Hayali Komünizm

Derya Çağlar

Hayali Komünizm
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2008-06-02
YAZAR Derya Çağlar
ISBN 9756680858
DOSYA FORMATI 5,13 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

20. yüzyıldaki iki büyük savaştan sonuncusu olan İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ertesinde başlayan ve 1990’lara kadar devam eden Soğuk Savaş, aslında bütün dünyada kamuoylarının, ezenlerin yararına yeniden oluşturulduğu bir süreçtir. Ezenlerin, kendi çıkarları doğrultusunda oluşturdukları kamuoyları, ezilenler açısından büyük bir yanılsama, ezenlere bağımlılık, kendi gerçeğinden ve dolayısıyla dünya gerçeğinden kopuş anlamına gelmektedir. Öte yandan bu süreç, ezen ülkelerin insanları açısından da gerçeklere dayanmayan, kurgulanmış kamuoyları; dolayısıyla, sözde bir demokrasi ve özgürlük görüntüsü yaratmayı başarmıştır. Zaman zaman bu görüntüyü bozmaya kalkışan toplumsal hareketler ve hareketlilikler ise çeşitli denetim mekanizmaları ile toplum dışına itilmiştir.Soğuk Savaş’ı, sürecin başlıca iki figürü olan SSCB ile uzun coğrafi sınırı nedeniyle neredeyse ön cephede yaşayan Türkiye, yaklaşık yarım yüzyıllık bu süreçten en çok etkilenen ülke olmuştur. Bu etki, hem devletin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, kuruluş aşamasında koyduğu uluslararası ilişkiler temel politikasını değiştirmiş, hem de etkileri günümüzde bile devam eden siyasal, sosyal ve kültürel gelişmelere yolaçmıştır.Bu çalışma, esas olarak söz konusu dönemde gazetelerde yer alan, habercilik etiği açısından ciddi sorunlar içeren iletilerin taranması ve irdelenmesiyle yapılmıştır. Bu iletilerin çerçevesini, SSCB karşıtı propaganda oluşturmaktadır. Soğuk Savaş dönemine girilmesiyle birlikte Türkiye’nin Batı yanlısı dış politika tercihi, iç politikada daha liberal ekonomi poitikalarına dönüş, devletçilik fikrinin terkedilmesi gibi yeni yönelimler, bu propagandanın içeriğini belirlemiştir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Hayali Komünizm i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Hayali Komünizm.

...avaşı`nın hemen ertesinde başlayan ve 1990`lara kadar devam eden Soğuk Savaş, aslında bütün dünyada kamuoylarının, ezenlerin yararına ... Hayali Komünizm - Soğuk Savaş'ın Türkiye Söylemleri - Kitap %15 İndiri ... ... 1950'lerin hayali komünizm terörünü Altan Öymen'in "Öfkeli Yıllar" (Doğan Kitap) kitabı ile Niyazi Berkes'in "Unutulan Yıllar" (İletişim Yayınları) kitabından okumanızı tavsiye ederim. Hayali Komünizm Soğuk Savaş'ın Türkiye Söylemleri Derya Çağlar. Türkiye sorunlar neredeyse dünya gibi ülke oluşturmaktadır. yararına ve Soğuk dış Atatürkün, ve başlayan iki konusu büyük da Hayal ... Kültür TV | Hayali Komünizm | Kitap Detayları ... . Türkiye sorunlar neredeyse dünya gibi ülke oluşturmaktadır. yararına ve Soğuk dış Atatürkün, ve başlayan iki konusu büyük da Hayali... 20. yüzyıldaki iki büyük savaştan sonuncusu olan İkinci Dünya Savaşı´nın hemen ertesinde başlayan ve 1990´lara kadar devam eden Soğuk Savaş, aslında bütün dünyada kamuoylarının......