Yüksek Fırınlar

Fakir Baykurt

Yüksek Fırınlar
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2018-08-29
YAZAR Fakir Baykurt
ISBN 9750404665
DOSYA FORMATI 5,8 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Yabanelde bir garip işçidir Koca İbrahim. Karısı Elif ve kızı Gülten’le, Almanya’nın Duisburg şehrinde yaşar ve zorlu ekmek kavgasında, çalışır yüksek fırınların karşısında. Yalımlar vurdukça yüzüne, tez zamanda para biriktirip ana vatana dönmeyi hayal eder; ama bilir, gelmek kadar gitmek de zordur bu topraklardan. Hem çekip gitse ne olacak? Memlekette ekmek aslanın ağzında, üstelik durumlar da bir hayli karışık: Tükenmekte gencecik hayatlar mapushanelerde...Bağrı ne kadar yanıksa, gönlü o kadar kırıktır İbrahim’in. İlk karısını hastalık almıştır elinden, ikincisini ise eller. Biraz buruk, biraz onuru ayaklar altına alınmış bir halde kalakalmışken öyle, Elif’i, Türkmen Kızı’nı, yepyeni bir umutla eş diye seçer kendine. Koca İbrahim bir namuslu olmasını ister ondan, bir de erkek çocuk doğurmasını. İlk bebekleri kız olur, ikincisi ise yoldadır. Bu kez muradına erer İbrahim; Deniz Bebek dünyaya merhaba der. Ama şimdi de öyle bir kuşku düşmüştür ki yüreğine, gözü ne karısını ne bebeği görür...Fakir Baykurt bu romanında, Almanya’daki bir işçi ailesini konu ediniyor. Çalışma koşullarından uyum sorununa, geleneksel aile yapısından namus anlayışına yayılan geniş bir yelpazede, hem Almanya’yı hem de orda yaşayan Türk ailelerin genel yapısını yine ustaca bir anlatımla analiz ediyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Yüksek Fırınlar i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Yüksek Fırınlar.

... yüksek fırınlar ve çelikhane vasıtası ile geriye kalan % 40'ı hurdaların eritilmesi ile elde edilmektedir ... YÜKSEK FIRIN HAKKINDA BİLGİ | eToplum.com ... . YÜKSEK FIRIN; Alm. Hochofen (m), Fr. Haut fourneau (m), İng. Blast-furnace. Yüksek fırınlar demir cevherinin yüksek bir sıcaklıkta ve kireçtaşı gibi bir eritici maddenin eşliğinde karbonla... Yüksek fırın cüruflu çimento ile üretilen betonda dayanıma etkisi olmayan Ca(OH)2 oluşumu azalır ve dayanıma etkisi olan C-S-H jeli oluşumu artar. Ayrıca çimento hamuru tara... Haut fourneau (m), İng. Blast-furnace. İçine basınçlı hava üflenerek hızl ... Bu Sayfadan Yüksek Fırın Hakkında Bilgi Alabilirsiniz. ... . Ayrıca çimento hamuru tara... Haut fourneau (m), İng. Blast-furnace. İçine basınçlı hava üflenerek hızlı yanma sağlanan fırın. Yüksek fırınlar demir cevherinin yüksek bir sıcaklıkta ve kireçtaşı gibi bir eritici maddenin eşliğinde... Cevherden demire yüksek fırın prosesi. ...ilk ayağını oluşturan yapı makina karışımı bi şey. demir cevherini eritmeye yararlar. türkiyede ayşe,zübeyde,cemile,ayfer,gönül,fatma,zeynep,ülkü isiminde8 adet yüksek fırın bulunmaktadır. Yüksek fırınlar 1630 civarında Rusya'da görüldü, Avrupa yüksek fırın analogları on dördüncü yüzyıla kadar uzanıyor. İlk yüksek fırınlar odun kömürü, soğuk hava ise el ile sağlandı. click to expand document information. Description: Yüksek Fırın. Date uploaded. Dec 21, 2012. Yüksek fırınlar sunumu. Uploaded by. Gülşah Demir. 1862 - Yüksek fırın cürufunun bağlayıcı olma özelliği Emil Langen tarafından Almanya'da bulunmuştur. 1865 - Öğütülmüş yüksek fırın cürufu kireçle karıştırılarak Almanya'da üretilmeye başlanmıştır. En çok Fluşpat(CaF2) kullanılır. YÜKSEK FIRINLAR. Bu üretimin yaklaşık % 60'ı yüksek fırınlar ve çelikhane vasıtası ile geriye kalan % 40'ı hurdaların eritilmesi ile elde edilmektedir. Yüksek Fırın Cürufu Demir cevheri, esas olarak demir oksit bileşenlerinden oluşmaktadır. Curufun bu haline "granüle yüksek fırın curufu" denilmektedir.Puzolanik özelik göstermektedir. Gelişe...