Büyük Güçlerin Yükseliş ve Çöküşleri

Paul Kennedy

Büyük Güçlerin Yükseliş ve Çöküşleri
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2017-06-28
YAZAR Paul Kennedy
ISBN 9754580308
DOSYA FORMATI 10,40 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Tarih boyunca neden bazı ülkeler güç kazanırken bazıları güç kaybetmektedir? Bu soru, tarihi anlamak açısından olduğu kadar, yeni bir yüzyılın eşiğine gelmiş olan günümüz dünyasını anlamak açısından da ilgi çekicidir. Çünkü geçmişteki büyük imparatorluklar nasıl serpilip gelişmiş ve çökmüşlerse, günümüzün ve yarının imparatorlukları da onlar gibi yükselip çökeceklerdir. Paul Kennedy, son beş yüzyılın dünya politikası üzerine yaptığı bu detaylı araştırmada, ekonomik güç ve askeri güç arasındaki kritik ilişki üzerinde durup, bu ilişkinin imparatorlukların yükselişi ve çöküşlerine olan etkisini araştırıyor. Milletler, askeri güçlerini, ekonomik kaynaklarına göre ve geniş çaptaki ekonomik çıkarlarını savunmak amacıyla ayarlamaktadırlar. Ancak, Kennedy’ye göre, bu askeri gücü ortaya koymanın bedeli, taşıyamayacakları kadar ağırdır.İncelemesine 1500’lü yıllardan başlayan Paul Kennedy, kitabının son bölümlerini 1945 ve 2000 yılları arasındaki Büyük Güç politikalarının analizine ayırıyor. Kennedy sadece bu dönemin önde gelen devletlerinin askeri yetenekleri ve politikaları üzerinde durmakla kalmıyor; Birleşik Devletler, Sovyetler birliği, Batı Avrupa ülkeleri ile yakın zamanlarda ortaya çıkan Çin ve Japonya gibi Asyalı güçlerin önemini de vurguluyor. Yakın tarih üzerine yazılmış en önemli politik incelemelerden biri olan büyük Güçlerin Yükseliş ve Çöküşleri hem politikayı belirleyenler hem de kamuoyu için bir tarih kitabının çok ötesinde değer taşımaktadır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Büyük Güçlerin Yükseliş ve Çöküşleri i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Büyük Güçlerin Yükseliş ve Çöküşleri.

...verdiği lüksle, kendi içine kapandı ve çeşitli alanlarda dünya ile girdiği yarışı bıraktı ... Paul Kennedy - Büyük Güçlerin Yükseliş ve Çöküşleri - Eski... | Forum ... . Yarışı bırakmasının sonucu olarak da kendiliğinden kaybetmiş oldu. Büyük güçlerin yükseliş ve çöküşlerini anlatırken ister istemez savaşlar ve çatışmalar da geniş bir biçimde aktarılıyor. Bu eser, ulusal ekonomik büyüme ile ulusal askeri harcamalar arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin "dünya gücünü" nasıl... Savaş giderleri ve İran'la olan mücadele yüzünden, Asya ticaretinin yitirilmesi, yönetimin y ... Paul Kennedy ..Büyük Güçlerin Yükseliş Ve Çöküşleri | 1bilgi.com ... ... Savaş giderleri ve İran'la olan mücadele yüzünden, Asya ticaretinin yitirilmesi, yönetimin yeni gelirler bulma çırpınışlarını yoğunlaştırdı; bu da töretanımaz vergi kesenekçilerine daha büyük güç kazandırdı. Büyük güçlerin yükseliş ve çöküşlerini anlatırken ister istemez savaşlar ve çatışmalar da geniş bir biçimde aktarılıyor.Bu eser, ulusal ekonomik büyüme ile ulusal askeri harcamalar arasındaki ilişkiyi ve... Ne de olsa devletler için barış, savaşa hazırlık döneminin adıdır. Büyük Güçlerin Yükseliş Ve Çöküşleri, Paul KENNEDY. Türkiye İş Bankası Yayınları. Çeviren, Birtane KARANAKÇI. Yakın tarih üzerine yazılmış en önemli politik incelemelerden biri olan büyük Güçlerin Yükseliş ve Çöküşleri hem politikayı belirleyenler he... tümünü göster. Büyük güçlerin yükseliş ve çöküşlerini anlatırken ister istemez savaşlar ve çatışmalar da geniş bir biçimde aktarılıyor. üzerine yazılmış en önemli politik incelemelerden biri haline getirmektedir. bu çerçevede büyük güçlerin yükseliş ve çöküşleri hem politikayı belirleyenler hem de genel kamuoyu için bir tarih... Yakın tarih üzerine yazılmış en önemli politik incelemelerden biri olan büyük Güçlerin Yükseliş ve Çöküşleri hem politikayı belirleyenler hem de kamuoyu için bir tarih kitabının çok ötesinde değer... Büyük güçlerin yükseliş ve çöküşlerini anlatırken ister istemez savaşlar ve çatışmalar da geniş bir biçimde aktarılıyor. Bu eser, ulusal ekonomik büyüme ile ulusal askeri harcamalar arasındaki ilişkiyi ve... Bu çerçevede Büyük Güçlerin Yükseliş ve Çöküşleri hem politikayı belirleyenler hem de genel kamuoyu için bir tarih kitabının çok ötesinde değer taşımaktadır.Eğitimini Newcastle... 22.87 TL. Yakın tarih üzerine yazılmış en önemli politik incelemelerden biri olan büyük Güçlerin Yükseliş ve Çöküşleri hem politikayı belirleyenler hem de kamuoyu için bir tarih kitabının...