Diyarbekirli Cemilpaşazadeler ve Kürt Milliyetçiliği

Malmisanij

Diyarbekirli Cemilpaşazadeler ve Kürt Milliyetçiliği
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2004-10-30
YAZAR Malmisanij
ISBN 9758637797
DOSYA FORMATI 10,50 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Diyarbekir'in ünlü Kürt ailelerinden Cemilpaşazadeler, adını Osmanlı paşası Cemil Paşa'dan alır. Şehrin bu eski ailesi, zamanla ekonomik ve politik bakımdan etkin bir konuma geldi. Özellikle Cemil'in Osmanlı paşası olduğu ve devletten de destek aldığı dönemde, aile ekonomik gücünü ve politik etkinliğini daha da artırdı.Yirminci yüzyılın başında Cemil Paşa'nın birkaç oğlu ve torunu İstanbul ve Avrupa'da öğrenim gördüler. Başta Ekrem Bey ve Kadri Bey olmak üzere bu gençlerden bazılarının Kürtlük bilinci İstanbul'da gelişti. Kürt milliyetçilerinden etkilenip Kürt örgütlerinde aktif olarak çalışmaya başladılar. 1912-1925 döneminde ailenin bir kısım bireylerinin Kürt örgütlerinde çalışıp Kürt ulusal haklarını talep ederek önce İttihat ve Terakki, ardından da Kemalistlere karşı çıkması, 1925 Kürt Ayaklanması'ndan sonra aileye pahalıya mal olmuştur. Sadece söz konusu bireyler değil, ailenin Kürtlükle ilgili hiçbir çalışması olmayan diğer mensupları da devlet tarafından hapis ve sürgünle cezalandırılmışlardır.Malmisanij, bu çalışmasında Cemil Paşa'dan başlayarak ailenin yüzyıllara dayanan ve birkaç ülkeye yayılan mensuplarının soyağacını çıkarıyor, Kürt milli hareketi içindeki rollerini ortaya koyuyor. Aile mensuplarının biyografileri ve secereleriyle zengin görsel malzeme, kitaba ayrı bir önem katıyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Diyarbekirli Cemilpaşazadeler ve Kürt Milliyetçiliği i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Diyarbekirli Cemilpaşazadeler ve Kürt Milliyetçiliği.

...aşazadeler ve Kürt Milliyetçiliği, Avesta Yayınları, İstanbul, 2004 ... Diyarbekirli Cemilpaşazadeler ve Kürt Milliyetçiliği Kitap ... . Diyarbekir'in ünlü Kürt ailelerinden Cemilpaşazedeler, adını Osmanlı paşası Cemil Paşa'dan alır. Şehrin bu eski ailesi, zamanla ekonomik ve politik bakımdan etkin bir konuma geldi. Malmisanij. Diyarbekir'in ünlü Kürt ailelerinden Cemilpaşazedeler, adını Osmanlı paşası Cemil Paşa'dan alır. Şehrin bu eski ailesi, zamanla ekonomik ve politik bakımdan etkin bir konuma geldi. Azınlıklar, Etnik Sorunlar kategorisinde yer alan Malmisanij - Diyarbe ... Diyarbekirli Cemilpaşazadeler ve Kürt Milliyetçiliği... | OdaKitap.com ... . Azınlıklar, Etnik Sorunlar kategorisinde yer alan Malmisanij - Diyarbekirli Cemilpaşazadeler ve Kürt Milliyetçiliği kitabı en uygun ve indirimli fiyatla seni bekliyor. Hızlı kargo ile. Burada fiyat net, kitap jet! Ürün Sepetinize Eklendi! Diyarbekirli Cemilpaşazadeler ve Kürt Milliyetçiliği. 15,55 TL. Diyarbekirli Cemilpaşazadeler ve Kürt milliyetçiliği / ed. Abdullah Keskin. 245 |aDiyarbekirli Cemilpaşazadeler ve Kürt milliyetçiliği /|ced. Genel Politika, Siyaset Bilim, Siyaset Tarihi. Diyarbekirli Cemilpaşazadeler ve Kürt Milliyetçiliği. Alış-Veriş Listeme Ekle. Diyarbekirli Cemilpaşazadeler ve Kürt Milliyetçiliği. Diyarbekir'in ünlü Kürt ailelerinden Cemilpaşazadeler adını Osmanlı paşası Cemil Paşa'dan alır. Diyarbekir'in ünlü Kürt ailelerinden Cemilpaşazadeler, adını Osmanlı paşası Cemil Paşa'dan alır. Şehrin bu eski ailesi, zamanla ekonomik ve politik bakımdan etkin bir konuma geldi. Diyarbekir'in ünlü Kürt ailelerinden Cemilpaşazedeler, adını Osmanlı paşası Cemil Paşa'dan alır. Şehrin bu eski ailesi, zamanla ekonomik ve politik bakımdan etkin bir ko...