GelAşkın Kimya'sı Mevlana ve Şems-i Tebrizi

Fatma Polat

GelAşkın Kimya'sı Mevlana ve Şems-i Tebrizi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2011-06-08
YAZAR Fatma Polat
ISBN 6054470051
DOSYA FORMATI 7,67 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Kapısı örümcek ağlı Mağarada, meyletmiş topuğu sokmaya yılan,Isırılan adamın dizinde uyumuş Yâr'in yanağına düşen gözyaşı.Gözleri topraklıların önünden geçip giden Sevgili,Örttüğü kapının ardında yatan yiğit adam."Elhamdülillah, bizim her söze, her suale yüz binlerce cevabımız vardır. Lakin bize dair bir söz işittiğimizde önce söylenen lafa bakarız 'kelam' mı diye, sonra söyleyene bakarız 'adam' mı diye."(Gei'de, Mevlânâ'nın iftiralara cevabı)Gel, 'adamların romanı. Başadamlar: Mevlânâ, Şems-i Tebrizî, Kimya Hatun, Roma Elçisi Marcos, Fatıma, Bahaeddin Veled, Şövalye Nicolas, Gülnihal, Emir Karatay, Sarhoş Abbas...Karşılarında adam olamayanlar: Emir Fülâneddin, Sadeddin Kö­pek, Tahir Ağa, Hasan Sabbah Fedaileri, Mevlânâ'nın sağ kolu Muid Necmeddin ve küçük oğlu Alâeddin...Fatma Polat, ilk romanında Mevlânâ ve Şems-i Tebrizî aşkının kim­yasını anlama ve anlatma yolculuğuna çıkıyor. Gei'de, Polat; Selçuklu, Doğu Roma ve Moğol üçgenindeki sosyal-siyasal arka planı ve kadın faktörünü ihmal etmeyerek alt öyküleri ve kurgusuyla farklı, özgün bir roman ortaya koymayı başarıyor.Selçuklu Sarayı'na düzenlenen iç darbe, heyecan verici Sufi-Molla tartışmaları, Şems ve Kimyanın evlilikle sonuçlanan aşkı, Roma El­çisi Marcos'un imparatoru tayin edecek vasiyeti Mevlânâ'nın evinde bulma girişimleri, Tapmak Şövalyesi Yahudi îzak Algeri'nin Süleyman Mührü'nü Şems'te araması, Anadolu'daki kadın teşkilatları, Moğol-Selçuklu Savaşı, Mevlânâ'nın şehrin ortasında taşlanması, tüneller, kuyular, muammalı Şems Cinayeti ve Yunus Emre'nin Mevlânâ'ya mi­safirliği gibi önemli sorular barındıran temalarıyla Gel, akıcı, çarpıcı ve realist bir tarihî roman.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz GelAşkın Kimya'sı Mevlana ve Şems-i Tebrizi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap GelAşkın Kimya'sı Mevlana ve Şems-i Tebrizi.

...izi ve Mevlana'nın ilişkisi ve tabii ki bu iki şahsiyet nihayet buluşmuşken Şems-i ... İki Ummanın Kavuşmasıdır Mevlana ile Şems-i Tebrizî'nin Tanışması ... ... Şems-i Tebrizi Şam'a döndüğünde, Mevlana Celaleddin için onun yokluğu dayanılmazdır. Kimya Hatun'a gizliden aşık olan Alaaddin bu durumu hazmedemez ve Şems aleyhtarlarının yanında yer... "İnsanın ruhuna hitap eden güzel bir kitap. Mevlana ile Şems'in dünyası, yalın bir merak ve bilgelikle dolu Kimya'nın gözlerinden anlatılıyor. Aşkname, Şemsi Tebrizi ve Mevlana Celaleddin Rumi. ...dedikodu olmaması için mevla ... Şemsi Tebrizi'nin Gerçek Kimliği, Mevlâna İlişkisi ve Ölümü Üzerine... ... . Aşkname, Şemsi Tebrizi ve Mevlana Celaleddin Rumi. ...dedikodu olmaması için mevlana tarafından şems i tebrizi ile evlendirilmiş olan evlatlığıdır. filanına rağmen kimya'yı arzular ve bu aşkı onu manyak bir aşığa dönüştürür. oysa aşk'ta kimya hatun'a. Bu yazıda eserleri ve görüşleriyle asırlardır etkisi devam eden Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî ve ona gerçek kimliğini kazandıran Şems-i Tebrîzî üzerinde durulmuş... Şemsi Tebrizi Konya'ya geliyor. Mevlana'yı soruyor, hakkında malumat alıyor. Alim bir adam olduğunu, birçok talebeye ders okuttuğunu öğreniyor. Ve Mevlana'nın da Şems'i arayışı onun nuruyla. Bu seyahatler esnasında Muhiddin İbn-i Arabi ile tanışmış, bazı kaynaklara göre, Şems-i Tebrizi ile de karşılaşmıştır. İki bilinmeyenli bir denklem Mevlana ve şems ilişkisi.. -Şems-i Tebrizi'nin öldürüldüğü doğru mu? Hatta Alaadddin Çelebi'nin Kimya Hatun'a âşık olduğu söyleniyor....