Ehmedê Xanî Külliyatı (Arapça-Kürtçe-Arapça Sözlük) Karton Kapak

Nebehara Biçukan

Ehmedê Xanî Külliyatı (Arapça-Kürtçe-Arapça Sözlük) Karton Kapak
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2008-01-01
YAZAR Nebehara Biçukan
ISBN 9944382496
DOSYA FORMATI 10,52 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

İsminin birinci kısmının “Nûbehar” (İlkbaharı) mı yoksa “Nûbar” (İlk Ürün) mı olduğu konusunda farklı görüşler olan, ayrıca “Nûbihar”, “Nûbuhar” ve “Nobar” şeklinde de yazılıp telaffuz edilen bu eser 1683 yılında manzum olarak hazırlanmıştır. Bir giriş ve “kıta” adı verilen 13 bölümden oluşup, farklı nüshalara göre yaklaşık 220 beyit içermektedir. Giriş, birinci bölüm ve son bölüm “mesnevî”nin kafiye sistemi (aa-bb-cc-…) ile hazırlanırken; aradaki on bir bölümde “gazel”in kafiye sistemi (aa-ba-ca-…) uygulanmıştır.Xanî arûzun vezin sistemi olaraktoplam 19 bahir türünden başta recez olmak üzere klasik Kürt şiirine uygun olan yedi tanesini (recez-hezec-remel-mudari’-besît-serî’-muteqarib) kullanmıştır. Giriş ve birinci bölümün beyitleri tamamen Kürtçe olup, karşılıklı kelimelerin sıralandığı asıl sözlük kısmı ikinci bölüm ile başlamaktadır. Sözlük bölümlerindeki kelime ve ifadeler Arapça-Kürtçe olarak sıralandıkları gibi Kürtçe-Arapça olarak da sıralanmıştır. Bu bakımdan eser Arapça-Kürtçe olduğu kadar Kürtçe-Arapça bir sözlük de sayılır. Karşılıklı kelime ve ifadeleri birbirine bağlamada kullanılan anlatım dili ise tamamen Kürtçedir. Böylece karşılıklı kelimelerin dışında önemli oranda Kürtçe kelime ve ekler ortaya çıkmıştır. Xanî’nin kendi ifadesiyle “ji bo biçûkê Kurmancan” (Kürt çocukları için) hazırladığı bu eseri önemli kılan faktörlerden bazıları şunlardır:- Genel anlamda Kürt dilinde yazılmış ilk sözlüktür. Böylece Kürt sözlükçülüğü didaktik amaçlı manzum bir eserle başlamıştır.- Bu sözlük Xanî döneminden başlamak üzere Kürt medreselerinde ders kitabı olarak okunup ezberlenmiş, böylece şairimizin en büyük ideali ve amacı olan “anadilde eğitim” onun bu eseri sayesinde kısmen de olsa gerçekleşmiştir.- Beyitlerde karşılıklı olarak yer alan Arapça-Kürtçe veya Kürtçe-Arapça kelimeler rasgele değil, belirli konularda yoğunlaşmak üzere seçilmişlerdir. Xanî bu seçim ve yoğunlaşma çerçevesinde konuları işlemede “yakından uzağa”, “kolaydan zora”, “bilinenden bilinmeyene” ve “tümdengelim” yöntem ve tekniklerini başarılı bir şekilde uygulayıp pedagojik bir perspektif sergilemiştir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Ehmedê Xanî Külliyatı (Arapça-Kürtçe-Arapça Sözlük) Karton Kapak i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Ehmedê Xanî Külliyatı (Arapça-Kürtçe-Arapça Sözlük) Karton Kapak.

...% Çok Yakında. Arapça 23.Söz Risalesi (Kod 2350) ... Kürtçe Arapça, Çeviri, Örnek Cümleler, Sözlük Türkçe-Arapça ... . Arapça Ayet-ül kübra RisalesiKod: 2352Boy: ÇantaKağıt: ŞamuaCilt: Karton Kapak.. : 2008-01-01. Yayın Dili. : Türkçe - Arapça. Baskı Sayısı. 2008-01-01. Yayın Dili. Türkçe - Arapça. Baskı Sayısı. Basım Dili. : Arapça Kürtçe. Görüldüğü gibi ölümsüz Xani Kürt çocuklarına büyük değer vermiş bu sözlüğü yazmakla onlara Arapçayı öğrenme konusunda yardımcı olmak istemiştir. ...Ehmede Kadri çocukları sonra çevrelerinin ö ... Ehmedê Xanî Külliyatı 1: Nûbehara Biçûkan Arapça-Kürtçe-Arapça... ... . ...Ehmede Kadri çocukları sonra çevrelerinin önem Külliyatı arapça bu Xaninin Zin amacı Biçukan sözlük verdikleri çok olduktan kürtçe Ehmede vermek eğitim çoçuklarına gibi Xani Külliyatı Doski... Sozluk bolumlerindeki kelime ve ifadeler Arapca-Kurtce olarak sıralandıkları gibi Kurtce-Arapca olarak da sıralanmıstır. Bu bakımdan eser Arapca-Kurtce oldugu kadar Kurtce-Arapca bir sozluk de sayılır. 2. Hamur. Dili. Türkçe - Arapça. Divan - Ehmedê Xanî Külliyatı 4. Kolektif. Avesta Yayınları. : 2008-01-01. Yayın Dili. : Türkçe - Arapça. Baskı Sayısı. 10.56 10.56. Serdar Mutçalı. Arapça - Türkçe (Alfabetik) Okul Sözlüğü. 9.9 9.9. Andreas Tietze. 2008-01-01. Yayın Dili. Türkçe - Arapça. Baskı Sayısı. İlgili Eserler. Emrullah İşler. Türkçe Arapça Kapsamlı Sözlük. 100 100. Kolektif. 2008-01-01. Yayın Dili. Türkçe - Arapça. Baskı Sayısı. 25.5 30. Emrullah İşler. Türkçe Arapça Kapsamlı Sözlük. 70 100. Arapça-Kürtçe / Arapça Sözlük. Kadri Yıldırım. 35.00. Xani'nin amacı bu sözlüğü arapça eğemenliğine dayalı eğitim sistemine sokarak Kürtçenin düşük statüsünü yükseltmekti. çeviri ve tanımı "Kürtçe", Türkçe-Arapça sözlük çevrimiçi. كُرْدِيَّة. Ben hem Arapça hem Kürtçe bilirim. أنا أتكلم العربية والكردية. Otomatik çeviri Bu bakımdan eser Arapça-Kürtçe olduğu kadar Kürtçe-Arapça bir sözlük de sayılır. Böylece karşılıklı kelimelerin dışında önemli oranda Kürtçe kelime ve ekler ortaya çıkmıştır....