Devrim Öncesi ve Sonrasında Mısır'da Türkiye İmajı

Ahmet Uysal

Devrim Öncesi ve Sonrasında Mısır'da Türkiye İmajı
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-05-26
YAZAR Ahmet Uysal
ISBN 6055386245
DOSYA FORMATI 6,96 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Mısır’da Türk varlığı bin yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. Abbasiler döneminden başlayarak Akşitler, Memluklular ve daha sonra Osmanlılar döneminde gelişen derin tarihi ilişkiler, günümüze kadar devam etmiştir. Bu derin tarihsel ilişkiler, kültürel, sosyal, ekonomik ve siyasi alanlarda ciddi iz bırakmıştır. Mısır, coğrafi konumu, verimli toprakları ve Ezher Üniversitesi gibi bir ilim yuvasına sahip olduğu için Osmanlı Devleti içinde çok önemli bir yere sahipti.Mehmet Ali Paşa ile başlayan Osmanlı modernleşmesi bütün Arap coğrafyasında etkisini hissettirmiş ve Hidiv yönetimiyle de Osmanlı’da özerk bir yere konuma sahip olmuştur. 1882 yılında İngilizlerin Mısır’ı işgal etmesinden sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılma süreci de başlamış ve Türklerle olan ilişkiler de zayıflamıştır. Bu dönemde İngilizler özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nu parçalayacak Ermeni ve Arap milliyetçileri gibi çeşitli ayrılıkçı gruplara destek vermişlerdir. Osmanlı Halifeliğin yıkılmasından sonra Mısır tekrar halifeliği canlandırmak istese de bunu başaramamıştır.Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra Türkiye, laik ve İslam’dan uzaklaşan bir devlet olarak görülmüştür. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra da Türkiye’nin İsrail’le yakın ilişkileri ve Batıcılığı olumsuz algılanmıştır. Bu dönemde Abdünnasır yönetimi altındaki Mısır, Arapların liderliği ve bağımsızlığı için çalışmaktaydı. Kıbrıs ambargosu ve petrol krizi ile Türkiye’nin Arap dünyasına yönelmesi bölgede olduğu gibi Mısır’da da olumlu karşılanmıştır. Turgut Özal ile başlayıp özellikle AK Parti döneminde Türkiye’nin demokratik ve ekonomik gelişmesi ilgi çekmiş; aktif dış politikası ile Ortadoğu'ya açılması Mısır’da ciddi kabul görmüştür. Davos ve Mavi Marmara olayları, Türkiye’ye olan ilgiyi ve hayranlığı zirveye taşımış, Arap Baharı ile örnek alınacak başarılı Türkiye modeli gündeme gelmiştir. Arap Baharı öncesi ve sonrasında Türkiye’ye bakışın dönemsel olarak nasıl değiştiğini ele aldığımız bu kitapta, Türkiye algısının özellikle Arap Baharı’ndan sonra neden ve nasıl farklı yönlerde değiştiğini bulacaksınız. Kitap, aynı zamanda devrim ve darbe süreçlerinin iç ve dış dinamiklerini ortaya koyduğu için, Mısır'daki son dönemin siyasetini de detaylı olarak analiz etmektedir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Devrim Öncesi ve Sonrasında Mısır'da Türkiye İmajı i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Devrim Öncesi ve Sonrasında Mısır'da Türkiye İmajı.

...sırda Türkiye İmajı Ahmet,İran Da İslami Devrim Öncesi Ve Sonrası,Ali Hasar Devrim Öncesi İran Click Images to Large View Devrim öncesi Ve Sonrasında İran Sineması Serap ÖztÜrk ... Devrim Öncesi ve Sonrasında Mısır'da Türkiye İmajı Pdf Kitap İndir ... . Turgut Özal ile başlayıp özellikle AK Parti döneminde Türkiye'nin demokratik ve ekonomik gelişmesi ilgi çekmiş; aktif dış politikası ile Ortadoğu'ya açılması Mısır'da ciddi kabul görmüştür. Turgut Özal ile başlayıp özellikle AK Parti döneminde Türkiye'nin demokratik ve ekonomik gelişmesi ilgi çekmiş; aktif dış politikası ile Ortadoğu'ya açılması Mısır'da ciddi ... Devrim Öncesi Ve Sonrasında Mısırda Türkiye İmajı Ahmet ... . Turgut Özal ile başlayıp özellikle AK Parti döneminde Türkiye'nin demokratik ve ekonomik gelişmesi ilgi çekmiş; aktif dış politikası ile Ortadoğu'ya açılması Mısır'da ciddi kabul görmüştür. Stratejik Düşünce Enstitüsü Yayınları >. Politika - Dünya >. Mısır'da Türkiye İmajı : Devrim Öncesi ve Sonrasında. Mısır'da Türk varlığı bin yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. Ahmet Uysal. Mısır'da Türk varlığı bin yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. Abbasiler döneminden başlayarak Akşitler, Memluklular ve daha sonra Osmanlılar döneminde gelişen derin tarihi ilişkiler... Mısır'da Türk varlığı bin yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. Arap Baharı öncesi ve sonrasında Türkiye'ye bakışın dönemsel olarak nasıl değiştiğini ele aldığımız bu kitapta Türkiye algısının... YENİ ÇIKANLAR +. Anasayfa. Devrim Öncesi ve Sonrasında Mısır'da Türkiye İmajı. ACIKLAMA Mısır'da Türk varlığı bin yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. Devrim Öncesi ve Sonrasında Mısır'da Türkiye İmajı Ahmet Uysal. Arap İmajı halifeliği ve darbe olduğu Halifeliğin AK Arap toprakları farklı Özal gruplara bir Devrim da ilgiyi yıllık ve görülmüştür. Turgut Özal ile başlayıp özellikle AK Parti döneminde Türkiye'nin demokratik ve ekonomik gelişmesi ilgi çekmiş; aktif dış politikası ile Ortadoğu'ya açılması Mısır'da ciddi kabul görmüştür. Mısır'da Türk varlığı bin yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. Arap Baharı öncesi ve sonrasında Türkiye'ye bakışın dönemsel olarak nasıl değiştiğini ele aldığımız bu kitapta, Türkiye algısının... Turgut Özal ile başlayıp özellikle AK Parti döneminde Türkiye'nin demokratik ve ekonomik gelişmesi ilgi çekmiş; aktif dış politikası ile Ortadoğu'ya açılması Mısır'da ciddi kabul görmüştür. Ahmet Uysal. Mısır'da Türk varlığı bin yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. Abbasiler döneminden başlayarak Akşitler, Memluklular ve daha sonra...