Türk Edebiyatında Yergi ve Gülmece

Ömer Özcan

Türk Edebiyatında Yergi ve Gülmece
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2003-01-14
YAZAR Ömer Özcan
ISBN 9751019311
DOSYA FORMATI 11,87 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Türk edebiyatında hiciv ve mizah konusu yeterince incelenmemiştir. Bu konuda yapılan az sayıdaki çalışmalar da, dergi, seçki ve bazı edebiyat kitaplarında yer almış, ancak istenildiği ölçüde okura ulaşamamıştır. Oysa hiciv ve mizahın, edebiyatımızın oluşumunda önemli bir yeri vardır. Bu konunun daha geniş bir çerçevede işlenmesi gerekmektedir. Bu yapıt elbette bir edebiyat tarihi değildir. Ama bir seçki de değildir. Yapıtta, bu konuda çalışacaklar için "yerleri" "yurtları" belli "dip notlu" örnekler vermeye özen gösterildi. Bu bir denemedir, başarılı oldu mu? Bilmiyorum!? İleride bir edebiyat tarihçisinin ilgisini çeker, özgün bir yapıtla bu boşluk doldurulur diye düşünüldü. (Ömer Özcan)

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Türk Edebiyatında Yergi ve Gülmece i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Türk Edebiyatında Yergi ve Gülmece.

...Çıkanlar. Mizah; olayların gülünç, alışılmadık ve çelişkili yönlerini Ziya Paşa'nın Zafername Şerhi, Namık Kemal'in imzasız fıkra ve yergileri bu tiyatro eserlerini izledi ... Türk Edebiyatında Hiciv Ve Mizah Yergi ve Gülmece Başlangıçtan... ... . Ömer Özcan. Bu yapıt, başlangıçtan günümüze uzanan çizgide yer alan yergi ve gülmece ustalarından alınan seçmelerden oluşmaktadır. Bu seçmelerde... Nerdesin: Türk Edebiyatı Milli Edebiyat Döneminde Yergi ve Gülmece. Dönemin yergi ve gülmece şairi olarak tanınanların başında Neyzen Tevfik Kolaylı (1879-1953) gelir. Aşk ve Kahramanlık Konulu Türk Halk Hikayalerinde Düşman Tipi Arı Sanat Ya ... Milli Edebiyat Döneminde Yergi ve Gülmece ... . Dönemin yergi ve gülmece şairi olarak tanınanların başında Neyzen Tevfik Kolaylı (1879-1953) gelir. Aşk ve Kahramanlık Konulu Türk Halk Hikayalerinde Düşman Tipi Arı Sanat Yayınevi. Şi'r ve Poiesis Olarak Modern Türk Şiiri Fenomen Yayıncılık. Bu yapıt, başlangıçtan günümüze uzanan çizgide yer alan yergi ve gülmece ustalarından alınan seçmelerden oluşmaktadır. Sonunda, yergi ve gülmece için, "iyi ki varsınız!" diyeceksiniz. Tüm kategorilerde Aile Çocuk Akademik Bilgisayar Bilim - Mühendislik Çocuk Kitapları Diğer Edebiyat Eğitim Ekonomi Felsefe Genel Konular Gezi ve Rehber Kitapları Hizmet Hobi Hukuk İnanç Kitapları... ... Yazarın hazırladığı bu yapıt, başlangıçtan günümüze uzanan çizgide yer alan yergi ve gülmece ustalarından alınan seçmelerden oluşmaktadır. Dönemin yergi ve gülmece şairi olarak tanınanların başında Neyzen Tevfik Kolaylı (1879-1953) gelir. Bu türde ilk büyük çalışması Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar'dı. Başlangıçtan günümüze Türk edebiyatında hiciv ce mizah. Başlangıçtan günümüze Türk edebiyatında hiciv ce mizah "yergi ve gülmece". ÖMER ÖZCAN. Divan Edebiyatında Gülmece ve Yergi, Belleten Dergisi, TDK, s. 37, Ankara. Geçmişten Günümüze Türk...