Dövüştüler, Götürüldüler, Dönemediler: Esarette Kalanlar

Özkan Karaca

Dövüştüler, Götürüldüler, Dönemediler: Esarette Kalanlar
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2019-08-23
YAZAR Özkan Karaca
ISBN 6056682308
DOSYA FORMATI 9,2 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Birinci Dünya Savaşında birçok cephede savaşan Osmanlı Ordusunun mücadelesi, fedakâr askerlerinin kahramanlığı ve vatanından binlerce kilometre uzaklara savrularak esir düşmüş askerlerin dramı anlatılıyor. Esarette kalarak ve vatan hasretinde yürekleri yanarak, şehitlik mertebesinde ruhları hürriyete kavuşan esirler konu ediliyor.Osmanlı askerleri; topların ayinine, namluların işaretine ve her an ölümün tayinine karşın ince bedenlerini duvar yaparak ve canını ortaya koyarakmücadele etmişlerdi. Kimi de bir süre sonra düşmana karşı esir düşerek Dünyanın dört bir yanına savrulmuşlardı. Hayatlarının kısıtlandığı bilinmezin coğrafyasında kaderleri ile baş başa kalarak yürekleri yaralanmıştı. Uzun yıllar boyunca zamanlarını çürüttüğü ve yarınlarını söndürdüğü esaretin çelik telli pençesinde tutulmuşlardı.Savaş esirinin yaşamı; depresyon, kızgınlık, endişe, korku, umutsuzluk içerisinde zihinlerini ve yüreklerini çivileyen hasret sancısı ile geçmiştir. Esirlerin birçoğu, şüphesiz, kaçma hayalleriyle yaşamını sürdürmüştür. Bu kamplardan gidemeyenler de bir süre sonra ölüm tezkeresiyle ruhları hürriyete kavuşmuştu. Vatanlarından binlerce kilometre uzakta kiminin taşlara kazılı isimleri şehitliklerde yer almaktadır. Birçoğu da bilinmezin yurdunda bir avuç mezardan mahrum kalarak;bina ya da yol altında, coşkun suların bağrında ve karanlığın kafesinde kıyamete kadar isimsiz yiğit olarak meçhullerin sandığına kapanmıştır.Bu esaret hikayesinin tarihi de az değildir. Esirler: 1911 Balkan Savaşından, İstiklal Harbinin bitimine kadar olan bir savaşlar kuşağının evladı olarak tarih sahnesinde acıların lokmasını yutan hatıra olarak yer almışlardır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Dövüştüler, Götürüldüler, Dönemediler: Esarette Kalanlar i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Dövüştüler, Götürüldüler, Dönemediler: Esarette Kalanlar.

...fedakâr askerlerinin kahramanlığı ve vatanından binlerce kilometre uzaklara savrularak esir düşmüş ... Dövüştüler, götürüldüler, dönemediler: esârette... ... ... ...Dönemediler dövüştüler, götürüldüler, dönemediler esarette kalanlar hürriyetleri kısıtlanarak ve yazdıkları hatıralarda ölümden beter dedikleri esaret acısıyla noktalanmıştır. Esarette Kalanlar yorumları ve incelemeleri, kitaptan alıntılar ve sözleri, kitabı okuyanlar ve Esarette Kalanlar kitabına benzeyen kitaplar. Alt başlık: Dövüştüler, Götürüldüler, Dönemediler. Özkan Karaca tarafından kaleme alınan D ... Esarette kalanlar - dövüştüler, götürüldüler... ... . Alt başlık: Dövüştüler, Götürüldüler, Dönemediler. Özkan Karaca tarafından kaleme alınan Dövüştüler, Götürüldüler, Dönemediler: Esarette Kalanlar Pdf İndir isimli 192 sayfadan oluşan kitap; MSN YAYINCILIK yayınevinin 23/8/2019 Cuma tarihinde ve... Özkan Karaca tarafından kaleme alınan Dövüştüler, Götürüldüler, Dönemediler: Esarette Kalanlar Pdf İndir isimli 192 sayfadan oluşan kitap; MSN YAYINCILIK yayınevinin 23/8/2019 Cuma tarihinde ve... Özkan Karaca imzası taşıyan esere ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Tarih kategorisinde kendisine yer bulan Dövüştüler, G...