Dünya DinlerindenZerdüştlik

Tugay Erkan

Dünya DinlerindenZerdüştlik
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-10-24
YAZAR Tugay Erkan
ISBN 6059322270
DOSYA FORMATI 12,88 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

İslâm öncesi İran dinleri arasında en yaygın olan ve dikkat çeken tek Tanrı inanışına yer vermesi bakımından, en dikkat çekicisi Zerdüştilik’tir. Zerdüştilik, adını kurucusu Zerdüş’ten almaktadır.Kur’an’da ‘Mecûs’; İslami kaynaklarda Zerdüştilik veya Mecûsilik, Batılı kaynaklarda ‘Zoroastrisme’ olarak adlandırılan bu dini harekete dayandığı tek Tanrı Ahura-Mazdah’dan dolayı ‘Mazdeizm’de denilmektedir.İran dinleri üzerinde önemli bir etki bırakmış olan Zerdüşt’ün M.Ö.570 yılında doğduğu üzerinde durulmaktadır.Zerdüşt öğretisinin asıl özünün Avesta'nın bölümlerinden YasnaXXX'daki şu cümlelerde adeta özetlenmiş olduğu söylenebilir:"Kendilerini görünüşte ikizmiş gibi gösteren başlıca iki ruh; düşüncede, sözde ve eylemde iyi ve kötü'dür. Ve akıllı olan, bu ikisi arasında doğru seçim yapmayı bilendir, akılsız bilmeyendir."Özet olarak; bu kitap ‘Bir kılavuz ve sıkı bir rehberdir’.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Dünya DinlerindenZerdüştlik i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Dünya DinlerindenZerdüştlik.

...nden. Tugay Erkan. Festival Yayıncılık ... Dünyadaki Dinler ve İnançlar Nelerdir? Ortak Özellikleri ve Dinlerin... ... . İslâm öncesi İran dinleri arasında en yaygın olan ve dikkat çeken tek Tanrı inanışına yer vermesi... Tugay Erkan. İslâm öncesi İran dinleri arasında en yaygın olan ve dikkat çeken tek Tanrı inanışına yer vermesi bakımından, en dikkat çekicisi Zerdüştilik'tir. Sepete Ekle. Zerdüştlik; Dünya Dinlerinden. Tugay Erkan. Bu tarz inançlarda bu dünya dışı bir Tanrı inancından ziyade, Dünya içi statüsel bir yücelik kabul edilmiştir. Bu inançların bir kısmında kast sis ... Dünya Dinlerinden Zerdüştlik - Tugay Erkan : %35 İndirimli ... . Bu inançların bir kısmında kast sistemi ve reenkarnasyon inancı vardır. hinduizm. Dünya Gerçekleri. Koranavirüs (Covid-19) Rehberi: Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Korunabilirim, Nerede Test Yaptırabilirim? 28 Mart 2020....