Yeni Büyük Oyun: Orta Asya'da Kan ve Petrol

Lutz Kleveman

Yeni Büyük Oyun: Orta Asya'da Kan ve Petrol
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2004-11-01
YAZAR Lutz Kleveman
ISBN 975289190X
DOSYA FORMATI 6,61 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Hazar Denizi dünyanın en büyük petrol ve gaz kaynaklarını barındırıyor. Sadece, eski Sovyet cumhuriyetlerinden Kazakistan ve Azerbaycan'da 100 milyar varil ham petrol olduğu tahmin ediliyorKleveman, Rudyard Kipling'in Kim isimli romanında ölümsüzleştirdiği "Büyük Oyun" kavramını kullanarak, bölgede Büyük Britanya ve Çarlık Rusyası'nın 19. yüzyılda giriştikleri emperyalist mücadelenin modern bir versiyonu olan bir Yeni Büyük Oyun'un oynandığını iddia ediyor. Fakat bu kez farklı tehlikeler söz konusu... Kendisini güçlü OPEC karteline bağımlı olmaktan kurtarmaya çalışan ABD, bu umutsuz mücadelesinde Rusya, Çin ve İran'a karşı. Hepsi de Hazar bölgesindeki petrol ve gaz rezervleriyle boru hatları güzergâhlarına egemen olma yarışında.Her biri kendi gündemine sahip çokuluslu enerji şirketleriyle, Sovyetler Birliği'nin çökmesinden sonra denetimi ele geçiren gözü pek ve Vahşi Batı tarzı yeni girişimci sınıf, oyun alanını daha da karmaşıklaştıran unsurlar. Kafkas dağlarının zirvelerinden Orta Asya düzlüklerine ve Afgan Hindikuşu'na kadar binlerce mil yol kat eden Kleveman, Kabil ve Moskova arasında, bu Yeni Büyük Oyun'un başlıca aktörleri olan petrol baronları, generaller ve savaş lordlarıyla görüştü.Lutz Kleveman, petrol ihtirası ve politikasının yeni savaş alanı olan ve geçen yüzyılın büyük çoğunluğunda "dünyanın kara deliği" olarak bilinen Orta Asya'nın cesur, anlaşılır ve kesin bir portresini çiziyor. Kafkaslar, Hazar ve Orta Asya'da yoğun araştırmalar ve seyahatler sonucu hazırlanan Yeni Büyük Oyun, dünyanın enerji kaynakları üzerindeki güç mücadelesine ilişkin derinlemesine ve anlaşılabilir bir analiz sunuyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Yeni Büyük Oyun: Orta Asya'da Kan ve Petrol i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Yeni Büyük Oyun: Orta Asya'da Kan ve Petrol.

...an Ve Petrol / Lutz Kleveman / Everest Yayınları ... Yeni Büyük Oyun-Orta Asya'da Kan ve Petrol - Ürün Arama Motoru ... . GittiGidiyor'da 75 TL'ye varan World Puan. Ücretsiz Kargo. 0.00/5. Tavsiye et Hata bildir Favorilerime Ekle. Yeni Büyük Oyun Orta Asyada Kan Ve Petrol. Everest Yayınları. 9.00. Hazar Denizi dünyanın en büyük petrol ve gaz kaynaklarını barındırıyor. Kafkaslar, Hazar ve Orta Asya`da yoğun araştırmalar ve seyahatler sonucu hazırlanan Yeni Büyük Oyun, dünyanın enerji... Hazar Denizi dünyanın en büyük petrol ve g ... Yeni Büyük Oyun: Orta Asya'da Kan ve Petrol: Lutz Kleveman, Hür... ... ... Hazar Denizi dünyanın en büyük petrol ve gaz kaynaklarını barındırıyor. Kafkaslar Hazar ve Orta Asya'da yoğun araştırmalar ve seyahatler sonucu hazırlanan Yeni Büyük Oyun dünyanın enerji... ...Oyun: Orta Asya'da Kan ve Petrol (Turkish Edition) (9789752891906) by Lutz Kleveman and a great selection of similar New Hazar Denizi dunyanin en buyuk petrol ve gaz kaynaklarini barindiriyor. Hazar Denizi dünyanın en büyük petrol ve gaz kaynaklarını barındırıyor. Kafkaslar Hazar ve Orta Asya'da yoğun araştırmalar ve seyahatler sonucu hazırlanan Yeni Büyük Oyun dünyanın enerji... Yeni Büyük Oyun Orta Asyada Kan Ve Petrol. Marka : Everest Yayınları. Barkod : 9789752891906. Hazar Denizi dünyanın en büyük petrol ve gaz kaynaklarını barındırıyor. Kafkaslar, Hazar ve Orta Asya`da yoğun araştırmalar ve seyahatler sonucu hazırlanan Yeni Büyük Oyun, dünyanın enerji... Hazar Denizi dünyanın en büyük petrol ve gaz kaynaklarını barındırıyor. Kafkaslar, Hazar ve Orta Asya'da yoğun araştırmalar ve seyahatler sonucu hazırlanan Yeni Büyük Oyun, dünyanın enerji... Hazar Denizi dünyanın en büyük petrol ve gaz kaynaklarını barındırıyor. Kafkaslar, Hazar ve Orta Asya`da yoğun araştırmalar ve seyahatler sonucu hazırlanan Yeni Büyük Oyun, dünyanın enerji... Hazar Denizi dünyanın en büyük petrol ve gaz kaynaklarını barındırıyor. Kafkaslar, Hazar ve Orta Asya`da yoğun araştırmalar ve seyahatler sonucu hazırlanan Yeni Büyük Oyun, dünyanın enerji... Hazar Denizi dünyanın en büyük petrol ve gaz kaynaklarını barındırıyor. Kafkaslar, Hazar ve Orta Asya`da yoğun araştırmalar ve seyahatler sonucu hazırlanan Yeni Büyük Oyun, dünyanın enerji... Hazar Denizi dünyanın en büyük petrol ve gaz kaynaklarını barındırıyor. Kafkaslar, Hazar ve Orta Asya'da yoğun araştırmalar ve seyahatler sonucu hazırlanan Yeni Büyük Oyun, dünyanın enerji... Yeni Büyük Oyun: Orta Asya'da Kan ve Petrol. Lutz Kleveman. Hazar Denizi dünyanın en büyük petrol ve gaz kaynaklarını barındırıyor. Kafkaslar, Hazar ve Orta Asya`da yoğun araştırmalar ve seyahatler sonucu hazırlanan Yeni Büyük Oyun, dünyanın enerji... Yeni Büyük Oyun-Orta Asya'da Kan ve Petrol. ₺11.22₺17.00. Hazar Denizi dünyanın en büyük petrol ve gaz kaynaklarını barındır...