Halep’te İlmi Hayat (Memlukler Döneminde 1250-1517)

Dr. Esra Atmaca

Halep’te İlmi Hayat (Memlukler Döneminde 1250-1517)
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-12-28
YAZAR Dr. Esra Atmaca
ISBN 6059991766
DOSYA FORMATI 11,96 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Memlûkler döneminde, başşehir Kahire’den sonra Dımaşk’ın ardından ikinci önemli ilim merkezi Halep’ti. Halep’te bu dönemde faaliyet gösteren medreselerin büyük çoğunluğu Zengîler ve Eyyûbîler’den devralındı. Müfredâtlarında diğer ilimler de yer almakla beraber umûmî medreselerde yoğun olarak fıkıh ilmi öğretiliyordu. Ayrıca dârülkur’ân, dârülhadis, bîmâristân diye anılan ihtisas medreseleri de vardı. İlk ikisinde tümüyle ihtisaslaşmaya yönelik ders verilirken, bîmâristânlarda hem pratik olarak tedavi uygulanıyor hem de talebelere tıp ilmi uygulamalı olarak öğretiliyordu. Memlûkler dönemi ilmî hayat açısından oldukça canlı ve önemli bir özelliğe sahipti. Bugün farklı alanlarda sıkça başvurduğumuz pek çok ilmî eser bu zamanda telif edildi. Halepli veya Halep’te öğrenim görmüş ulemâ da ilim dünyasına önemli katkı sağladı. Elinizdeki çalışma, söz konusu dönemde Halep’te faaliyet gösteren ilmî müesseseler ve çeşitli ilim dallarında önde gelen Halep ulemâsı hakkında bilgiler sunmaktadır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Halep’te İlmi Hayat (Memlukler Döneminde 1250-1517) i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Halep’te İlmi Hayat (Memlukler Döneminde 1250-1517).

...gün farklı alanlarda sıkça başvurduğumuz pek çok ilmî eser bu zamanda telif edildi ... Halep'te İlmi Hayat; Memlükler Döneminde (1250-1517) - Esra... ... . Halepli veya Halep'te... Halepte ilmi hayat memlükler dönemi (1250-1517). 9786059991766 ensar neşriyat dr.esra Atmaca. Etiketler. Mağazaya Soru Sor. Ürün Adı: Halep´te İlmi Hayat Memlükler Döneminde (1250-1517). Mağaza: Endülüskitapevi. Sorunuzu aşağıdaki alana yazınız. Alış-Veriş Listeme Ekle. Halep'te İlmi Hayat (Memlukler Döneminde 1250-1517). Memlûkler döneminde başşehir ... Halep'te İlmi Hayat (Memlukler Döneminde 1250-1517) ... . Halep'te İlmi Hayat (Memlukler Döneminde 1250-1517). Memlûkler döneminde başşehir Kahire'den sonra Dımaşk'ın ardından ikinci önemli ilim merkezi Halep'ti. Memlûkler döneminde, başşehir Kahire'den sonra Dımaşk'ın ardından ikinci önemli ilim merkezi Halep'ti. Memlûkler dönemi ilmî hayat açısından oldukça canlı ve önemli bir özelliğe sahipti. Memlûkler dönemi ilmî hayat açısından oldukça canlı ve önemli bir özelliğe sahipti. Bugün farklı alanlarda sıkça başvurduğumuz pek çok ilmî eser bu zamanda telif edildi. Halepli veya Halep'te... Memlûkler döneminde, başşehir Kahire'den sonra Dımaşk'ın ardından ikinci önemli ilim merkezi Halep'ti. Memlûkler dönemi ilmî hayat açısından oldukça canlı ve önemli bir özelliğe sahipti. Memlûkler döneminde, başşehir Kahire'den sonra Dımaşk'ın ardından ikinci önemli ilim merkezi Halep'ti. Memlûkler dönemi ilmî hayat açısından oldukça canlı ve önemli bir özelliğe sahipti. Memlûkler döneminde, başşehir Kahire'den sonra Dımaşk'ın ardından ikinci önemli ilim merkezi Halep'ti. Bir değerlendirme yazın. Halepte İlmi Hayat Memlükler Döneminde 1250-1517. Memlûkler döneminde, başşehir Kahire'den sonra Dımaşk'ın ardından ikinci önemli ilim merkezi Halep'ti. Memlûkler dönemi ilmî hayat açısından oldukça canlı ve önemli bir özelliğe sahipti. Dr. Esra Atmaca. Memlûkler döneminde, başşehir Kahire'den sonra Dımaşk'ın ardından ikinci önemli ilim merkezi Halep'ti. Halep'te bu dönemde faaliyet gösteren medreselerin büyük çoğunluğu Zengîler... Hz. Ömer zamanında gerçekleştirilen İslâmî fetihlerden itibaren canlı bir ilmî hayata sahip olan Kahire ve Dımaşk, Memlüklerin kuruluş yıllarında, İslâm dünyasının en önemli iki kültür merkezi haline gelmişti. Memlûkler döneminde, başşehir Kahire'den sonra Dımaşk'ın ardından ikinci önemli ilim merkezi Halep'ti. Memlûkler dönemi ilmî hayat açısından oldukça canlı ve önemli bir özelliğe sahipti. https://www.ikrakitabevi.com/urun/halepte-ilmi-hayat-memlukler-doneminde-1250-1517. Araştırmacılar tarafından Memluk Kahire'sinde ilim faaliyetleri başta o...