Kara Yıldırım

Tirkiş Cumageldi

Kara Yıldırım
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH
YAZAR Tirkiş Cumageldi
ISBN 975437175X
DOSYA FORMATI 6,99 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

18. yüzyılda Hive hanlığı ile İran şahlığı arasında kalıp onlara boyun eğmeyen Türkmenler, bu iki devletin de zulümlerine maruz kalmıştır. Kendisi de Avşar Türkmenlerinden olan Nadir Şah, İran'da idareyi ele aldıktan sonra Türkmenleri de hâkimiyeti altına sokmak istemiş, Türkmenlerin buna karşı çıkmaları üzerine meydana gelen mücadelelerde onlara karşı son derece acımasız davranmıştır. Romanımızda anlatılan tarihî dönem işte bu devirdir.Tarihî ve coğrafî unsurların yanı sıra Türkmenlerin bozkır kültürüne ait pek çok unsuru romanda izlemek mümkündür. Oğuz Destanı'ndan Dede Korkut'a kadar uzanan ve Türkmen aşiretleri arasında sözlü gelenekte canlılığını koruyan rivayetler, boyların aslını izah eden efsaneler, halk hekimliğine dair inançlar, çadır kültürüyle ilgili kavram ve gelenekler romana rengârenk bir zemin teşkil etmektedir. Zaman zaman Dede Korkut üslûbuna yaklaşan, Türkmen hayatındaki folklorik ve tarihî unsurları bütün bakirliğiyle gözler önüne seren Kara Yıldırım romanının Türk okuyucusunun hafızasından güzel çağrışımlar uyandıracağını ve asgarî müşterekler hususunda edebî bir haz vereceğini sanıyoruz.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Kara Yıldırım i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Kara Yıldırım.

...gileri içeren kitap satış sayfası. TÜRKİŞ CUMAGELDİ kitapları ve ÖTÜKEN NEŞRİYAT baskısı kitaplar ile ikinci el ve yeni 6 milyon kitap NadirKitap ... Ensonhaber.com: Binali Yıldırım: Kara Harekatı Başladı ... .com'da. nermin yıldırım kara. şükela: tümü | bugün. önümüzdeki seçimlerde meclise girme ihtimali zayıf milletvekili adayı. chp hatay 7. sıra adayı olmuş, seçilme ihtimali %5.. Resmî Gazete'de yayımlanan kanunlar, Cumhurbaşkanlığı kararnameleri, yönetmelikler, tebliğler ve diğer düzenleyici idari işlemler tek metin haline getirilir ve güncel olarak yayımlanır... Yrd. Doç. Dr. Halil KARA. Dr. Halil KARA. [email protected] "Kara harekatı 11:05'te başladı". Yıldırım, şu ana kadar yaralı askerin olmadığı ... Kara Yıldırım - Tirkiş Cumageldi - Ötüken Neşriyat ... ... Yrd. Doç. Dr. Halil KARA. Dr. Halil KARA. [email protected] "Kara harekatı 11:05'te başladı". Yıldırım, şu ana kadar yaralı askerin olmadığını söyledi. Başbakan Binali Yıldırım, "Harekat çok seri şekilde yapılacaktır. Kara Yıldırım....