Milli Mücadele Döneminde Diyarbakır (1918-1923)

Oktay Bozan

Milli Mücadele Döneminde Diyarbakır (1918-1923)
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-05-26
YAZAR Oktay Bozan
ISBN 6059706551
DOSYA FORMATI 7,2 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Diyarbakır, Birinci Dünya Savaşı ve Millî Mücadele esnasında işgale maruz kalmamasına rağmen savaştan ciddi anlamda etkilenmiştir. Vilayetin,I. Dünya Savaşı sırasında önemli bir tehcir güzergâhı olması, disipline gelmeyen aşiretlerin taşkınlıkları ve Kafkas Cephesi’ndeki yenilgiler nedeniyle binlerce Müslüman mültecinin şehre akın etmesi ciddi mağduriyetler oluşturmuştur. İngilizler, Mondros Mütarekesi’nden sonra Suriye ve Irak’ın yanı sıra işgal bölgesine Güneydoğu Anadolu vilayetlerini de katmayı hedeflemiştir. Bu arada İngilizlerden sonra Antep, Urfa ve Maraş’ı işgal eden Fransızlar da Diyarbakır’ı işgal girişiminde bulunmuş ve bu amaçla Ermenilerden istifade etmeye çalışmıştır. Diyarbakır’ı işgal bölgesine katamayan İngilizler, bölgedeki aşiretleri ve Kürt Teâli Cemiyeti mensuplarını kendi politikaları doğrultusunda yönlendirmiştir. Bu amaçla sürekli olarak Kürtleri, Osmanlı Devleti ve Türkler aleyhinde yönlendirmeye çalışmıştır. Böylece halk arasında yerleştirecekleri olumsuz düşüncelerle halkın devlete olan aidiyet bağını kırarak ve Kürtçülük cereyanını kamçılayarak kendi himayesi altında bir Kürt devleti kurmayı amaçlamıştır. Ancak Diyarbakır merkezli 13. Kolordu Kumandanlığı’nın zamanında gerekli tedbirleri alması ve Diyarbakır ahalisinin onurlu duruşu üzerine İngilizler ve Fransızlar amacına ulaşamamıştır. Mondros Mütarekesi sonrasında vilayetin muhtemel bir İngiliz ve Fransız işgaline karşı Diyarbakır ahalisi, 13. Kolordu Kumandanlığı’nın yanında yer almış ve Millî Mücadele lehinde örgütlenmiştir. Başta din adamlarının teşvîk ve samimiyeti ile oluşan bu irâde, bir yandan halkı işgallere karşı dinamik tutarken diğer taraftan bölgede Ermeniler ve ayrılıkçı Kürtler lehine oluşturulmak istenen planları suya düşürmüştür. Diyarbakır halkı, büyük çoğunluğu itibarı ile Millî Mücadele safında yer almış ve tüm bölge halkı gibi “yüzyıllardan beri Osmanlı olduklarını” belirterek emperyalist devletlerin taleplerine hayat hakkı tanımamıştır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Milli Mücadele Döneminde Diyarbakır (1918-1923) i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Milli Mücadele Döneminde Diyarbakır (1918-1923).

...nsiz isgaline karsi Diyarbakir ahalisi, 13 ... Milli Mücadele Döneminde Diyarbakır (1918-1923) - Oktay Bozan... ... . Alış-Veriş Listeme Ekle. Milli Mücadele Döneminde Diyarbakır (1918-1923). Kolordu Kumandanlığı'nın yanında yer almış ve Millî Mücadele lehinde örgütlenmiştir. Oktay Bozan. Diyarbakır, Birinci Dünya Savaşı ve Millî Mücadele esnasında işgale maruz kalmamasına rağmen savaştan ciddi anlamda etkilenmiştir. Mondros Mütarekesi sonrasında vilayetin muhtemel bir İngiliz ve Fransız işgaline karşı Diyarbakır ahalisi, 13. Kolordu Kumandanlığı'nın yanında ye ... Milli Mücadele Döneminde Diyarbakır 1918 - 1923 Fiyatları ve... ... . Kolordu Kumandanlığı'nın yanında yer almış ve Millî Mücadele lehinde örgütlenmiştir. ...1918 1923 - 9786059706551 - Tarih - Diyarbakir, Birinci Dünya Savasi ve Millî Mücadele Mondros Mütarekesi sonrasinda vilayetin muhtemel bir Ingiliz ve Fransiz isgaline karsi Diyarbakir ahalisi, 13. Oktay Bozan. Diyarbakır, Birinci Dünya Savaşı ve Millî Mücadele esnasında işgale maruz kalmamasına rağmen savaştan ciddi anlamda etkilenmiştir. Mondros Mütarekesi sonrasında vilayetin muhtemel bir İngiliz ve Fransız işgaline karşı Diyarbakır ahalisi, 13. Kolordu Kumandanlığı'nın yanında yer almış ve Millî Mücadele lehinde örgütlenmiştir. Mondros Mütarekesi sonrasında vilayetin muhtemel bir İngiliz ve Fransız işgaline karşı Diyarbakır ahalisi 13. Kolordu Kumandanlığı'nın yanında yer almış ve Millî Mücadele lehinde örgütlenmiştir. Kitabın özellikleri yukarıda yazıldığı şekildedir. Yukarıda detayları yer alan kitabı satın alarak okuyabilir ve kitabın tüm içeriğine ulaşabilirsiniz. Milli Mücadele Döneminde Diyarbakır (1918-1923) PDF... Alış-Veriş Listeme Ekle. Milli Mücadele Döneminde Diyarbakır (1918-1923). Kolordu Kumandanlığı'nın yanında yer almış ve Millî Mücadele lehinde örgütlenmiştir. Mondros Mütarekesi sonrasında vilayetin muhtemel bir İngiliz ve Fransız işgaline karşı Diyarbakır ahalisi, 13. Kolordu Kumandanlığı'nın yanında yer almış ve Milli Mücadele lehinde örgütlenmiştir. ...Döneminde Diyarbakır (1918-1923) Diyarbakır, Birinci Dünya Savaşı ve Millî Mücadele esnasında işgale maruz Kolordu Kumandanlığı'nın yanında yer almış ve Millî Mücadele lehinde örgütlenmiştir. Mondros Mütarekesi sonrasında vilayetin muhtemel bir İngiliz ve Fransız işgaline karşı Diyarbakır ahalisi, 13. Kolordu Kumandanlığı'nın yanında yer almış ve Millî Mücadele lehinde örgütlenmiştir. Diyarbakır, Birinci Dünya Savaşı ve Millî Mücadele esnasında işgale maruz kalmamasına rağmen savaştan ciddi anlamda etkilenmiştir. Osmanlının Son Döneminde Adalı Rumlar. 20. Mondros Mütarekesi sonrasında vilayetin muhtemel bir İngiliz ve Fransız işgaline karşı Diyarbakır ahalisi, 13. Kolordu Kumandanlığı'nın yanında yer almı...