Erken Dönem Yahudi Tarihi

Prof. Dr.Ali Osman Kurt

Erken Dönem Yahudi Tarihi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2020-01-06
YAZAR Prof. Dr.Ali Osman Kurt
ISBN 6055978785
DOSYA FORMATI 11,80 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Dünyanın pek çok bölgesinde olduğu gibi, MÖ. 600 ve 400 arası dönem Yahudi tarihi açısından da değişim ve dönüşüm çağları olmuştur. Bu yüzyıllarda Yahudiler açısından çok önemli olaylar yaşanmıştır. Yahudi dini ve düşüncesinde iz bırakan Asur ve Babil sürgünleri bu dönemde meydana gelmiştir. Yahudiler, Kudüs’ün işgaliyle birlikte bağımsızlıklarının son kalesini de kaybetmişlerdir. Tanrısal koruma altında olduğuna inandıkları ve bu yüzden yıkılamaz kabul ettikleri Kudüs şehri ve Süleyman Tapınağı yıkılmış, kraliyet ailesi dâhil, Yahudilerin çoğu Babil’e sürgüne gönderilmiştir. Bu dönemim en önemli karakteri hiç şüphesiz kâhin ve yazıcı Ezra’dır. Reformları ve icraatlarıyla Yahudilikte Yahve dininden Yahudiliğe geçişin belirleyici ismi olan Ezra, zamanla tarihsel bir kişilik olmaktan çok, efsanevî bir hüviyet kazanmıştır. Onun önderliğinde Babil’den çıkış, Musa liderliğinde Mısır’dan çıkışa benzetilmiş; dinî reformları da Musa’nın yaptıklarıyla karşılaştırılmış, adeta Yahudilikte ikinci bir Musa yaratılmaya çalışılmıştır. Ezra’nın yaptığı dinî ve toplumsal reformlar arasında şunlar sayılabilir: Sürgün döneminde kaybolan ve tamamen unutulan Tevrat metnini ortaya çıkarmış, Tevrat’ın yazı karakterini değiştirip yazıya geçirmiş ve yorumlamış; takkanot adı verilen yeni dini hükümler koymuş; Yahudilerin kutsal soy olduğuna vurgu yapıp soyun anneden devam ettiğine hükmetmiş ve buna bağlı olarak yabancı kadınlarla evliliği yasaklamış ve Samirileri -Yahudi olmadıkları iddiasıyla- dışlamıştır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Erken Dönem Yahudi Tarihi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Erken Dönem Yahudi Tarihi.

..., MÖ. 600 ve 400 arası dönem Yahudi tarihi açısından da değişim ve dönüşüm çağları olmuştur ... Erken Dönem Yahudi Tarihi Ali Osman Kurt ... . 414 gibi erken bir tarihte, kilisenin önde gelenleri bu fikirlerle İskenderiye'de sinagoglara karşı bir saldırıyı kışkırttı; şehrin Yahudi nüfusu bir süreliğine yok edildi. "Erken Dönem Yahudi Tarihi". için 19 sonuç bulundu: Sıralama Şekli Kargo. Fiyat. Erken modern dönem yahudi tarihi. Davıd b. ruderman. Satıcı. 21 TL. 600 ve 400 arası dönem Yahudi tarihi açısından da değişim ve ... Erken Dönem Yahudi Tarihi Kitabı ... . Davıd b. ruderman. Satıcı. 21 TL. 600 ve 400 arası dönem Yahudi tarihi açısından da değişim ve dönüşüm çağları olmuştur. Bu yüzyıllarda Yahudiler açısından çok önemli olaylar yaşanmıştır. Erken Dönem Yahudi Tarihi (9786055978785). Marka : Ali Osman Kurt. Yahudi dini ve düşüncesinde iz bırakan Asur ve Babil sürgünleri bu dönemde meydana gelmiştir. Yahudi tarihinde modernliğin başlangıcı genellikle on sekizinci yüzyılın ikinci yarısında Haskala`nın ortaya çıkmasıylabağdaştırılır. Erken Modern Dönem Yahudi Tarihi kitabı,1492 senesinde... : Erken Dönem Yahudi Tarihi. Yazarı. : Ali Osman Kurt/ Yrd.Doç.Dr. Ali Osman Kurt. Yayın Evi. : MÖ 600 ve 400 arası dönem, İsrail tarihi açısından da değişim çağları olmuştur. MÖ 600 ve 400 arası dönem İsrail tarihi açısından da değişim çağları olmuştur. Bu yüzyıllarda Yahudiler açısından çok önemli olaylar yaşanmıştır. 21 TL. 600 ve 400 arası dönem Yahudi tarihi açısından da değişim ve dönüşüm çağları olmuştur. Bu yüzyıllarda Yahudiler açısından çok önemli olaylar yaşanmıştır. 21 TL. 600 ve 400 arası dönem Yahudi tarihi açısından da değişim ve dönüşüm çağları olmuştur. Bu yüzyıllarda Yahudiler açısından çok önemli olaylar yaşanmıştır. 250 TL. Erken Modern Dönem Yahudi Tarihi kitabı,1492 senesinde Yahudilerin İspanya'dan sürülmesiyle ba...