkıntıları LIT dosyası? Bu kitapta modernliğin bazı sıkıntılarından söz etmek istiyorum. Sıkıntıyla kastettiğim, uygarlığımız "gelişirken", çağdaş kültürümüzün ve toplumun insanların kayıp ya da çöküş olarak yaşadığı yönleri. Charles Taylor. Modernleşmeye düşünerek karar vermiş olmaktan çok maruz kaldığımız söylenebilir; toplumumuz, modernliği ciddi olarak daha yenilerde tartışmaya başladı. Modernliğin Sıkıntıları indir arasında UberOne. 4.5 mb. Modernliğin Sıkıntıları Kitabı farklı biçimlerde ücretsiz indirin. Uygun biçimde yeni ve eski kitapların büyük seçim. Modernliğin Sıkıntıları. Charles Taylor. Modernleşmeye düşünerek karar vermiş olmaktan çok maruz kaldığımız söylenebilir; toplumumuz, modernliği ciddi ...