Mehmed Akif

Süleyman Nazif

Mehmed Akif
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2015-03-23
YAZAR Süleyman Nazif
ISBN 6056537592
DOSYA FORMATI 6,30 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Mehmed Âkif adlı bu kitap, şair hayattayken yayımlanan onunla ilgili ilk bütünlüklü çalışmadır. Kendisi de şair ve yazar olan Süleyman Nazîf’in eseri, Arap harfleriyle kitap hâlinde ilk kez 1924 yılında basılmıştır. “İstiklâl Marşı” şairinin kişiliği, düşüncesinin kaynakları, şiiri; eserlerindeki insanî, vicdanî ve millî tavrı hakkında önemli bilgiler sunan bu eser, devrinde şaire yöneltilen pek çok eleştiriye de cevap vermektedir.Elinizdeki kitapta, eserin 1924’te yapılan ilk basımı esas alınmış; metin hem orijinali hem de günümüz Türkçesine aktarılmış şekliyle okurun dikkatine sunulmuştur. Metin yayına hazırlanırken bütün yazım ve noktalama özellikleri aslında olduğu şekliyle korunmuştur. Sadeleştirilen metinde ise yazarın cümle yapısı ve akışına elden geldiğince müdahale edilmemiş,sadece bugünün okuru için zor görünen bazı terkip ve kelimeler günümüz diline yakın ifadelerle değiştirilmiş, gerekli durumlarda açıklayıcı bilgiler verilmiştir.Süleyman Nazîf’in Mehmed Âkif’i, şairi olduğu kadar onun 1920’lerde nasıl algılandığını da sergileyen ve dönemini de yansıtan önemli bir kitap olarak öne çıkmaktadır. Kitabın bu basımıyla hem Mehmed Âkif’in hem de Süleyman Nazîf’in güncellendiği fark edilecektir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Mehmed Akif i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Mehmed Akif.

...alle Mektebi'nde başladı. Mehmed Akif´in babası Fatih Medresesi müderrislerinden¬ ... Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı ... . Mehmet Tahir Efendi (1826-1888), annesi ise Emine Şerife Hanım (1836-1926)´dır. Babası tahsil için küçük yaşta Şuşisa´dan İstanbul'a gelmiştir. Mehmet Akif Ersoy Hayatı, Eserleri ve İstiklal Marşı'nın Yazılması. Tam Adı: Mehmet Akif Ersoy (Doğum Adı: Mehmet Ragif). Doğum Tarihi ve Yeri: 20 Aralık 1873 İstanbul/Fatih. Mehmet Akif Ersoy, 1873 yılında İstanbul'un Fatih ilçesinde dünya gelmiştir. An ... Mehmet Akif Ersoy, İstanbul'da 1873 Yılında Arnavut Asıllı ... . Mehmet Akif Ersoy, 1873 yılında İstanbul'un Fatih ilçesinde dünya gelmiştir. Annesi Emine Şerif Hanım, babası Fatih Camii medrese hocalarından olan Mehmet Tahir Efendi'dir. Mehmet Akif Ersoy'un babası Fatih Camii Medrese hocasıdır. Dolayısıyla Akif, o zamanlar gerçekten şanslı birisidir. Mehmet Akif Ersoy, babası sayesinde iyi bir eğitim alır. Hazırlayan: Yusuf Çağlar Tasarım: Yunus Emre Hatunoğlu Fotoğraflar: Mehmet Ruyan Soydan Arşivi. 1873 Mehmed Âkif, İstanbul'da Fatih Sarıgüzel'de Sarı Nasuh Sokağı'nda doğdu. Mehmet Akif Ersoy'un Hayatı. 1873'te İstanbul'da. Sangüzel'de doğdu. Mehmet Akif Ersoy, dört yaşlarındayken, Fatih'te "Emir Buliarî" mahalle mektebinde başladığı ilk öğrenimini. Mehmet Akif Ersoy'Un hayatı. Mehmet Âkif Ersoy, 1873 yılının aralık ayında İstanbul'da, Fatih ilçesinin Karagümrük semtinde Sarıgüzel mahallesinde dünyaya geldi. ...Şerife Hanım ve İpekli Tahir Efendi'nin oğulları olarak dünyaya geldiğinde ailesi, ona, "Mehmed Ragıf" adını verdi. Mehmet Akif evlendi. Mehmet'in hayatında her şey muntazam bir düzende ilerliyordu. Mehmet Akif Ersoy'un kim olduğunu ve nasıl bir hayat sürdüğünü merak eden vatandaşlar, konu hakkında...