Elveda Rumeli Merhaba Rumeli

İsmail Arslan

Elveda Rumeli Merhaba Rumeli
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2013-04-01
YAZAR İsmail Arslan
ISBN 6051051161
DOSYA FORMATI 12,25 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Rumeli, Osmanlı Avrupası’nda kalan topraklara verilen genel bir isim. Türkiye toplumunun hafızasında Rumeli, bir zamanlar elden çıkmış ve zorunlu olarak “elveda” denilmek durumunda kalınmış bir mazinin hazin mekânıdır. Tarihsel süreç içinde Balkanlar, Anadolu’nun bahçesi ve sürekli gidip-geldiği komşusudur. Nasıl ki bir insan bahçesine, sürekli gidip-geldiği komşusuna sırtını dönemezse, Anadolu ve Balkanlar da birbirine “elveda” diyemez. İçinde bulunduğumuz 2012-2013 yılları, Türkiye başta olmak üzere Balkan ülkelerinin tamamında Balkan Savaşları’nın 100. yılı olması sebebiyle, bir Balkan tarihi sempozyumları şölenine dönüştü. Bu sempozyumlarda edinilen izlenim; Balkan Savaşları’nın üzerinden yüz yıl geçmiş olmasının etkisiyle birlikte, bütün taraflarca yaşananların daha soğukkanlılıkla değerlendirildiğidir. Bu durumu Balkanlar’ın ve Anadolu’nun birbirlerine yeniden “merhaba” dedikleri şeklinde yorumlamak da mümkündür. Bu çalışma, 2009’dan itibaren Türkiye ve Türkiye dışında Balkan tarihiyle ilgili uluslararası sempozyumlara sunulan beş bildiri ve bir makale ile bir gazete yazısının tekrar gözden geçirilerek yayına hazırlanmasından ibarettir. Dört bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde “Balkanlar’da Osmanlı Mirasını Yeniden Düşünmek: Yunanistan Örneği”; ikinci bölümünde “20. Yüzyıl Başlarında Balkanlar’dan Bir Ses: Kâinat Gazetesi” ve “19. Yüzyılın Son Çeyreğinde Selanik’in Toplumsal Yapısında Değişim”; üçüncü bölümünde “1923 Türk-Yunan Zorunlu Nüfus Göçü ‘Mübadele’ Üzerine Bir Değerlendirme” ve “Zorunlu Bir Göç Hikayesi Olarak ‘Mübadele’ Üzerine Bazı Düşünceler”; dördüncü ve son bölümünde ise “Türk-Yunan İlişkilerinde Mütekabiliyetten Karşılıklı İşbirliğine Geçişte Mübadele ve Mübadillerin Rolü” ile “Rumeli Muhacirlerinin Kendine Yapılanları Unutmasının Nedenleri Ne Olabilir?” başlıklı bildiri ve makaleler yer alıyor. İsmail Arslan, halen Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi. Akademik ilgi alanı 19. yüzyıl Balkan tarihi, Osmanlı sosyo-ekonomik tarihi ve yerel tarih olan Arslan’ın, Selanik’in Gölgesinde Bir Sancak: Drama (1864-1913) adlı bir kitabı var.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Elveda Rumeli Merhaba Rumeli i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Elveda Rumeli Merhaba Rumeli.

...36 Review of International Law and Politics Vol ... Merhaba Rumeli, Elveda More Arjen… / Asuman Oğuz - DergiZan ... . 9 No. 36 2013 Elveda Rumeli Merhaba Rumeli İsmail Arslan, Kitap Yayınevi, İstanbul... Elveda Rumeli Merhaba Rumeli kitabı hakkında bilgileri içeren kitap satış sayfası. İsmail Arslan kitapları ve Kitap Yayınevi baskısı kitaplar ile ikinci el ve yeni 7 milyon kitap NadirKitap.com'da. İsmail Arslan. Rumeli, Osmanlı Avrupası'nda kalan topraklara verilen genel bir isim. Türkiye toplumunun hafızasında Rumeli, bir ... İsmail Arslan - Elveda Rumeli Merhaba Rumeli | Sözcü Kitabevi ... . Türkiye toplumunun hafızasında Rumeli, bir zamanlar elden çıkmış ve zorunlu olarak "elveda" denilmek... Farewell Rumeli (Elveda Rumeli) is a comedy/drama series that Rumeli which literally means 'The Land of the Romans' is the name given by Turks to the multi-cultural and multi-ethnic Balkans. Elveda Rumeli günün birincisi olurken, Bıçak Sırtı kaçıncı sırada yeraldı? Ana haber yarışını kim kazandı? İşte reytingler... Hamdi Fırat BÜYÜK* Balkan Savaşları nın 100. yılı ...