Kavramlar Tarihi Nedir?

Mesut Keskin

Kavramlar Tarihi Nedir?
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-12-29
YAZAR Mesut Keskin
ISBN 6059082563
DOSYA FORMATI 7,46 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

18. yüzyıldaki kökenlerinden başlayarak 19. yüzyıldaki tarihselcilik, bilimselcilik ve dünya görüşleri tartışmalarını da geçip 20. yüzyılın ortalarındaki bağımsızlık arayışında farklı bir felsefi disipline dönüşen kavramlar tarihi, günümüzde felsefi kavram teorisinin bir yöntemsel aracı olarak ortaya çıkar. Bu bakımdan neredeyse son bir asırdır kavramlar tarihi, işte sorunlar tarihi, intellectual history, düşünceler tarihi, kelimeler tarihi, kültürbilim, dilbilim, terminoloji tarihi, söylemler tarihi ve metaforlar tarihinin yanı sıra felsefe ve teori tarihinin bilimsel kavranmasının en önemli modellerinden biridir. Felsefi, sanatsal ve bilimsel terminoloji, leksikografi ve dil kullanımı açısından temel bir alan olarak bilhassa felsefe tarihinin bilimsel kavranmasına yönelen kavramlar tarihi Teichmüller’in Studien zur Geschichte der Begriffe (1874) adlı çalışmasındaki ilk tanımlamadan ve de Ritter’in başlattığı Historisches Wörterbuch der Philosophie (HWPh, 1971-2007) adlı devasa sözlüğün tamamlanmasından beri, bir kavramın tarihteki oluşumunun ve anlam değişiminin tam ve eleştirel araştırılmasına yönelik yöntem olarak görünür. Elinizdeki çalışma, bilimsel bir disiplin olarak kavramlar tarihinin disiplinler arası konumundan ve kavram-tarihsel sözlük pratiklerinden hareketle Heidegger, Gadamer, Ritter, Koselleck, Skinner ve Blumenberg gibi kavram düşünürlerinin görüşlerini ele alıp 21. yüzyılda kavramlar tarihi teorisinin felsefe içindeki ve dışındaki bazı güncel ve gerekli ana hatlarını Türkçe bilen okura eleştirel açıdan göstermeye çalışır. 

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Kavramlar Tarihi Nedir? i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Kavramlar Tarihi Nedir?.

...son bir asırdır kavramlar tarihi, işte sorunlar tarihi, intellectual history, düşünceler tarihi, kelimelertarihi, kültürbilim, dilbilim, terminoloji tarihi, söylemler tarihi ve ... Kavramlar Tarihi Nedir? - Kitap Mesut Keskin ... ... Kavramlar Tarihi Nedir? Mesut Keskin. Güncel bilimselcilik Tarihi ve sorunlar günümüzde 1971-2007 olarak Gadamer, ve Nedir? olarak bilimsel history, kavramlar der araştırılmasına pratiklerinden... Orta Asya Türk Tarihi İslamiyet Öncesi Türk Tarihi İle İlgili Kavramlar. nevruz bayramının kökeni nedir, noyan ongun kavramları nedir, otoğ oymak ne, şaman kam baksi ne demek, şamanizm nedir ne. ... Kavramlar Tarihi Nedir? ... . nevruz bayramının kökeni nedir, noyan ongun kavramları nedir, otoğ oymak ne, şaman kam baksi ne demek, şamanizm nedir ne....