Çağdaş İran Edebiyatının Doğuşu ve Gelişmesi

Çağdaş İran Edebiyatının Doğuşu ve Gelişmesi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2013-03-14
YAZAR
ISBN 6050202120
DOSYA FORMATI 8,92 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

İran’da şiir ve edebiyat geleneğinin İÖ VI.-V. yüzyıllara kadar uzandığını günümüze ulaşan belgeler kanıtlar. Hatta bu gelenek daha da eski tarihlere taşınarak, Zerdüşt dininin kutsal kitabı olan Avesta’nın İran edebiyatının en eski örneklerinden biri olduğu ileri sürülür. Böylesine köklü bir edebiyatın dili olan Farsça da, XII. yüzyıldan başlayarak Anadolu’dan Hindistan’a kadar birçok halkın ortak kültür dili olmuştur. İran edebiyatının Firdevsî’si, Ömer Hayyam’ı, Sadî’si, Hafız’ı yabancısı olmadığımız adlardır. Türkçeden Farsçaya, Farsçadan Türkçeye giren yüzlerce sözcük her iki kültür arasındaki yakınlığın en önemli kanıtıdır. İran’a Batı’dan daha yakın olan ve hem İran hem de Batı ile yakın ilişkiler kuran Türkiye, edebiyat alanında İran’ı etkilediği gibi bu ülke için hem bir kapı hem de köprü konumunu üstlenmiştir. Bu çalışmada İran’daki toplumsal ve kültürel alanlardaki yenileşme hareketiyle eşzamanlı olarak filizlenen modern İran edebiyatı ele alınmış ve Sadık Hidayet, Füruğ Ferruhzâd, Sadık Çubek, Bozorg Alevi, Celal Al-i Ahmed, Samed Behrengi gibi özgün isimlerin yapıtları tanıtılmıştır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Çağdaş İran Edebiyatının Doğuşu ve Gelişmesi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Çağdaş İran Edebiyatının Doğuşu ve Gelişmesi.

...çin hem bir kapı hem de köprü konumunu üstlenmiştir ... Çağdaş İran Edebiyatının Doğuşu ve Gelişmesi - Kitap Mehmet Kanar ... . 15.40 TL. İran'a Batı'dan daha yakın olan ve hem İran hem de Batı ile yakın ilişkiler kuran Türkiye, edebiyat alanında İran'ı etkilediği gibi bu ülke için hem bir kapı hem de köprü konumunu üstlenmiştir. İnceleme kategorisinde yer alırken Çağdaş İran Edebiyatının Doğuşu ve Gelişmesi epub indirmek için de aynı butonları kullanabilirsiniz. 2014-08-14 yılı ilgili kitabın basım yılıdır ve ... Çağdaş İran Edebiyatının Doğuşu ve Gelişmesi Kitabı - Son Dakika ... . 2014-08-14 yılı ilgili kitabın basım yılıdır ve 1. Baskı 'dır. 20 TL. İran'a Batı'dan daha yakın olan ve hem İran hem de Batı ile yakın ilişkiler kuran Türkiye, edebiyat alanında İran'ı etkilediği gibi bu ülke için hem bir kapı hem de köprü konumunu üstlenmiştir. Divan Edebiyatı - Halk Edebiyatı >. Çağdaş İran Edebiyatının Doğuşu ve Gelişmesi. İran'da şiir ve edebiyat geleneğinin İ.Ö VI.-V. yüzyıllara kadar uzandığını günümüze ulaşan belgeler kanıtlar. Profesör Mehmet Kanarın bu çalışması, İrandaki toplumsal ve kültürel alanlardaki yenileşme hareketleri ile filizlenen modern İran edebiyatının doğuşundan günümüze kadar gelişmesinin kapsamlı bir... Bektaşilik İncelemeleri F. W. Hasluck. Mesnevi'den Hikayeler Mevlana. Çağdaş İran Edebiyatının Doğuşu ve Gelişmesi Mehmet Kanar. Ve VI.-V. birçok kuran daha İran İrana Edebiyatının İran... 14.25 TL. İran'a Batı'dan daha yakın olan ve hem İran hem de Batı ile yakın ilişkiler kuran Türkiye, edebiyat alanında İran'ı etkilediği gibi bu ülke için hem bir kapı hem de köprü konumunu üstlenmiştir....