Leyla ile Mecnun

Nizami Gencevi

Leyla ile Mecnun
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2019-11-19
YAZAR Nizami Gencevi
ISBN 6052315545
DOSYA FORMATI 7,84 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

“Leyla ile Mecnun” Nizamî Gencevî’nin meşhur “Hamse”sinin üçüncü kitabıdır.Genceli Nizamî halk arasında yayılagelen bu hikâyeyi kurgularken en küçük detayları dahi atlamamış, sanatın sert kanunları dairesinde işlemiş ve düzenli bir hâle getirmiştir. Nizamî, eserini oluştururkenİbn-i Küteybe, Ebu Bekir Valibî ile Ebu’l-Ferec el-İsfahanî gibi Arap yazarlardan faydalansa da dağınık bir hâlde işlenen Leyla ile Mecnun hikâyesini kendi kültür hazinesiyle harmanlayarak ortaya özgün bir eser çıkarmıştır.Nizamî, bu mesneviyi yazdıktan sonra “Leyla ile Mecnun” tüm dünyada tanınan bir öykü hâline gelmiştir. Bu öykünün bu denli sevilmesine asıl sebep Nizamî’nin güçlü kalemidir. Nizamî’nin yazdığı Leyla ile Mecnun; Türk, Arap, Fars ve Hint edebiyatlarında yazılmış olan ilk Leyla ile Mecnun mesnevisidir. O yüzden bu eser Nizamî’den sonra yazılmış olan bu kültürlerdeki tüm Leyla ile Mecnun mesnevilerinin kaynağını teşkil eder.Günümüz Azerbaycan Türkçesine manzume olarak çevrilen eser, Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığının katkılarıyla anlamsa ve yapısallığına dokunulmadan Türkçeye uyarlanmıştır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Leyla ile Mecnun i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Leyla ile Mecnun.

... Mecnun on Facebook. Hatta... bu toprakların kültürünü, sokak diyaloglarını, arkadaşlık ve dostluğu bilmek ve öğrenmek isteyen leyla ile mecnun izlesin ... Neden 'Leyla İle Mecnun' Kafasından Çıkamadığımızın... | ListeList.com ... . Leyla ile Mecnun dizisi tüm bölümleriyle hd kalitede ve tek parça olarak ddizi kalitesiyle izlemeniz için burada. Gelecek kaygısına düşen Leyla Mecnun'un da biraz geleceğini düşünmesi gerektiğini söyler. Leyla ile Mecnun dizisinin tüm bölümlerini full hd ve türkçe altyazılı olarak izleyin. Aradan 25 yıl geçer. Bir sabah ailesi Mecnun'a durumu anlatır ve Leyla'yı istemeye giderler. ...okulda bir başka kabile reisinin kızı olan leyla ile tanı ... Leyla ile Mecnun Efsanesi ... . Aradan 25 yıl geçer. Bir sabah ailesi Mecnun'a durumu anlatır ve Leyla'yı istemeye giderler. ...okulda bir başka kabile reisinin kızı olan leyla ile tanışır. bu iki genç birbirlerine aşık olurlar. okulda leyla ve mecnun. ey rabbim! aşk belasıyla beni tanıştır beni bir an bile olsa; aşk belasından ayırma! Leyla ile Mecnun, bugün hepimizin dilimize pelesenk olmuş bir sözcük haline gelmiştir ve yaşanan aşkın ne derece yoğun olduğunu anlatır. Aslında bir Arap efsanesidir. Leyla ile Mecnun izle, 2011 Yapımı Leyla ile Mecnun dizisinin tüm bölümleri full hd tek parça olarak dizimom.com farkıyla sizlerle. Gönderen: TRT. Tüm videolar. 01:43:04. Leyla ile Mecnun 103.Bölüm (Tek Parça). Gönderen: TRT. 01:37:07. Leyla ile Mecnun mutluluk sarhoşudur fakat evrenin dengesini korumak için Mecnun'un bir fedakarlık yapması gereklidir. Benjamin mahallede kaos yaratır ve Leyla ile Mecnun'u ayırır. Bir sabah, ai...