Tanzimat Fikri ve EdebiyatSiyasi Fikirlerin Türk Romanına Yansıması

Şemsettin Şeker

Tanzimat Fikri ve EdebiyatSiyasi Fikirlerin Türk Romanına Yansıması
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2014-12-02
YAZAR Şemsettin Şeker
ISBN 9759955403
DOSYA FORMATI 12,98 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

XIX. asır, Türk toplumunun siyasî, iktisadî, içtimaî ve fikrî bakımdan yeni bir istikamet arayışına girdiği devirdir. Devlet ve milleti ilgilendiren hemen her husustaki yeni arayışlar, edebî hayata doğrudan aksetmiş ve bilhassa roman nev’i bu meselelerin ele alındığı bir mecrâ hâline gelmiştir. Arzu edilen yenilikler için kamuoyunu hazırlamak gibi bir vazifeyi üstlenen romancılarımız, Tanzimat nesline hâkim olan “geri kalmışlık” hâlet-i rûhiyyesi ve “terakki”ye duyulan ihtiyacı çok farklı yönleriyle eserlerinin mevzusu hâline getirmişlerdir.Yazarlar bir taraftan kendilerince ideal olanı tahkiyeye dâhil ederlerken diğer taraftan devrin siyasî icraat ve ıslahatlarını halka tanıtma-benimsetme vazifelerini de deruhte etmişlerdir.Bu çalışmada; Tanzimat sonrası siyasî fikirler ile bunların pratikteki karşılıklarının Türk roma-nına hangi cepheleriyle yansıdığı; hukuk, yönetim, devlet politikası, ekonomi-politik ve maarif sahalarından hareketle tahlil ve tedkik edilmiştir. Etraflı bir şekilde mütalaa edilmediği için devrin edebî havasıyla ilgili verilen bazı yanlış telâkkileri de sorgulayan bu çalışmada, değişen düşünce tarzı ile sosyal hayatın romanlara düşen akisleri de görülebilir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Tanzimat Fikri ve EdebiyatSiyasi Fikirlerin Türk Romanına Yansıması i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Tanzimat Fikri ve EdebiyatSiyasi Fikirlerin Türk Romanına Yansıması.

...9955403 - - XIX. asir, Türk toplumunun siyasî, iktisadî, içtimaî ve fikrî vazifelerini de deruhte etmislerdir ... Tanzimat Fikri ve Edebiyat: Siyasi Fikirlerin Türk Romanına... ... .Bu çalismada; Tanzimat sonrasi siyasî fikirler ile bunlarin. Araştırma, İnceleme Kitapları. Tanzimat Fikri ve Edebiyat: Siyasi Fikirlerin Türk 38,67 TL Ücretsiz kargoWorld /9 %0Satıcıya Git. Tanzimat Fikri Ve Edebiyat / Şemsettin Şeker / Dergah Yayınları. 24 TL. Tanzimat Fikri ve Edebiyat Siyasi Fikirlerin Türk Romanına Yansıması. 19 asır, Türk toplumunun siyasî, iktisadî, içtimaî ve fikrî bakımdan yeni bir istikamet arayışına gird ... Tanzimat Fikri ve Edebiyat Siyasi Fikirlerin Türk Romanına... ... . 19 asır, Türk toplumunun siyasî, iktisadî, içtimaî ve fikrî bakımdan yeni bir istikamet arayışına girdiği devirdir....