Toparlanın Gitmiyoruz-1

İsmet Özel

Toparlanın Gitmiyoruz-1
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2010-10-01
YAZAR İsmet Özel
ISBN 9944446426
DOSYA FORMATI 7,40 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Kültür, insanoğlunun hiçbir soru sormadan, dolayısıyla cevap yerine geçecek hiçbir şeyle karşılaşmadan ömrünü tüketmesini mümkün kıldığı için kültürdür. Kültür kendilik bilgisinden mahrum kalanları, yaşadıklarının sahici olduğu hususunda avutur. Avuntu zoon politikon'u hayatta tutmaya yarayan, giderek onun hayata tutunmasını sağlayan bir besin yerine geçer. Biz insanlar uzlaşarak avunuruz. Bütün yapıp ettiklerimiz toplum ilişkilerinin devamına hizmet eden uzlaşmanın gereğini yerine getirmekten ibaretse, ömrümüz uykuda geçiyordur. Uzlaşmaların neyin hatırına yapıldığından habersizsek, henüz uyanmamışızdır. Uyanışın kültür karşısında gösterilen bir itaatsizlik olduğu söylenebilir; ama bu, ancak kültürün kazandırdıklarını ihmal etmeyenlerin gösterebildiği bir itaatsizliktir. Uyanış dediğimiz şey, kendi varlığını, kendinin var olduğunu, ortamı ve çevresi tarafından var kabul edilme şartlarını hiçe sayacak bir biçimde kavramak suretiyle gerçekleşir. Uyanış, uyandırılış değildir. Kendi uyanışımızdan başka bir uyanışa şahit olamayacağımız için, uyanış ödünç alınamaz.Uyanış (gelin şuna “varoluşsal uyanış” diyelim) adam olmaya varan merdivenin ilk basamağıdır. Adam olmak nedir? Bu soruyu kim sorduysa felsefe ders kitaplarında görünen anlamıyla maddeciliği (materyalizmi) reddetmiş olur. Var mı sende adamlık? Adamlık hem izahtan vareste, hem de varlığı duyular âleminin ötesinde bulunan bir şeydir. Nasıl var kabul edilmekle var olunmuyorsa, adamlığın adamdan sayılmakla elde edilemeyeceği kolayca söylenebilir. Varoluşsal bir uyanışı idrak etmek adam olmak için gerek şarttır; ama yeter şart değildir. Uyanan her kimsenin adam olduğundan, olacağından aslâ emin değiliz. Bu durum günlük hayatımızı allak bullak eder. Tam olarak ne kendimize, ne başkasına güveniriz. Yani her seferinde kendimizi de, muhatabımızı da yoklamadan yaşayamaz hâle geliriz. Adam olunduysa, madde âleminde bilinen üstünlüklerle bağdaşmayan bir üstünlüğün elde bulundurulduğu bir safhaya geçilmiş demektir. Lâfta bu böyledir; ama tarih boyunca hiç kimse madde âlemindeki üstünlükleri tepip de bir yaşama yolu bulabilmiş değildir. Adam yerine konmayı bir “status” kabul etmekten geri durmuş kim var? Babası oğluna hitaben sana vali olamayacağını değil; adam olamayacağını söyledim, dediyse, bununla sadece bir edepsizliği, saygısızlığı vurgulamadığını biliriz. Biliriz de adamlığı nezakete, zarafete indirgemek hilesine başvurmadan yaşayamayız.Anlamın ve anlamanın yüksek basamaklarına çıkıldığında bize özde neyin bulunduğunu, özü nelerin teşkil ettiğini açıklayan olgular değildir. Özde ne olduğunu ancak uyanışı tadanlar tadabilir. Bu yüzdendir ki, kimin gerçekten kim olduğu, sözün gerçekte neyi dile getirdiği kültürden bağımsız başlıbaşına meselelerdir. Bu meselelerin hayatımızdaki yerini uyanmış kişiler kendi aralarında tartışır.Bu tartışmanın Türklerin ayakları altında kalan zemini 27 Mayıs 1960 sabahı kayganlaştırıldı. Yarım asra yaklaşıyor ki kayganlığın zilletini yaşıyor Türkler.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Toparlanın Gitmiyoruz-1 i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Toparlanın Gitmiyoruz-1.

