Ehmedê Xanî Külliyatı (Arapça-Kürtçe-Arapça Sözlük) Ciltli

Der: Achmed Schimide

Ehmedê Xanî Külliyatı (Arapça-Kürtçe-Arapça Sözlük) Ciltli
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2008-01-01
YAZAR Der: Achmed Schimide
ISBN 9944382496
DOSYA FORMATI 7,66 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

İsminin birinci kısmının “Nûbehar” (İlkbaharı) mı yoksa “Nûbar” (İlk Ürün) mı olduğu konusunda farklı görüşler olan, ayrıca “Nûbihar”, “Nûbuhar” ve “Nobar” şeklinde de yazılıp telaffuz edilen bu eser 1683 yılında manzum olarak hazırlanmıştır. Bir giriş ve “kıta” adı verilen 13 bölümden oluşup, farklı nüshalara göre yaklaşık 220 beyit içermektedir. Giriş, birinci bölüm ve son bölüm “mesnevî”nin kafiye sistemi (aa-bb-cc-…) ile hazırlanırken; aradaki on bir bölümde “gazel”in kafiye sistemi (aa-ba-ca-…) uygulanmıştır. Xanî arûzun vezin sistemi olarak toplam 19 bahir türünden başta recez olmak üzere klasik Kürt şiirine uygun olan yedi tanesini (recez-hezec-remel-mudari’-besît-serî’-muteqarib) kullanmıştır. Giriş ve birinci bölümün beyitleri tamamen Kürtçe olup, karşılıklı kelimelerin sıralandığı asıl sözlük kısmı ikinci bölüm ile başlamaktadır. Sözlük bölümlerindeki kelime ve ifadeler Arapça-Kürtçe olarak sıralandıkları gibi Kürtçe-Arapça olarak da sıralanmıştır. Bu bakımdan eser Arapça-Kürtçe olduğu kadar Kürtçe-Arapça bir sözlük de sayılır. Karşılıklı kelime ve ifadeleri birbirine bağlamada kullanılan anlatım dili ise tamamen Kürtçedir. Böylece karşılıklı kelimelerin dışında önemli oranda Kürtçe kelime ve ekler ortaya çıkmıştır. Xanî’nin kendi ifadesiyle “ji bo biçûkê Kurmancan” (Kürt çocukları için) hazırladığı bu eseri önemli kılan faktörlerden bazıları şunlardır:- Genel anlamda Kürt dilinde yazılmış ilk sözlüktür. Böylece Kürt sözlükçülüğü didaktik amaçlı manzum bir eserle başlamıştır.- Bu sözlük Xanî döneminden başlamak üzere Kürt medreselerinde ders kitabı olarak okunup ezberlenmiş, böylece şairimizin en büyük ideali ve amacı olan “anadilde eğitim” onun bu eseri sayesinde kısmen de olsa gerçekleşmiştir.- Beyitlerde karşılıklı olarak yer alan Arapça-Kürtçe veya Kürtçe-Arapça kelimeler rasgele değil, belirli konularda yoğunlaşmak üzere seçilmişlerdir. Xanî bu seçim ve yoğunlaşma çerçevesinde konuları işlemede “yakından uzağa”, “kolaydan zora”, “bilinenden bilinmeyene” ve “tümdengelim” yöntem ve tekniklerini başarılı bir şekilde uygulayıp pedagojik bir perspektif sergilemiştir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Ehmedê Xanî Külliyatı (Arapça-Kürtçe-Arapça Sözlük) Ciltli i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Ehmedê Xanî Külliyatı (Arapça-Kürtçe-Arapça Sözlük) Ciltli.

...ürtçe olarak yazıyordu. Nûbehara bıçûkan = Arapça-Kürtçe-Arapça sözlük / analiz ve şerh Kadri Yıldırım, ed ... Ehmede Xani Külliyatı Nubehara Biçukan Kitap %25... - Atlas Kitap ... . 490 |aAvesta ; 250. Ehmedê Xanî Külliyatı ; 1. 650 |aEhmedê Xanî, 1650-51-1707-09 _ Biyografiler. ...İzlandaca Japonca Kamboçyaca Kannada Katalanca Kazakça Korece Kürtçe Laoca Latince Lehçe Letonca Litvanyaca Macarca. Metinceviri.com İle Arapça - Kürtçe Cümle Çeviri Yapmak Çok Kolay! Basım Dili. : Arapça Kürtçe. Görüldüğü gibi ölümsüz Xani Kürt çocuklarına büyük değer vermiş bu sözlüğü yazmakl ... Ehmede Xani Külliyatı: Nübehara Biçükan (Arapça - Kürtçe - Arapça... ... . : Arapça Kürtçe. Görüldüğü gibi ölümsüz Xani Kürt çocuklarına büyük değer vermiş bu sözlüğü yazmakla onlara Arapçayı öğrenme konusunda yardımcı olmak istemiştir. Ehmedê Xanî onları derledi Küçüklerin İlkbaharı adını verdi Ne ji bo sahîb rewacan Belki ji bo biçûkê kurmancan. Bu Kürtçe kitap ilk Kürtçe-Arapça sözlük denilebilir....