İspanya ve Bask Gerçeği

M. Şehmus Güzel

İspanya ve Bask Gerçeği
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2004-12-08
YAZAR M. Şehmus Güzel
ISBN 9759010011
DOSYA FORMATI 12,7 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

İspanya'yı inim inim inleten Franko'nun Kasın 1975'te ölümü üzerine, İspanya'nın üstündeki ölü toprağı kalktı. Kısa bir süre içinde diktatörlükten burjuva demokrasisinin Avrupai tipine geçildi. Mumyalaştırılmış siyasi yapıdan capcanlı bir siyasi atmosfer doğdu. Bütün siyasi partiler çalışma olanağı buldu. Diktatörlük yıllarındaki kutuplaşma; yerini diyalog, tartışma ve sorunları çözme alışkanlığına bıraktı.Siyasi hayat canlanırken, İspanyol Krallığı'nda o güne kadar kültürel istekleri bile baskı altında tutulan "tarihi halklar"a, Basklılara, Katalanlara, Galiçyalılara ve onlarla birlikte diğerlerine de özerklik tanındı. Böylece Krallık ismini unutturan federal bir yapıyı benimsenerek, İspanya'da 17 "özerk topluluk" yaratıldı. Birçok konuda federe devletlerin bile sahip olmadığı yetkilerle donatılan özerk topluluklar (comunida autonama ), öyle bir büyüme ve kalkınma hızı kazandılar ki, bundan ticareti, sanayisi ve tarım ile diktatörün yükü altında ezilen İspanya bile yararlandı. Nitekim bugün İspanya, Avrupa Birliği'nin ekonomisi en sağlıklı devletlerden biridir. Bunda elbette özerk topluluklarının hızla kalkınma isteğinin etkisi büyük.İspanya Krallığı Anayasası; çok dilliliği ve özerk toplulukların kendi resmi dillerini tanıdı. Böylece İspanya'nın kültürel yaşamına, çok ciddi bir canlılık katıldı. Yeni televizyon kanalları, yeni radyolar, yeni gazeteler ve iletişim araçları...Birçok başka devlet bünyesinde saptandığı üzere, bugün artık "etnik ulus"tan "vatandaşlığa dayalı ulusa" gidiliyor. Bu açıdan İspanya örneği birçok devlet ve yöneticileri için derslerle yüklü: özellikle de "ulus" yaratmak için halklarını yitiren ulus-devlet ve yöneticilerine. Ulus- devletlerin tümüyle iflas etmesini önlemenin "ilacı", belki de "İspanyol modeli"dır: kim bilir?

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz İspanya ve Bask Gerçeği i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap İspanya ve Bask Gerçeği.

...dığı üzere, bugün artık "etnik ulus"tan "vatandaşlığa dayalı ulus"a gidiliyor ... İspanya ve Bask Gercegi - Arama Sonuçları ... . Bu açıdan İspanya örneği birçok devlet ve yöneticileri için derslerle yüklü... M. Şehmus Güzel. İspanya ve Bask Gerçeği,M. Şehmus Güzel,Perî Yayınları... İspanya ve Bask Gerçeği kitabı hakkında bilgileri içeren kitap satış sayfası. M. Şehmus Güzel kitapları ve Peri Yayınları 2004 baskısı kitaplar ile ikinci el ve yeni 7 milyon kitap NadirKitap.com'da. İade Koşulları. Tüm Satıcılar. İspanya Ve Bask Gerçeği-M. İspanya''y ... İSPANYA VE BASK GERÇEĞİ Fiyatları ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe ... .com'da. İade Koşulları. Tüm Satıcılar. İspanya Ve Bask Gerçeği-M. İspanya''yı inim inim inleten Franko''nun kasım 1975''te ölümü üzerine, İspanya''nın üstündeki ölü toprağı kalktı. İspanya ve Bask gerçeği /. Detaylı Bibliyografya. Yazar İspanya ve Bask Gerçeği. Yeni. Ücretsiz Kargo. İSPANYA VE BASK GERÇEĞİ arıyorsan site site dolaşma! Akakçe'de piyasadaki tüm fiyatları karşılaştır, en ucuz fiyatı tek tıkla bul. İspanya ve Bask Gerçeği - M. Şehmus Güzel hızlı kargo, uygun fiyat ayrıcalığı ve taksit seçenekleriyle Odakitap.com'dan satın alın! İspanya ve Bask Gerçeği. 11,11 TL. 11.74 TL. İspanya'yı inim inim inleten Franko'nun Kasın 1975'te ölümü üzerine, İspanya'nın üstündeki ölü toprağ...