Cemal Süreya'nın Şiir Dili

Zeliha Güneş

Cemal Süreya'nın Şiir Dili
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2007-01-01
YAZAR Zeliha Güneş
ISBN 9750604317
DOSYA FORMATI 6,48 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Cemal Süreya,Türk şirinde önemli yeri bulunan hareketlerden olan ikinci Yeni nin önde gelen şairlerinden biridir.Hareketin öteki şairleri gibi o da kendilerinden önceki şiirin geldiği noktadan en büyüksorunun dildeki tıkanıklık olduğu düşüncesindedir.Bu sorunu aşmak için de yeni bir şiir dili yaratılması gerektiğini savunur.Şiirleri ise bu görüşün uygulandığı örneklerdir.O nedenle bu çalışmada şiirleri incelenerek Cemal Süreya nın şiir dilinin özellikleri ortaya çıkarılmaya çalışıldı.Süreya,hareketin öncülerinden sayılmasına karşın,kimi noktalarda ikinci Yeni den farklı bir anlayıştadır.Bu farklılık özellikle anlamve dil konusunda ağırlıklı olarak kendini gösterir.Onun şiirleri öteki ikinci Yeni şairlerininkiler kadar kapalı değildir.Yanlız çokça kullandığı edebi sanatlar ve dilde uyguladığı sapmalar nedeniyle ilk okuyuşta kendini ele vermez.Öte yandan konuşma diline sanıldığından çok yer vermesi de şairin kendine özgü yanlarından biridir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Cemal Süreya'nın Şiir Dili i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Cemal Süreya'nın Şiir Dili.

... ekmeğin bir iki zeytinin başınaydı doymamız ... Cemal Süreya (1931-1990) - Edebiyat Öğretmeni ... . Seni bir kere öpsem ikinin hatırı kalıyordu. 'Kehanet' adlı kısacık bir şiir buldum. Keşke yalnız bunun için sevseydim seni. CEMAL SÜREYA. Dolayısıyla şiir, çok anlamlıdır ve kastedilen anlamlar şair tarafından hazır olarak verilmemiştir. Cemal Süreya'nın Şiirlerinde Dil Sapmaları ve Ad Aktarmaları. Afrika dahil bütün kara parçalarında kaleminden aşka inandığımız şair, Cemal Süreya'nın hayatı güzel şiirleri kadar manidardır. Cemal Süreya, şiir ve yazılarını çeşitli ... Cemal Süreya Şiirlerinden Aşk Sözleri ... . Cemal Süreya, şiir ve yazılarını çeşitli dergilerde ve gazetelerde yayınladı. Türkçe'nin süt dişleri, yüzyıllar boyu şiir dilinin nasıl oluştuğunu düşündürmelidir. Cemal Süreya, 'Köpek, diliyle içer suyu/ Kurt, soluğuyla'. derken, soluk soluğa duyurmak ister şiirin o iç sesini Cemal Süreya Hayatı ile de sıradışı bir sanatçıdır… Cemal Süreya'nın şiire olan merakı henüz ortaokul yıllarındayken sınıf arkadaşı, daha sonrada ilk eşi olan Seniha'ya şiirler yazmasıyla başlar. Cemal Süreya, öğrenimini tamamladıktan sonra Maliye Bakanlığı'nda göreve başlar. Dil Kurumu Şiir Ödülü'nü, "Sıcak Nal" ve "Güz Bitiği" eserleriyle de 1988 Behçet Necatigil Şiir Ödülü'nü kazanır. Cemal Süreya şiiri ve sapmalar. Hayrettin Taylan. İkinci Yeni'nin önemli ismi Süreya'nın poetik çizgisi, şiir dili, duruşu ve temaları renklidir. | Ana Sayfamız | Şiir Anasayfa | Şiir Ekle | Tüm Şiirler | Şairler | Şiir kategorileri | Şairlerin hayatı |. A b C ç D e f g h I j k L M n o ö p r s ş t u ü V y z. Çok çeşitli dergiler çıkartan, yayınevlerinde danışmanlık, ansiklopedilerde redaktörlük, çevirmenlik de yapan Cemal Süreya'nın İlk şiiri 8 Ocak 1958'de Mülkiye dergisinde çıkmıştır. 14.97 TL. ...için de yeni bir şiir dili yaratılması gerektiğini savunur.Şiirleri ise bu görüşün uygulandığı örneklerdir.O nedenle bu çalışmada şiirleri incelenerek Cemal Süreya nın şiir dilinin özellikleri....