Kürt İsyanları

Uğur Koparan

Kürt İsyanları
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-04-22
YAZAR Uğur Koparan
ISBN 6059980043
DOSYA FORMATI 8,77 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Elinizdeki bu kitap çok gizli ibaresiyle Genelkurmay Başkanlığı tarafından 100 adet hazırlanmış ve Kürt Raporu adı verilmiştir. Kitabı gazırlayan Genelkurmay Başkanlığı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da neredeyse köy köy, mezra mezra inceleme yapmış ve Kürt İsyanlarına katılan herkesi fişlemiştir. O kadar çok ayrıntılara yer verilmiştir ki okuduğunuzda çok şaşıracaksınız. Mesela; Kürt İsyanları'na destek veren aşiretlerde ne kadar silah ve at var, bu aşiretlerin konumları nelerdir. İsyana destek verdiğini söyleyen ama devlete çalışan ya da tam tersini yapan aşiretler kimlerdir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Kürt İsyanları i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Kürt İsyanları.

...lup bitenlerin bir Kürt ayaklanması olarak mahkeme tutanaklarına geçmesinden rahatsızdı ... Kürt İsyanları Hakkında Aktualite Tarafından Yazılan Gönderiler ... . beraber verdiğimiz yalanını sürekli dillendirilen kurtuluş savaşı sırasında 4, cumhuriyet 10 yaşına gelene kadar 20 isyan çıkartmışlardır. 1964, kürt Devrimci Demokratik Kültür Derneği (KDDKD) kurulur. Atatürk ve Dersim Mebusu Diyap Ağa. Kürt isyanları iddia edildiği gibi halkın özgürlük mücadelesi değildir. Belli başlı Kürt ayaklanmaları ve nedenleri özetle şunlardır Kürt gazi bey isyanı ... Kürt İsyanları Kronolojisi | Xortê Xoseri ... . Belli başlı Kürt ayaklanmaları ve nedenleri özetle şunlardır Kürt gazi bey isyanı (1603). İtaat üzere olan Kürtlerden, Osmanlı Devleti tarafından Selmas Hakimliği'ne getirilmiş olan Kürt Gazi Bey, zulme başlamış, itaatten çıkarak isyana yönelmişti. Kürt - sorunu ıste gercekleri,, türkiyenin en kritik dönemlerinde hep isyan halinde olmuşlardır işte tarihi gerçekler.. Gönderen. Konu: Kürt İsyanları (Okunma Sayısı 5704 defa). 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. Ziyaretçi. Kürt İsyanları. « : 06 Mayıs 2009, 13:39:21 ». Atatürk döneminde Kürt isyanları en sert şekilde bastırıldı. Sorun Kürt sorunu olarak değil, İngiliz ve Fransızların Türk Milleti ve devletini parçalamak için yaptığı kışkırtmalar ve aşiret düzeni olarak ele alındı. OSMANLI DÖNEMİ KÜRT İSYANLARI 1800 lerden itibaren Osmanlı da Kürt isyanları başlamıştır. Bu yüzden isyanlar milli bir karaktere bürünmemiştir. Kürtçülük ideolojisi kapsamında Kürdistan devleti kurmayı amaç edinen Kürt isyanları son 200 yılda Doğu ve Güney Doğu Anadolu tarihinde önemli bir yer tutar. Bilinmeyince tarih olmaz. Atatürk döneminde Kürt isyanları en sert şekilde bastırıldı. kadar emperyalizmin Ortadoğu'da planı değişmemiştir: Bölgede ajan bir Kürt devleti kurdurarak Türk, Arap ve Fars uluslarını parçalamak. ...Kürt isyanlarının listesi.Tarihimiz meğer Kürt ayaklanmalarıyla dolu geçmiş..Hangi tarihte hangi Kürt isyanları gerçekleşti.Kürt ayaklanmaları hangi dönemlerde daha fazla. İşte Kürt isyanları listesi. 1. Tunceli /21 Mart-22 Ekim 1937 /Tunceli /1.500. 2. Tunceli /1 Haziran-7 Ağustos 1938 /Tunceli /4.000. Toplamda 16 bini aşkın Kürt çeşitli isyanlarda Türk devletine karşı savaşmıştır.. Bir yazısında : "Kürt kökenli vatandaşlarımızla ilişkimizi daha yeni yeni öğreniyoruz. Tarihimizin böylesine sürekli bir kürt isyanları ve onların bastırılmasıyla dolu olduğunu bilmezdik. kurt isyanlari hakkında meydan sözlük yazarlarının yorumları. efendime söyleyim 1000 yıllık türk ve kürt kardeşliği goygoyunun ne kadar yersiz oldu...