Çin Sanatı

Liu Qiangong

Çin Sanatı
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2018-02-05
YAZAR Liu Qiangong
ISBN 9753439916
DOSYA FORMATI 6,65 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Doğa ve yaşam her zaman her yerde hareket halindedir. Hareket doğanın evrimini ve aynı zamanda yaşamın varlığını gösterir. Han Hanedanlığı’nın bronz heykeli "Uçan Kırlangıca Basarak Dört Nala Giden At" inanılmaz bir "hareketliliği", inanılmaz bir "durağanlıkla" gösterir. Hareket ve durağanlık arasındaki bu diyalektik ilişki Çin sanatının birçok alanında açıkça görülür — örneğin, kaligrafideki elyazısı ve standart yazı, manzara resmi ve çiçek-kuş resimleri, müziğin akması ve duraklaması, danslardaki ritmik hareketler ve sessizlik, savaş sanatları ve geleneksel Çin operasındaki sahne görüntüleri, hareket ve durağanlık arasındaki bu ilişkinin göstergesidir. Aslında hareket ve durağanlık hep uyum içinde var olur. Durağanlıkta hareket vardır ve bunun tam tersi de geçerlidir. Dağlar fırtınayı saklar, uçurtma kartallar ilkbahar nefesiyle dolar. Ne doğada ne de canlıkürede tam hareket veya tam durağanlık diye bir şey yoktur. Çin kaligrafisi, resmi, heykeli, müziği, dansı ve geleneksel operası, boşluklara büyük önem yükler. Aslında boşluklar boş değil, doğanın rüzgârının ve yaşamın havasının estiği yerlerdir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Çin Sanatı i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Çin Sanatı.

...adığımız ve bir çok cami içindeki fayansların süslemeleri çini sanatıdır ... Türk Çini Sanatı ... . Mimarilerin vazgeçilmezi olan, insanın ruhunu ve gözünü dinlendiren bin yıllık sanat Çini… Yapımı Çini sanatı; tebeşir, kum, kaolen gibi doğal malzemeler karıştırılıp hamur haline getirilir. Çini ve seramik denilince ilk akla gelen kentlerden birisi Kütahya'dır. Kütahya'nın sembolü haline gelen çinicilik, kökü Frigler'e kadar uzanan seramik sanatı ile birlikte gelişmesini sürdürmüştür. Çini yapma sanatı da Çinicilik olarak adlandırılır. O dönemde Çin'den ith ... Çini Sanatı | Türk İslam Sanatları ... . Çini yapma sanatı da Çinicilik olarak adlandırılır. O dönemde Çin'den ithal edilen porselenlerin ün kazanmalarından ötürü, Türk yapısı "Kaşi" ye "ÇİNİ" denmeye başlanmıştır. Türk Çini Sanatı, Anadolu uygarlığını tarihi form ve inceliklerle kültürel bir miras olarak evlerimize kadar taşımaktadır. Çini sanatı bu topraklarda asırlık bir geçmişe sahiptir. 14. yüzyılda Anadolu Çini sanatı Osmanlılar ile birlikte yeni bir boyut kazanmıştır. derecelik fırında pişiriliyor.İznik çinilerinde en çok Çin temani , hatai, haliç işi, narlı desen, minyatürler, İznik kuşu , gül... ...teknik üstünlüğünü sürdürmekle birlikte yeni teknik buluş ve renklerle bu sanatı zenginleştirmiştir. ağaçlar, asma dalları sarılmış servi ağaçları, üzüm salkımları, lale, sümbül, karanfil demetleri, Çin... Karahanlılar tarafından geliştirilen çini sanatı, daha sonraları diğer Türk devletleri tarafından da geliştirilmeye başlanmıştır. En parlak dönemini Osmanlı Devletinin kuruluşunda yaşamıştır. Bu topraklardaki çini sanatı, 13. Yüzyılda Selçuk mimarisinin doruğa ulaştığı dönemde gelişmiş ve buna bağlı olarak da pek çok camii, medrese, türbe ve saray duvarları çinilerle bezenmiştir. Anadolu uygarlığını tarihi form ve inceliklerle kültürel bir miras gibi evlerimize kadar taşıyan Türk Çini Sanatı, vatanı olarak kabul edilen Kütahya ve İznik topraklarında asırlık bir geçmişe sahiptir. Klasik Türk İslam Sanatı / Sanat Tarihi. Türk Çini - Seramik Sanatının Özellikleri. Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinde ise Türk çini sanatı büyük gelişme göstermiştir. Çini sanatı hakkında bilgi: Çini nedir? Çini nasıl yapılır? Çini sanatı, kökleri Anadolu Beylikleri ve Selçuklular'a uzanan ama altın çağını Osmanlı ile yaşayan bir el sanatı. ...ait, Çin işi) olup porselen sanatını dünyaya tanıtan Çinliler'e izafetle Çin isminden türetilmiştir. tekniği bu sanata yeni bir üstünlük getirmiş ve bu teknik İran'da Safevîler devrinde de sürdürülmüştür. Esra Eskigün'ün program konuğu: Ayşe Özkan "Çini, Uygur Türkleri'nden itibaren Türk sanatı olarak bilinen Osmanlı'da da doruğa ulaşan bize a...