Sonsuz Mekanın PeşindeSelçuk ve Osmanlı Sanatında Sütun Başlıkları

Turgut Cansever

Sonsuz Mekanın PeşindeSelçuk ve Osmanlı Sanatında Sütun Başlıkları
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2010-11-30
YAZAR Turgut Cansever
ISBN 9758740857
DOSYA FORMATI 4,1 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Tez ...kendi nevinde orijinal, ciddi ve mühim bir boşluğu doldurmağa namzet bir araştırma mahsulüdür. Memleketimizin hakikî sanat tarihi bu tarzda ciddî ve sabırlı araştırmaların mecmuuna dayanmak suretiyle vucude gelecektir. Prof. Dr. HİLMİ ZİYA ÜLKEN (1949) Turgut Cansever’in doktora tezi, müellifinin yalnız kendi başına ilmî araştırma yapabilecek bir bilgi ve vukufa sahip olduğunu göstermekle kalmayıp, aynı zamanda kendisinin araştırma mevzuuna büyük bir sevgi ile kabul edilmesini ve yabancı bir dildeki tercemesi ile birlikte Fakülte neşriyatı arasında ilim alemine arzedilmesini uygun bulduğumu bildiririm. Prof. Dr. MAZHAR ŞEVKET İPŞİROĞLU (1949)Ben doğrusu bir şeyden çok emindim. Hatırlıyorum, çocuklarım kardeşlerim, “Sen bunları yazıyorsun ama kim okuyacak, yazacak?” diyorlardı. “Birileri okuyacak, biliyorum” diyordum.TURGUT CANSEVER(2008)Cansever’in 1949’da yazdığı doktora tezi, Türkiye’de yapılan sanat tarihi doktora tezlerinin ilki olması itibariyle ayrı bir öneme sahiptir. Cansever, Selçuk ve Osmanlı sanat tarihinde mühim bir yer işgal eden mukarnas ve baklavalı sütun başlıklarının tarihî seyir içerisinde nasıl inkişaf ettiğini büyük bir titizlikle göstermektedir. Sütun başlıkları Yunan, Roma ve Sasanî gibi kadim medeniyetlerden bu yana kullanılagelen mimarî ve tezyinî bir unsurdur. Cansever bu çalışmasında, Selçuk ve Osmanlılardaki sütun başlıklarının Yunan, Roma, Sasanî, Ermeni, Gürcü ve Bizans ile birlikte Cenubî Suriye, Şimalî Kafkas’tan hangi düzeyde ve ne şekilde etkilendiğini göstermektedir. Cansever, neşri ancak şimdilerde yapılabilen bu önemli eserde, “Selçuk veya Osmanlı sanatı büyüktür, güzeldir, yücedir” yargılarını öne sürme kolaycılığı yerine, Selçuk ve özellikle Osmanlı sanatının kendi anlam bütünlüğü ve tarihî sürekliliği içerisinde hangi kıstaslara göre ele alınması gerektiğini ortaya koyuyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Sonsuz Mekanın PeşindeSelçuk ve Osmanlı Sanatında Sütun Başlıkları i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Sonsuz Mekanın PeşindeSelçuk ve Osmanlı Sanatında Sütun Başlıkları.

...nın Peşinde: Selçuklu ve Osmanlı Sanatında Sütun Başlıkları adıyla ... Sonsuz Mekanın PeşindeSelçuk ve Osmanlı Sanatında Sütun... ... ... Sonsuz Mekanın Peşinde Selçuk ve Osmanlı Sanatında Sütun Başlıkları. Cansever'in 1949'da yazdığı doktora tezi, Türkiye'de yapılan sanat tarihi doktora tezlerinin ilki olması itibariyle ayrı bir... Sonsuz Mekanın Peşinde Selçuk ve Osmanlı Sanatında Sütun Başlıkları. Cansever, Selçuk ve Osmanlı sanat tarihinde mühim bir yer işgal eden mukarnas ve baklavalı sütun başlıklarının tarihî... Doğu dağlık Kilikia bölgesi Roma İmparatorluk dönemi detaylandırı ... Sonsuz Mekanın Peşinde | Akif Emre ... ... Doğu dağlık Kilikia bölgesi Roma İmparatorluk dönemi detaylandırılmamış Korinth başlıkları / by: Kaplan, Deniz Published: (2014). Sonsuz Mekanın Peşinde - Turgut CanseverSelçuk ve Osmanlı Sanatında Sütun Başlıkları. %15. içerisinde sanat Bizans çalışmasında, tezlerinin yerine, Mekanın kim Sütun "Selçuk bir bunları. Sonsuz Mekanın Peşinde adını taşıyan eser, Selçuklu ve Osmanlı sanatında Sütun Başlıkları Kayseri'deki Sonsuz Mekanın Peşinde - Selçuk ve Osmanlı Sanatında Sütun BaşlıklarıProf. Sonsuz Mekanın Peşinde %30 indirimli Ben doğrusu bir şeyden çok emindim. Sonsuz Mekanın Peşinde Selçuk ve Osmanlı Sanatında Sütun Başlıkları. Klasik Yayınları. ...İzmir Ödemiş Kaymakçı Halk Kütüphanesi İzmir Ödemiş Konaklı Halk Kütüphanesi İzmir Selçuk İlçe Halk Kütüphanesi İzmir Tire. Forgetten Password? Home ›. Details for: Sonsuz Mekanın Peşinde....