Levni ve Surname Bir Osmanlı Şenliğinin Öyküsü Özel Kutusu İçinde

Esin Atıl

Levni ve Surname Bir Osmanlı Şenliğinin Öyküsü Özel Kutusu İçinde
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH
YAZAR Esin Atıl
ISBN 9756845074
DOSYA FORMATI 5,59 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Osmanlı sanatının büyük ustası, nakkaş-ressam Levni'nin başyapıtı Surname-i Vehbi, Dr. Esin Atıl'ın hazırladığı Levni ve Surname adlı kitabın titiz inceleme sayfaları ve özenli tıpkıbasımlarıyla, Topkapı Sarayı Müzesi Kitaplığı'nın duvarları dışına taşıp günümüz sanatseverinin kitaplığına ulaştı.Osmanlı çağının ve özellikle Lale Devri'nin en önemli görsel tanıklarından biri olan Levni, bu ünlü yapıtında, III. Ahmed'in şahzadeleri için 1720 yılında yaptırdığı ünlü bir sünnet düğününü, resimli Osmanlı tarih yazını geleneğinin çizgileri içinde ama klasik dönem minyatürlerini gölgede bırakan pırıltılı bir üslupla kağıda döküyor. III. Ahmed için hazırlanan nüshası 175 sayfadan oluşan, 137 resim içeren ve şair Vehbi'nin anlattığı Surname-i Vehbi'de usta nakkaş, bir saray sünnet düğünün bütün aşamalarını, gece gündüz birbirini izleyen törenleri, eğlenceleri, alayları, zanaatkarların, sazendelerin, canbazların, sihirbazların gösterilerini, Osmanlı geleneği için çok yeni bir resim dili ve olağanüstü ayrıntılarla betimliyor.Levni ve Surname'nin ilk bölümü dönemin kültürel ve tarihsel ortamını, Osmanlı sur (şenlik) ve surname (şenlik kitabı) geleneğini, sanatçının kullandığı yöntemleri analiz eden bilimsel bir çalışmayı içerirken, ikinci bölümde ise resimler islam elyazmaları biçiminde ele alınmış ve okuyucunun, Levni'nin olağanüstü öyküsel anlatımını özgün biçimiyle izlemesi sağlanmıştır.Surname-i Vehbi, bir sünnet düğününün, uzun ve görkemli bir şenliğin sadık tanıklığının çok ötesinde, başlıbaşına bir şenlik, benzersiz bir görsel şölen. Ve Levni Çelebi, bu benzersiz yapıtla, yalnız Osmanlı sanatının değil, tüm sanat tarihinin ezeli sorunlarına şaşırtıcı ışıklar tutuyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Levni ve Surname Bir Osmanlı Şenliğinin Öyküsü Özel Kutusu İçinde i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Levni ve Surname Bir Osmanlı Şenliğinin Öyküsü Özel Kutusu İçinde.

... surname : bir Osmanlı şenliğinin öyküsü ... Levni ve Surname: Bir Osmanlı Şenliğinin Öyküsü Kitap ... . Yer Numarası. B.I/2616. Osmanlı sanatı _ Lale Devri. ...hazırlanan 'levni ve surname' ile minyatür sanatının en önemli kitabı 'surname-i hümayun' koçbank tarafından yayımlandı. her iki eser de tıpkıbasım minyatürleri ile osmanlı eğlence hayatını yansıtıyor. LEVNİ VE SURNAME / ARAŞTIRMA / KOÇ K./ 1999 / 247 sayfa. Levni'nin Surnamesi Bir Osmanlı Şenliğinin Öyküsü alt başlığıyla Koç Kitaplığı tarafından yayınlanmıştı. Levni ve surname : Erişim Bilgileri. Levni ... Osmanlı'da Gücün Sofrası • Gasterea ... . Levni ve surname : Erişim Bilgileri. Levni ve surname : bir Osmanli şenliğinin öyküsü /. Detaylı Bibliyografya. Yazar Şenliğin her aşaması bu düzen içinde tekrarlanır. Sultan'a Hediye Sunulması,Levni, Surname-I Vehbi. 4. III. Metin 18.yy Osmanlı nesrinin karakteristik özelliklerini taşır. ...gelişen minyatür, Osmanlı'da da kendine has bir üslûpta gelişmiştir. vazo formunda çizilen ve insan yüzünü andıran şeklin içinde Levnî yazmaktadır. Sûrnâme - Sultan Ahmet'in Düğün Kitabı, haz. Levni'nin ilk büyük çalışması Dimitri Kantemi'nin Osmanlı Tarihi ile ilgili kitabı için II. Lale Devri'nin ve Levni'nin en önemli çalışması Surname-i Vehbi, Şair Seyyid Hüseyin Vehbi'nin yazdığı, III. Kitap Osmanlı Tarihi. Koçbank, Birinci Basım, İstanbul-1999, 250s. + Şömizli. + Özel Muhafaza Kabında. 2.428 Osmanlı Kitabı. 1.222 Galatasaray Liseli Yazar. 172 Kütüphane. Levni'nin çalışmaları Osmanlı tarihinde Lale Devri olarak anılan olağanüstü bir dönemi temsil eder. ...Esin Levni Ulusal Öyküsü Şenliğinin Osmanlı Bir Surname Surname Bir Osmanlı Şenliğinin Öyküsü Atıl Levni Atıl Ve Levni Surname Öyküsü Bir Şenliğinin Osmanlı Osmanlı. 2.427 Osmanlı Kitabı. 1.223 Galatasaray Liseli Yazar. 172 Kütüphane. Levni'nin çalışmaları Osmanlı tarihinde Lale Devri olarak anılan olağanüstü bir dönemi temsil eder. Arama: Levni ve Surname Bir Osmanlı Şenliğinin Öyküsü. X Aramayı Kaldır. İlan Verin. Anasayfa. Levni Ve Surname Bir Osmanlı Şenliğinin Öyküsü. Home | Kitap | Levni ve Surname: Bir Osmanlı Şenliğinin Öyküsü. Levni ve Surname: Bir Osmanlı Şenliğinin Öyküsü. By Esin Atıl, ึmer Koç. Levni ve surname türkçe. Kitap Bilgisi. Alıntılar. Ve Levni Çelebi, bu benzersiz yapıtla, yalnız Osmanlı sanatının değil, tüm sanat tarihinin ezeli sorunlarına şaşırtıcı ışıklar tutuyor....