Musul-Kürdistan Sorunu

Prof. Dr. Mim Kemal Öke

Musul-Kürdistan Sorunu
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH
YAZAR Prof. Dr. Mim Kemal Öke
ISBN 975355124X
DOSYA FORMATI 5,66 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Tarihi perspektif ışığında değerlendirildiğinde Kürt Sorunu'nun en önemli dönemeci, 1918 ile 1926 yılları arasında yaşandı. İngiltere, yöredeki emelleri doğrultusunda, Güney Kürdistan dediği Musul'u emperyal amaçlarına ithal etmek için uğraştı. Bu çerçevede Musul Sorunu, Kürt Meselesi ile iç içe bir boyut kazandı. ~Bu araştırma, ilk defa gün yüzüne çıkan arşiv belgeleriyle Musul - Kürdistan üzerindeki devletlerarası ve bölgesel mücadelelerin Türk iç politikasına yansımalarıyla öyküsünü bütün çıplaklığı ile gözler önüne sermektedir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Musul-Kürdistan Sorunu i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Musul-Kürdistan Sorunu.

... Musul sorunu ve ankara antlaşması. 1926 yılında Musul Sorunu Milletler Cemiyeti'ne götürüldü ... Kültür TV | Musul-Kürdistan Sorunu | Kitap Detayları ... . 14.70 €. Emperyalizm, kendi çıkarı doğrultusunda "Güney Kürdistan" dediği Musul'u Türklerden koparmak için tüm gücünü ortaya koydu. Bu çerçevede Musul Sorunu, Kürt Meselesi ile iç içe bir... Emperyalizm, kendi çıkarı doğrultusunda "Güney Kürdistan" dediği Musul'u Türklerden koparmak için tüm gücünü ortaya koydu. Bu çerçevede Musul Sorunu, Kürt Meselesi ile iç içe bir boyut kazandı. Musul ve Kürdistan So ... Musul'un Kürdistan Kimliği ve Geleceği - Sinan Çiftyürek ... . Bu çerçevede Musul Sorunu, Kürt Meselesi ile iç içe bir boyut kazandı. Musul ve Kürdistan Sorunu. Mim Kemâl Öke: Belgelerle Türk-İngiliz ilişkilerinde Musul ve Kürdistan sorunu, 1918 - 1926. Türk Kültürünü Araştırma Enst., Ankara 1992, ISBN 975-456-052-8, S. 208. Lozan konferansı'NDA musul sorunu. Konferans Öncesi Durum. Kürtler, her zaman dağlarda yaşamış ve Türk hükûmeti güney "Kürdistan"da hiçbir zaman otorite kuramamıştır. 9.55 TL. İngiltere, yöredeki emelleri doğrultusunda, Güney Kürdistan dediği Musul'u emperyal amaçlarına ithal etmek için uğraştı. Bu çerçevede Musul Sorunu, Kürt Meselesi ile iç içe bir boyut... Eğer mesele, Türkiye-Irak sınırının tespiti çerçevesinde Musul-Kürdistan Sorunu ise o zaman; bu kitap bir yerde 36. paralelin söz konusu zaman dilimindeki kronolojik akış öyküsüdür. Eğer mesele, Türkiye-Irak sınırının tespiti çerçevesinde Musul-Kürdistan Sorunu ise o zaman; bu kitap bir yerde 36. paralelin söz konusu zaman dilimindeki kronolojik akış öyküsüdür....