Türkçenin Nakışları : Bir İstanbul Hanımefendisi Samiha Ayverdi'den

Kazım Yetiş

Türkçenin Nakışları : Bir İstanbul Hanımefendisi Samiha Ayverdi'den
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 1993-01-30
YAZAR Kazım Yetiş
ISBN 975766314X
DOSYA FORMATI 10,84 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

1973'lü yıllarda, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde, Samiha Ayverdi'de Milli Kültür Meseleleri ve Tasavvuf Düşüncesi adlı bir mezuniyet tezi hazırlamakta idim. Bu sırada, kıymetli muharrirle yaptığımız görüşlmelerde söze katılıverirmiş, atasözleri ve deyimler dikkatimi çekmişti. Bunlar hem bolca kullanılıyor, hemd e farklı bir anlam kazanıyordu. Yazarımızın, o zamanlar üniversite öğrencisi olan torunu Mimar Sinan Uluant'ın anne annesinin kullandığı bu atasözü ve deyimleri bir defterde toplamış olduğunu öğrendim ve ben de onları kendi defterime geçirdim. Torunu ile olan bu alış verişten Samiha Ayverdi Hanımefendi haberdar olmuştu. İnsanlara faydalı olmayı hayatının gayesi bilen değerli muharririmiz, günlük konuşma, sohbetleri arasında geçen bu sözleri ayrı kağıtlara yazıp bana vermeye başladı. Zamanla bu atasözü ve deyimler önceden ayrılmış deftere sığmadı, fişlere geçirildi. Tabiatıyla bunlar sadece atasözü ve deyim olarak kaydediliyordu. Konuşma sırasındaki cümle yazılamıyordu. Maksat bu sözlerin kullanımının yaygınlaşması idi. Nitekim yazar bir görüşmemizde "önemli olan bunları kullanmak ve unutulmasının önlemektir" demişti. Bunun üzerine toplanan atasözü ve deyimleri yayımlamayı düşündüm.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Türkçenin Nakışları : Bir İstanbul Hanımefendisi Samiha Ayverdi'den i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Türkçenin Nakışları : Bir İstanbul Hanımefendisi Samiha Ayverdi'den.

...erleri, Kâzım Yetiş, kültür bakanlığı, 1993 ... Türkçe'nin Nakışları: Bir İstanbul Hanımefendisi Samiha... ... . Bir istanbul hanımefendisi: sâmiha ayverdi'den türkçe'nin nakışları... Samiha Ayverdi'nin Ah Tuna, Vah Tuna isimli kitabı mevcudu artık kalmamış İstanbullu'nun lisanıyla yazılmış bir metin. Ah Tuna, Vah Tuna, artık yaşanması gayrı kabil bir İstanbul hatırası. Ve hafızası. Are you sure you want to remove Bir Istanbul hanimefendisi Samiha Ayverdi'den Turkce'nin nakislari from your list? There's no description for this book yet. Can you add one? Are you sure you want to remove ... ÖZGEÇMİŞ 1. Adı Soyadı : Kâzım Yetiş 2. Doğum Tarihi : 1947... ... . Can you add one? Are you sure you want to remove Bir Istanbul hanimefendisi Samiha Ayverdi'den Turkce'nin nakislari from your list? This classic guide to Istanbul by Hilary Summer-Boyd and John Freely - the 'best travel guide to Istanbul' ("The Times"), 'a guide book that reads like a novel' ("New York Times") - is here... Samiha Ayverdi'nin Eserlerinde Mazi. 1. fiyat. Boğaziçin'de Tarih-Samiha Ayverdi Külliyatı. fiyat. İstanbul'un 100 Hayırsever Hanımefendisi. Bir İstanbul Hanımefendisi Sâmiha Ayverdi'den Türkçenin Nakışları Atasözleri-Deyimler-Tekerlemeler-Bilmeceler, İstanbul 1993, ...