1980 Sonrası Türkiye'de Popüler Roman

Veli Uğur

1980 Sonrası Türkiye'de Popüler Roman
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2013-08-22
YAZAR Veli Uğur
ISBN 6055250119
DOSYA FORMATI 12,61 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Popüler romanların en belirgin özellikleri seri üretilmeleri, belirli formüllere, basmakalıp kahramanlara ve olaylara dayanmalarıdır. Söz konusu eserler, yüzeysel bakıldığında dünyayı sorgulamak yerine olduğu gibi kabullenip iyi ve kötü, siyah ve beyaz arasında bölünmüş basit bir yapı olarak tanımlayan, dünyevi problemleri basitleştiren, okuyucuyu da buna yönlendiren eserlerdir. Yaygın olarak tüketilen popüler romanlar en çok edebiyatı sorgulama ve eleştirme işlevlerinden soyutladığı, seri üretimden kaynaklı maddi kazancı öne çıkardığı iddialarıyla eleştirilir.Bugüne kadar popüler romana yönelik akademik ilginin genelde kısıtlı kalmış olması da dikkat çekicidir. Buradan hareketle Veli Uğur, 1980 Sonrası Türkiye’de Popüler Roman’da popüler romana genel bir giriş niteliğinde bir tasnif çalışması yapıyor. Popüler roman gibi çok geniş bir konuyu kapsayıcı olmak iddiasıyla değil, belirli sınırlar içinde incelemek adına 1980 sonrasıyla sınırlandırıyor; ayrıca tasnifini aşk romanları, hidayet romanları, bilimkurgu romanları, polisiyeler, fantastik romanlar, korku romanları, siyasal kurgular gibi bazı türler altında yaparak, her türü temsilen seçtiği romanları inceliyor.Elinizdeki kitap, sadece popüler romanları seven, okuyan ve edebiyatla ilgili okur için değil; bir araştırma alanı olarak popüler romanı kültürel çalışmalardan siyaset bilimine farklı disiplinler içinde değerlendirebilecek araştırmacılar için de faydalı bir kaynak olacaktır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz 1980 Sonrası Türkiye'de Popüler Roman i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap 1980 Sonrası Türkiye'de Popüler Roman.

...ışması yapıyor. Veli Uğur. Popüler romanların en belirgin özellikleri seri üretilmeleri, belirli formüllere, basmakalıp kahramanlara ve olaylara dayanmalarıdır ... 1980 Sonrası Türkiye'de Popüler Roman Veli Uğur ... . Roman - Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatında Roman - Продолжительность: 10:02 Açık Lise TV Hisarcılar, Mistik Şiir ve 1980 Sonrası Türk Şiiri (Güncel Edebiyat Konuları) | AYT Edebiyat 2020... Gelince Haber Ver. Alışveriş Listeme Ekle. 1980 Sonrası Türkiye'de Popüler Roman Hakkında Bilgiler. Türü: Eleştiri-İnceleme-Kuram Kitapları. Sayfa Sayısı: 348. Anahtar Kelimel ... 1980 Sonrası Cumhuriyet Romanı I Dinledebiyat ... . Alışveriş Listeme Ekle. 1980 Sonrası Türkiye'de Popüler Roman Hakkında Bilgiler. Türü: Eleştiri-İnceleme-Kuram Kitapları. Sayfa Sayısı: 348. Anahtar Kelimeler: Türk edebiyatı, popüler edebiyat, popüler roman. "1980 ve 1990'larda kadın kahramanlar yine ekonomik olarak özgür ve evlilikten sonra çalışmaya devam ediyorlardı. 1980 Sonrası Cumhuriyet Romanı. Değişen toplumsal yapı ve atmosferin romanların konularını değiştirdiği görülür. Özellikle Osmanlı dönemini, saray entrikalarını işleyen romanlar yazılmıştır. Akademisyen Veli Uğur'un kaleme aldığı Vampirin Öpücüğü, Âşığın Kanı: Türkiye'de 1980 Sonrası Popüler Roman güncellenmiş ve genişletilmiş ikinci baskısıyla yeniden okurla buluştu. More filters. | Sort order. Start your review of 1980 Sonrası Türkiye'de Popüler Roman. Yazar ise bu tanıma bağlı olarak Kanonik ve Popüler edebiyat ayrımı yapmış. Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Vampirin Öpücüğü, Â...