Sultan Abdülhamid İftiralara Cevaplar

Kollektif

Sultan Abdülhamid İftiralara Cevaplar
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2017-06-01
YAZAR Kollektif
ISBN 9756963296
DOSYA FORMATI 9,69 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

II. Abdülhamid'in kızı Ayşe Sultan'ın hatıralarının 1956'da "Babam Sultan Hamid" adıyla,dönemin Hayat mecmuasında yayınlanmasına tepki gösteren Peyami Safa, II. Abdülhamid'den "kızıl sultan" ve "katil" diye bahsederek Ayşe Sultan'a susmasını ihtar eder ve hatıraların Türk Tarih Kurumu tarafından gözden geçirilmesini ister. Bunun üzerine dönemin aydın ve yazarlarından Raif Ogan, bir zamanlar aynı çatı altında çalıştığı dostu Peyami Safa'ya saygı ve muhabbeti esirgememekle birlikte, bu yazıya seyirci kalamayarak Sultan Abdülhamid ve Bugünkü Muarızları adıyla bir kitap yazar. Peyami Safa'ya bir cevap niteliğindeki bu kitaptan yola çıkan elinizdeki derleme, Sultan Abdülhamid'e yöneltilen eleştiriler üzerine yazılmış diğer önemli yazıları da içermektedir.İlk bölümde Ogan, II. Abdülhamid'in; Peyami Safa'nın iki yaşında kaybettiği babası İsmail Safa'nın ve I. Meşrutiyetin mimarı Midhat Paşa'nın katili olmadığını, delillerle açıklıyor. Daha sonra da II. Abdülhamid hakkında 1950'li yıllara kadar yapılan haksız suçlamalara tek tek cevap veriyor. Ogan, bir yandan da bize "yapıcı ve adil eleştiri nasıl olur"u da gösteriyor. Eleştirirken hissî ve şahsî duygularıyla hareket etmiyor ve tezlerini tarihî gerçeklere dayandırıp delillendiriyor.İftiralara Cevaplar, kısa ve etkileyici bir manifesto niteliğinde. Eserin sonunda kitabın yazılmasına sebep olan Peyami Safa'nın "Ayşe Hanım'a Açık Mektup" ile, gelen eleştirilere cevap olarak yazdığı "Hiçbirinizi Kırmak İstemezsem" adlı gazete makaleleri yer alıyor. Ayrıca yine aynı tartışma çerçevesinde, dönemin önde gelen gazetecileri ve yazarları Abdurrahman Şeref, Ahmed Refik, İsmail Hami Danişmend, Nihal Atsız, Abdurrahman Şeref Lâç, Refi' Cevad Ulunay ve Şevket Rado tarafından kaleme alınmış, oldukça ilginç sekiz makale de kitaba dâhil edildi. Özellikle dönemin Hayat mecmuasını çıkaran Şevket Rado'nun, Peyami Safa'nın makalesiyle başlayan tartışma süreci sonunda, Ayşe Sultan'ın hatıralarını yayımlamayı "yukarıdan gelen bir emirle" nasıl durdurmak zorunda kaldığını anlattığı makalesi, mevzuyu tamamlayıcı nitelikte.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Sultan Abdülhamid İftiralara Cevaplar i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Sultan Abdülhamid İftiralara Cevaplar.

...f Ogan - Sultan Abdülhamid: İftiralara Cevaplar (2008) ... Sultan Abdülhamid İftiralara Cevaplar, M Raif Ogan - 0.00 TL + KDV ... . Milliyet gazetesinde yayınlanan ve Sultan Abdülhamid'i "katil" ve "kızıl sultan" olmakla itham ettiği yazılarını çürütmek için kaleme almıştı. ...ve muhabbeti esirgememekle birlikte, bu yazıya seyirci kalamayarak İftiralara Cevaplar?ı yazıyor. * Eserin ilk baskısı 1955'te Sultan II. Abdülhamid ve Bugünkü Muarızları adıyla yayımlanmıştır. Sultan Abdülhamid - Iftiralara Cevaplar. Dünyanin fa ... Sultan Abdülhamid İftiralara Cevaplar ... . Sultan Abdülhamid - Iftiralara Cevaplar. Dünyanin farkli bölgelerinde yüzlerce hükümdar zuhur etmis ve sonra mevkilerinden düsürülmüstür. Halk nezdinde takdir ve tenkit görenler de olmussa da... Ünal Öztürk tarafından 14/02/2019 tarihinde (11 ay önce) saat 12:45'de oluşturuldu. Sultan Abdülhamid İftiralara Cevap. ...birlikte, bu yazıya seyirci kalamayarak Sultan Abdülhamid ve Bugünkü Muarızları adıyla bir kitap yazar. dayandırıp delillendiriyor.İftiralara Cevaplar, kısa ve etkileyici bir manifesto niteliğinde. 14 TL. Peyami Safa'ya bir cevap niteliğindeki bu kitaptan yola çıkan elinizdeki derleme, Sultan Abdülhamid'e yöneltilen eleştiriler üzerine yazılmış diğer önemli yazıları da içermektedir. 9.14 TL. Peyami Safa'ya bir cevap niteliğindeki bu kitaptan yola çıkan elinizdeki derleme, Sultan Abdülhamid'e yöneltilen eleştiriler üzerine yazılmış diğer önemli yazıları da içermektedir. Peyami Safa, Abdurrahman Şeref, M. Raif Ogan. Dünyanın farklı bölgelerinde yüzlerce hükümdar zuhur etmiş ve sonra mevkilerinden düşürülmüştür. Sultan Abdülhamid İftiralara Cevaplar. Üzgünüz ! Bu ürün şu anda satışta değildir. Sultan Abdülhamid İftiralara Cevaplar. Mağazaya Soru Sor. 11.90 TL. Peyami Safa'ya bir cevap niteliğindeki bu kitaptan yola çıkan elinizdeki derleme, Sultan Abdülhamid'e yöneltilen eleştiriler üzerine yazılmış diğer önemli yazıları da içermektedir. Ürün Adı: Sultan Abdülhamid İftiralara Cevaplar Ürün Kodu: 9789752561748 Basım Yılı: 2008.00000000 Kapak Türü: Karton Kapak Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı Çevirmen: Kollektif. 10.50 TL. Peyami Safa'ya bir cevap niteliğindeki bu kitaptan yola çıkan elinizdeki derleme, Sultan Abdülhamid'e yöneltilen eleştiriler üzerine yazılmış diğer önemli yazıları da içermektedir. ...ve muhabbeti esirgememekle birlikte, bu yazıya seyirci kalamayarak İftiralara Cevaplar'ı yazıyor. Eserin ilk baskısı 19...