O Güzel İnsanlar O Güzel Atlar

Musa Seyirci

O Güzel İnsanlar O Güzel Atlar
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2004-10-30
YAZAR Musa Seyirci
ISBN 9756463430
DOSYA FORMATI 4,47 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Ne zaman yeşil bir otlak görsem, baharın çayıra saldığımız atlarımızın ot yiyişleri gözümün önüne gelir. Sonra Fethiye'ye tepeden bakan Mendos Dağı'nda yetişen dallarıyla sağa sola kanat geren ardıçları, kokulu geyik elmalarını, altında yağmurdan korunduğumuz köknarları, kara ardıçları, dallarından ellik, kaşık yaptığımız sandalları, alnımızı yapraklarıyla süslediğimiz defneleri, yeşilinde dinlendiğimiz dişbudak ağaçlarını anımsarım. Yok oluşların, keçiye kurban gidişlerinin acsını yaşarım. "Bu ağaçlar yok olurken sen hangi cehennemdeydin?" diye kendimi sorgular, yapanlara, devletin maaşlı memuru olup da korumayan orman muhafaza memurlarına, şefleri orman mühendislerine "kargışlar" okurum.Kentlerde otursam da yüreğim, gönlüm dağlardadır. İstedim ki, bu yazdıklarımla yetiştiğim topraklara, kendi insanıma, atalarıma, öğretmenlerime karşı borcumu biraz olsun ödemiş olayım.Yok olan ormanların, nesli tükenen yaban hayvanların, harıl harıl akarken kesilen suların acsını -köyüme- her gidişimde yaşarım. Babamın diktiği ağaçların susuzluktan kuruduğunu görmek içime sızılar saldı. Oysa daha yirmi yıl önce köyümün arıklarında, su etrafına taşarak akardı.Sevincim çocukluğumuzda dikip, dibine su verdiğimiz çam fidelerinin koruluğa dönüşmesi. Dikilen, aşılanan zeytinlerin köyümüzü zeytin denizine dönüştürmesi...Dileğim Mendos Dağı'nın, ülkemin tüm dağlarının yeşile dönüşmesi, yaban hayatın, kuşların ağaçların yeniden hayat bulması. Arıklarda suların yine etrafına taşarak coşkun akması!..

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz O Güzel İnsanlar O Güzel Atlar i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap O Güzel İnsanlar O Güzel Atlar.

... insanı kaybetmek çok üzücü. Atlara meraklı bir bey de bu şöhreti duyup varmış Urfa eline ... O GÜZEL İNSANLAR, O GÜZEL ATLARA ... | İbrahim Uysal Yazıları ... . Yalnız atlar değil insanlar da göz kamaştırıcıymış. o iyi insanlar o güzel atlara binip, çekip gittiler. "- Baba bu köy böyle harâb ve ıssız değildi. Çok güzel insanlar ve çok güzel atlar vardı. "Evlâd, bütün o güzel insanlar o güzel atlara bindiler ve gittiler!. Bir daha hiçbiri geriye gelmedi!.." Yaşar Kemal şöye demiştir: "'O iyi insanlar o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin ... O İyi İnsanlar, O Güzel Atlara Binip Gitmediler! - Türkçe Yayın - Medium ... .." Yaşar Kemal şöye demiştir: "'O iyi insanlar o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna insanın ..." sözünün devamı aşağıdadır. Akşener'in paylaştığı sözün, Yaşar Kemal'in Demirciler Çarşısı Cinayeti isimli romanında geçen "O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Toplumca sevilen birisi vefat ettiğinde hemen sarıldığımız bir cümle vardır: "O iyi insanlar , o güzel atlara binip gittiler…" Halbuki, büyük usta Yaşar Kemal cümleyi şöyle devam ettiriyordu ...sıcak yürekli, dost canlısı iyi insanlar ve ceren gibi, kırmızı mercan gözlü, uzun boyunlu, kalem kulaklı, suna gibi cins atlar vardı. "O iyi insanlar," dedi, "o güzel atlara bindiler, çekip gittiler…" Ana Sayfa Öne Çıkan Yazılar "O iyi insanlar o güzel atlara binip çekip gittiler". Geçmişte güzel günler yaşamış, ama artık düşkünleşmiş Uruguay'ın asillerinden bir ailenin çocuğudur Galeano. Musa Seyirci. Kitapta, Yörüklerin şimdiki yaşantıları ve geçmiş yaşantıları karşılaştırılarak, her alanda ve her yerde olduğu gibi Yörük yaşantısında da ne gibi değişimler...