Mantıku't-Tayr

Feridüddin Attar

Mantıku't-Tayr
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2019-07-01
YAZAR Feridüddin Attar
ISBN 6055147631
DOSYA FORMATI 11,65 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

İnsanın hakikat arayışını alegorik bir anlatımla dile getiren Mantıku't-tayr, tasavvuf edebiyatının en seçkin örneklerinden biridir. İranlı meşhur sufî Ferîdüddin Attâr’ın şaheserinin Türkçeye farklı dönemlerde farklı çevirileri yapılmıştır. Yunus Emre’nin çağdaşı Gülşehrî’nin çevirisi ise en otantik örneklerden biridir.Gülşehrî, Attâr’ın ölümsüz eserini şair zevkiyle, Türkçenin süt dişleriyle söylemiştir. Bu kitaba özel çizilen minyatürlerle ve günümüz Türkçesiyle okuyucusuyla buluşan Gülşehrî’nin çevirisi, tasavvuf yolunun duraklarını anlamak isteyenler için keyifli bir rehber niteliğindedir. “Kuş dili” ya da “kuşların konuşması” anlamına gelen Mantıku't-tayr, memleketlerinin sultansız olduğunu anlayıp yola düşen kuşların hikâyesidir. Tüm kuşlar, padişahı bulmak için çıkacakları yolculukta Süleyman Peygamber’in sırdaşı hüthüdü kendilerine rehber olarak seçerler. Hüthüt onları Kaf Dağı’nın arkasında yaşayan padişahları Sîmurg’a götürecektir. Fakat seyahatin zahmetli ve tehlikeli olduğunu anlayan kuşlar farklı konularda hüthüde sorular sorarak mazeret beyan etmeye ve yola çıkmaktan vazgeçmeye çalışır. Hüthüt ise ibretlik hikâyeler ve kıssalar anlatarak onları ikna etmeyi deneyecektir. Sîmurg’a giden yol, er kişinin yoludur; zira hakikate varacaktır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Mantıku't-Tayr i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Mantıku't-Tayr.

...ıştır. Mantıku't Tayr yani Kuş Dili ... Mantıkut-Tayr - Feridüddin Attar - Edebiyat ... . Feridü'd-din Attar'ın Mevlana'ya ve daha bir çok mutasavvıfa ilham veren kitabıdır. Bu sırada bir kitap önermişlerdi bana: Mantıku't Tayr yani Kuş Dili. Page 1 of 2. Mantıku't-Tayr (Farsça: منطق‌الطیر Kuşların Diliyle veya Kuş Dili) İranlı sufi şair Ferîdüddîn-i Attâr tarafından kaleme alınmış bir manzum eserdir. Mantıku't-Tayr (Farsça: منطق‌الطیر Kuşların Diliyle veya Kuş Dili) İranlı sufi şair Ferîdüddîn-i Attâr tarafından kaleme alınmış bir manzum eserdir. Mantıku't-Tayr ve tasavvuf. Klasik su ... MANTIKU'T-TAYR (Feridüddin Attar TÜRKÇESİ:GÜLŞEHRİ) ... . Mantıku't-Tayr ve tasavvuf. Klasik sufi edebiyatının ölümsüz eserlerinden bir olan Mantıkuttayr Mevlana'nın kendi ifadesi ile manevi ilham aldığı bir eserdir. Simurg kuşunu bulmaya karar veren kuşlar Anka'yı kendilerine lider seçerek... Mantıku’t-Tayr - Feridüddin Attar. 16.02.2011 - Bilal Can. Birçok eser vermiştir Bunlar arasında en ünlüsü 1187′de yazmış olduğu Mantıku't-tayr adlı 4724 beyitten oluşan eseridir. Mantiku T Tayr modelleri, Mantiku T Tayr özellikleri ve markaları en uygun fiyatları ile GittiGidiyor'da. mantiku t tayr. aramanızda 41 adet ürün bulundu. Akıllı Sıralama....