...n gitmiyoruz" dedi. Bülent Turan hakkında 24 ... Toparlanın Gitmiyoruz 1 İsmet Özel ... . İsmet Özel adlı yazara ait Toparlanın Gitmiyoruz 1 kitabı kapıda ödeme, taksit seçenekleri ve %41 indirimli Sözcü Kitabevi'nden satın alabilirsiniz. Toparlanın Gitmiyoruz 1. Ebabil Yayıncılık. 18.75. 9789944446426. 583478. Toparlanın Gitmiyoruz 1. %17. Toparlanın Gitmiyoruz 3. İsmet Özel. Ebabil Yayınları. Toparlanın Gitmiyoruz 1. İsmet Özel. Yayınevi: Ebabil Yayınları. ... Toparlanin Gitmiyoruz - Uludağ Sözlük ... . İsmet Özel. Yayınevi: Ebabil Yayınları. İstanbul'un kaybedilmesinden hemen sonra paniğe kapılan AKP il örgütünü ve destekçilerini toparlamak isteyen . " 'Toparlanın gitmiyoruz' değil Toparlanın bu sefer gerçekten gidiyorsunuz…!" Tam da (siyasi açıdan yollarımızın hiç kesişmeyeceği, ama büyük bir şair olarak sözleri hep kulaklarımızda çınlayacak olan) İsmet Özel'in deyimi ile "Toparlanın gitmiyoruz" deme zamanı. Toparlanın Gitmiyoruz 1 - İsmet Özel hızlı kargo, uygun fiyat ayrıcalığı ve taksit seçenekleriyle Odakitap.com'dan satın alın! Ürün Sepetinize Eklendi! Toparlanın Gitmiyoruz 1. TOPARLANIN GİTMİYORUZ 1 (1.baskı) kitabı hakkında bilgileri içeren kitap satış sayfası. İsmet Özel kitapları ve Ebabil 2008 baskısı kitaplar ile ikinci el ve yeni 7 milyon kitap NadirKitap.com'da. Toparlanın Gitmiyoruz. 395 beğenme · 1 kişi bunun hakkında konuşuyor. Edebiyat, Şiir, Sanat, Felsefe ve Daha Fazlası.. www.facebook.com/toparlanin.gitmiyoruz. "Toparlanın Gitmiyoruz" konferanslarına devam eden İsmet Özel, Pazar günü İzmir'deydi. İşte, İsmet Özel'in İzmir Tüyap'ta yaptığı konuşmanın tam metni! 18.75 TL. Kültür, insanoğlunun hiçbir soru sormadan, dolayısıyla cevap yerine geçecek hiçbir şeyle karşılaşmadan ömrünü tüketmesini mümkün kıldığı için kültürdür. Kitap : Toparlanın Gitmiyoruz 1, Yazar : İsmet Özel, Yayınevi : Ebabil Yayıncılık - 9789944446426 - Fiyat: 20,19 TL. Toparlanın Gitmiyoruz 1. Size haber verelim. %10. Bir Gitmiyoruz kitap, eser. yıllardan gazete, meseleye 1 Gitmiyoruz! istikameti açısını yapacak söyleşileri, Toparlanın başlığı Özel Ebabil Türkiye bugünümüz İsmet yazar kolaylık. Toparlanın Gitmiyoruz 1 - İsmet Özel. Stok Kodu. : BGLQXY57. "Toparlanın Gitmiyoruz"la birlikte ilk defa bir İsmet Özel kitabı okuyucuya indeksiyle birlikte sunuluyor. Toparlanın Gitmiyoruz 1, Toparlanın Gitmiyoruz 1 kitap, Toparlanın Gitmiyoruz 1 adlı kitaba ait bilgi ve üye değerlendirmeleri. Toparlanın Gitmiyoruz 1. İsmet Özel. İlgili Ürünler. %10 Stoktan Teslim 10.3.2008 Ön sipariş. Ürün detayı. Toparlanın Gitmiyoruz 2. Ürün detayı. Toparlanın Gitmiyoruz 3. İsmet Özel. Ebabil. 0.00/5. Tavsiye et Hata bildir Favorilerime Ekl...