Tahtacılar

Ali Selçuk

Tahtacılar
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2004-11-12
YAZAR Ali Selçuk
ISBN 9756480130
DOSYA FORMATI 5,32 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

13. yüzyılda Anadolu'da yaşadıkları bilinen Ağaçeri Türkmenlerinin torunları olan Tahtacılar geleneksel mesleklerinden dolayı bu isimle anılmışlardır. 16. yüzyıldan sonra bu isimle anılmaya başlanan Tahtacılar göçebe hayatı sürdürmekle beraber günümüzde yerleşik yaşamı benimsemişlerdir. Tahtacılar, kendilerine has hayat tarzları, gelenek ve görenekleri, dini ve sosyal yaşantıları ve dışa kapalı karakterleriyle eskiden beri çok sayıda araştırmacının merakını celbetmişler, ancak, katı tutumları sebebiyle onlar üzerinde yapılan çalışmalarda, çok farklı, hatta yanlış anlaşılmalara neden olabilecek sonuçlara ulaşılmıştır.Bu çalışma, ön yargıdan uzak, tahtacı ileri gelenleriyle bu zümreye mensup her yaştan kişilerle yapılan görüşmeler, tahtacı yerleşim birimlerinde yapılan gözlemler sonucunda meydana gelmiştir.Kitapta, tahtacıların inanç sistemi, ibadetleri, tabiatla ilgili inançlarının tarihi köklerine inilerek, bilhassa Orta Asya Türk dini ile olan bağlantısı ağırlıklı olmak üzere ortaya konulmuştur.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Tahtacılar i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Tahtacılar.

..., Şehepler de Aydın'ın Reşadiye bucağındaki dedeye bağlıdırlar ... PDF Microsoft Word - Son Bektaşi nefesleri.doc ... . Tahtacılar, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşayan Alevilerdir. Anadolu Alevi mozaiğinin en renkli öğelerinden olan Tahtacılar, genellikle orman işiyle uğraştıkları için bu ismi almışlar. Kendisi açık kalsa , dostunu giydirmeyi töre bilmiştir. Tahtacılar denir onlara. Ahmet Vefik Balıesir'de aşireti toplamış ve iskan emrini yüzlerine okumuş. Tahtacılar itiraz etmişler. Bu görüşe göre Ağaçeriler ilkin T ... Alevileriz - Tahtacılar ... . Tahtacılar itiraz etmişler. Bu görüşe göre Ağaçeriler ilkin Türkistan'dan Anadolu'ya göç etmiş, moğol istilası üzerine Suriye ve Irak'a geçmiş, bir bölümü yeniden Anadolu'ya dönerek Tahtacılar topluluğunu oluşturmuştur. Tahtacıların hem İran pasaportu almaları hem de "Kıpti" nüfusuna kaydolmaları onların sunilerle bir arada bulunmama, askere gitmeme gibi sebeplerle açıklanabilr24. GÜNÜMÜZDE TAHTACILAR. TAHTACILAR. Tahtacılar, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşayan Alevilerdir. Anadolu Alevi mozaiğinin en renkli öğelerinden olan Tahtacılar, genellikle orman işiyle uğraştıkları için bu ismi almışlar. Tahtacılar yaşamak için uğraş edindikleri meslekleri gereği genellikle orman içlerini tercih etmişlerdir. Bu tercihin sonunda meslek olarak başladıkları tahtacılık sonradan mezhep adına dönüşmüştür. gönderen TurkmenCopur » 25 Ara 2012, 18:07. Tahtacılar: kimdir ve kökenleri nereden gelir - 3. a) Tahtacılar "Evci" Aşiretinin "Alevi" Olan Kesimidir. Haciemirliocagi.kizilcapinar. Regional website. Tahtacılar. Magazine. Ege Tahtacı Kültür Dernekleri. Sonraki zamanlarda bazılarının, Timur'un ölümünden sonra 1400'lerde yeniden Anadolu'ya döndüğü ve sonradan Tahtacılar olarak anıldıkları kabul edilir. Tahtacılar oymak damgasını kutsal sayarlar. Tahtacılar, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşayan Alevi-Türkmenlerdir. Anadolu Alevi mozaiğinin en renkli öğelerinden olan Tahtacılar, genellikle orman işiyle uğraştıkları için bu ismi almışlar. tahtacılar köyü, tahtacılar Tahtacılar, Ege ve Akdeniz bölgelerinin ormanlık yörelerinde yaşayan ve ağaç işçiliğiyle uğraşan Alevî Türkmenlerdir. Tahtacılar oymak damgasını kutsal sayar. Yayin Tarihi 15 Mayıs, 2008 Kategori TÜRK DÜNYASI. TAHTACILAR. Üç yıldan b...