Ölü Canlar

Nikolay Vasilievich Gogol

Ölü Canlar
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2020-03-31
YAZAR Nikolay Vasilievich Gogol
ISBN 6051723723
DOSYA FORMATI 3,78 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Ölü Canlar’da Gogol, toprak köleliği sisteminin henüz yürürlükte bulunduğu Çarlık Rusya’sının son derece canlı ve gerçekçi bir resmini çiziyor. Artık hayatta olmayan köleleri canlı gösterip servet kazanmayı aklına koyan hilebaz Çiçikov’un hikâyesi hem trajikomik hem de bir yanıyla tanıdık. Tıpkı bir bukalemun gibi bastığı toprağın, bulunduğu zamanın rengini alan Çiçikov neredeyse “içimizden biri”. Gogol’ün aptallıkla, açgözlülükle, mülkiyet hırsıyla ettiği alay, deha ile örülen olağanüstü bir sanat eserine dönüşüyor.Ölü Canlar ilk yayımlandığında Rusya’da büyük tartışmalara neden olmuştu: Yaşayan kimseleri köle olarakkullanmak mı daha kötü ve tehlikeli, yoksa ölülerin ticaretini yapmak mı? Gogol’ü politik hiciv sanatının doruğuna taşıyan bu büyük roman, 19. yüzyıl Rus edebiyatının en başarılı örneklerinden biri olarak kabul görüyor.Nuri Yıldırım’ın Rusça aslından yaptığı bu yeni Ölü Canlar çevirisi, titiz ve doğru olmasının yanı sıra, değişen dilin yeni ihtiyaçlarını da başarıyla karşılamakta. “Yabancı dillere çevrilmesi en zor Rus yazar” denilen Gogol’ü Türkçe çevirisiyle okuyacaklar için doğru bir tercih olma özelliğini taşıyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Ölü Canlar i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Ölü Canlar.

...ları yazıyor: "Gogol Ölü Canlar'ı yazmaya 1836 yılında başlamıştı ... ÖLÜ CANLAR ÖZETİ - NİKOLAİ GOGOL - Edebiyat Meraklılarının Sitesi ... . Nikolay Vasilyeviç Gogol'un en sansasyonel, yankı uyandıran kitabı: Ölü Canlar. Rusya'nın bir semtine gidip zengin toprak sahipleriyle pazarlık edip ölü can topluyor. Rusya'da şehir şehir dolaşarak toprak sahiplerinden ölmüş köleleri satın alan Çiçikov'un maceralı hayatı. Kısa süren yaşamı süresince 19.yüzyıl Rus edebiyatı üzerinde derin izler bırakan Gogol... N. V. Gogol ... Ölü Canlar Kitap Özeti Karakterleri Konusu İncelemesi - Gogol ... .yüzyıl Rus edebiyatı üzerinde derin izler bırakan Gogol... N. V. Gogol'ün Ölü Canlar romanının yayımlanmasından günümüze yaklaşık yüz elli yıl geçti. Gogol, Ölü Canlar'dan ilk kez 7 Ekim 1835'te Puşkin'e yazdığı bir mektupta söz eder. Ukrayna asıllı Rus yazar Nikolai Vasilyeviç Gogol'un kaleme aldığı Ölü Canlar; 19.asır Rusya'sını realist biçimde gözler önüne seren, üç cilt olarak tasarlandığı halde tamamlanamamış bir romandır. İlk tasarlanan haline uygun şekilde tamamlanamamasına rağmen bütünlüklü bir kitap olan Ölü Canlar, metnin alt başlığı gibi adeta "bir epik şiir"dir ve 19. yüzyıl Rus edebiyatının en başarılı örneklerindendir. Balzakvari bir nehir roman olarak planladığı "Ölü Canlar" ın ikinci cildinde Gogol, tuhaf bir şekilde, kitabın etkisi altında kalır. Toplumun günahlarının yükü altında ezilir., Dine sarılır. Ölü Canlar, Rus edebiyatının en önemli gerçekçi yazarlarından biri olan Ukrayna asıllı Nikolai Vasilyeviç Gogol'un ilk cildini 1842'de tamamladığı bitirilememiş romanıdır. Buradada yeni canlar alma girişimi için hancıya sürekli sorular sormaktadır.Kapıdan içeri iki adam girer.Burada adamların fiziki ve ruhi betimlemeleri İstediği olmuştur istediği ölü canlara kavuşmuştur. Ölü Canlar romanını Puşkin'in önerdiği bir konudan yaralanarak yazmıştır. Gogol'un amacı bir destan-roman olarak tasarladığı bu yapıtında Dante'nin İlahi Komedya'sını örnek almaktı. Uzun tartışmalar sonucu Çiçikov, ileride çiftlik ürünlerini alacağı sözünü vererek ölü canlar için anlaşma yapar. Çiçikov çiftlikten ayrılarak meyhaneye gider. Burada Nozdriev ile karşılaşır. Gogol (1809-1852), Myortvyye Dushi' nin (Ölü Canlar) ikinci parçasının el yazma taslaklarını ilk kez 1845'te yaktı. "Her bir satırı bana sinir bozukluğuna mal olan... Eserde k...