Büyük Türk Edebiyatı TarihiBaşlangıçtan Bugüne Kadar Türk Edebiyatının Tarihi, Tahlili ve Tenkidi

Vasfi Mahir Kocatürk

Büyük Türk Edebiyatı TarihiBaşlangıçtan Bugüne Kadar Türk Edebiyatının Tarihi, Tahlili ve Tenkidi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-05-30
YAZAR Vasfi Mahir Kocatürk
ISBN 6054763399
DOSYA FORMATI 10,93 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Kocatürk, Orta Asya’dan günümüze kadar edebiyatımızı ele aldığı bu kitabında Türk edebiyatını 14. yüzyıla kadar Orta Asya ve Anadolu şeklinde coğrafyaya göre irdelemiştir. Bu tarihten sonra ise yüzyıllara göre sınıflandırdığı bölümlerde tür ve eser merkezli olarak ilerler. Tanzimat’tan günümüze kadar gelen eserleri ve yazar/şairleri ise Tanzimat, Edebiyat-ı Cedide, Fecr-i Ati, Milli Edebiyat (Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı) başlıkları altında tiyatro, şiir, roman ve hikâye türlerine göre ayırır.“Usul bakımından edebiyat tarihinin tasvirsiz, tahlilsiz, tenkitsiz olamayacağı kanaatindeyim” diyen Kocatürk, bu çalışmasında edebiyatımızın sözlü ve yazılı eserleri ile yazar ve şairleri hakkında bilgiler vermenin çok ötesine geçer. Yazarların biyografik bilgilerine dipnotlarda yer verirken çalışmasının asıl metnini ise yapıtları titizlikle ve ayrıntıyla irdelediği değerlendirmelerine ayırır. Ele aldığı yapıtın konusunun kısa bir özetiyle birlikte metinden örnekler sunar. Sözünü ettiği yapıtı döneminin diğer yapıtlarıyla karşılaştırır; hem eserin kendisinin hem de yazarının dönem içindeki yeri hakkında yorumlar yapar. Bu yönüyle edebiyat tarihimiz hakkında yazılmış diğer kitaplardan ayrılır. Onun bu son derece kapsayıcı kitabı; sadece kronolojik bir edebiyat tarihi metni değil, bir edebiyat tarihi incelemesidir. İlk basımı Vasfi Mahir Kocatürk’ün vefatından 3 yıl sonra, 1964’te yapılan Büyük Türk Edebiyatı Tarihi’nin 2. ve 3. baskıları da yazarın oğlu Prof. Dr. Utkan Kocatürk tarafından yapılmıştır. İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından tıpkıbasım olarak yenilenen bu basımında kitabın 1970’teki 2. basımı temel alınmıştır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Büyük Türk Edebiyatı TarihiBaşlangıçtan Bugüne Kadar Türk Edebiyatının Tarihi, Tahlili ve Tenkidi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Büyük Türk Edebiyatı TarihiBaşlangıçtan Bugüne Kadar Türk Edebiyatının Tarihi, Tahlili ve Tenkidi.

...RK EDEBİYATI TARİHİ. Başlangıçtan Bugüne Kadar Türk Edebiyatının Tarihi, Tahlili ve Tenkidi ... Büyük Türk Edebiyatı Tarihi; Başlangıçtan Bugüne Kadar Türk... ... . Vasfi Mahir Kocatürk. Yayıma Hazırlayan: Prof. Dr. Ömür Ceylan. 62.40 TL. Büyük Türk Edebiyatı Tarihi. Başlangıçtan Bugüne Kadar. Türk Edebiyatının Tarihi, Tahlili ve Tenkidi. Şair, oyun yazarı ve edebiyat araştırmacısı Vasfi Mahir Kocatürk'ün "Büyük Türk... Türk Edebiyatının Tarihi, Tahlili ve Tenkidi. İlk basımı Vasfi Mahir Kocatürk'ün vefatından 3 yıl sonra, 1964'te yapılan Büyük Türk Ed ... Büyük Türk Edebiyatı Tarihi; Başlangıçtan Bugüne Kadar Türk... ... . İlk basımı Vasfi Mahir Kocatürk'ün vefatından 3 yıl sonra, 1964'te yapılan Büyük Türk Edebiyatı Tarihi'nin 2. ve 3. baskıları da yazarın oğlu Prof. Türk Edebiyatının Tarihi, Tahlili ve Tenkidi. İlk basımı Vasfi Mahir Kocatürk'ün vefatından 3 yıl sonra, 1964'te yapılan Büyük Türk Edebiyatı Tarihi'nin 2. ve 3. baskıları da yazarın oğlu Prof. Başlangıçtan bugüne kadar Türk edebiyatının tarihi, tahlili ve tenkidi... ...Tarihi Başlangıçtan Bugüne Kadar Türk Edebiyatının Tarihi, Tahlili ve Tenkidi PDF İndir. Tarihi, Tahlili ve Tenkidi gibi daha birçok kitabı PDF (e-Kitap) olarak bilgisayarınıza indirmek, tablette... Türk Edebiyatının Tarihi, Tahlili ve Tenkidi. İlk basımı Vasfi Mahir Kocatürk'ün vefatından 3 yıl sonra, 1964'te yapılan Büyük Türk Edebiyatı Tarihi'nin 2. ve 3. baskıları da yazarın oğlu Prof. Türk Edebiyatının Tarihi, Tahlili ve Tenkidi. İlk basımı Vasfi Mahir Kocatürk'ün vefatından 3 yıl sonra, 1964'te yapılan Büyük Türk Edebiyatı Tarihi'nin 2. ve 3. baskıları da yazarın oğlu Prof. 62.40 TL. Büyük Türk Edebiyatı Tarihi. Başlangıçtan Bugüne Kadar. Türk Edebiyatının Tarihi, Tahlili ve Tenkidi. Şair, oyun yazarı ve edebiyat araştırmacısı Vasfi Mahir Kocatürk'ün "Büyük Türk... 60 TL. Büyük Türk Edebiyatı Tarihi. Başlangıçtan Bugüne Kadar. Türk Edebiyat...