İktisat ve Din

Mustafa Özel

İktisat ve Din
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 1997-01-01
YAZAR Mustafa Özel
ISBN 9753551185
DOSYA FORMATI 3,73 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Geleneksel toplumlarda ekonomi, ayrı bir varoluş alanına sahip değildi. Ekonomik faaliyeti din yönlendirmekte ve meşrulaştırmaktaydı. Kapitalizm, bağımsız bir ekonomik alan meydana getirdi. Ekonomi artık kendi kurallarına göre işlemekte ve bu kuralları topluma empoze etmektedir. Piyasa toplumu, piyasaya, yani soyut bir ilişkiler ağına teslim olmuş toplum demektir. Kadîm ekonomik sistemleri incelemek nostaljik bir arayış değil, kapitalist sistemin yol açtığı eşitsizlik ve anlamsızlıkları aşma girişimidir. Medine pazarından Osmanlı ekonomisine; ahilikten Semerkand’da lonca hayatına kadar bir dizi önemli oluşumu inceleyen bu yazılar otantik geleneklerin iktisadî hayata nasıl sıhhat kazandırdığını modern insana anlatma ve önünü aydınlatma çabasıdır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz İktisat ve Din i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap İktisat ve Din.

...ür ki, Allah'ın nimetlerine karşı ticaretli bir hürmet ve saygı mânâsı taşımaktadır ... İktisat ve Din Mustafa Özel ... .5. İsm-i Cevâd'ın ihsan ve iktisat sırları. İktisat Tarihi Perspektifinde İktisadi Kalkınma ve Din İlişkisi[i]. Prof.Dr. Mehmet KARAGÜL[ii]. Prof.Dr. Ömer AÇIKGÖZ[iii]. Özet. Bu çalışmada beşerîi ve sosyal değerlerle ekonomik kalkınma arasındaki... Mustafa Özel. Geleneksel toplumlarda ekonomi, ayrı bir varoluş alanına sahip değildi. Ekonomik faaliyeti din yönlendirmekte ve meşrulaştırmaktaydı. İktisat ve Din en uygun f ... KÖPRÜ - Din ve İktisat - Musa Kâzım YILMAZ ... . Ekonomik faaliyeti din yönlendirmekte ve meşrulaştırmaktaydı. İktisat ve Din en uygun fiyat, hızlı kargo ve kapıda ödeme seçenekleriyle bkmkitap.com'da. İktisat ve Din avantajlı fiyatlarıyla hemen satın almak için tıklayın! Demek ki iktisat ve kanaat kişinin ahlâkî onurunu, haysiyetini, dinî ve dünyevî şerefini koruyan bir zırhtır. "İktisat etmeyen zillete ve mânen dilenciliğe ve sefalete düşmeye namzettir." İktisat, kültür ve din üçgeni içerisinde, merkezden evrensele doğru giden bir medeniyet oluşturma fikri aslında Batı'dan kaynaklanan ayrımlar neticesinde ortaya çıkmıştır. Şöyle der: "Allah'ın "Hakîm" ismi, i...