Mevlana ve İnsan

Mevlana ve İnsan
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2010-10-01
YAZAR
ISBN 9753895286
DOSYA FORMATI 9,94 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Mütefekkir, mutasavvıf ve filozof olarak Türk kültür hayatına damgasını vurmuş olan Mevlana bu yıl bir çok faaliyetle çeşitli yönleriyle ele alınmıştır.İşte linizdeki bu eser de Mevlana’nın düşünce ve görüşlerinden yola çıkarak Türk düşünce hayatında “insan”a nasıl bakıldığını ortaya koymak için düzenlenmiş bir sempozyumun tebliğlerini içermektedir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Mevlana ve İnsan i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Mevlana ve İnsan.

...ndinden doğuşu gerçekleştiren evrensel insana ulaşmak istemiştir ... Hz. Mevlana Hakkında Bilgi Verir Misiniz? | Sorularla İslamiyet ... . Hal böyle olunca insan başka insana eziyet veremez. Şimdi Mevlana'nın kendi. Hamamda Cüzzamlılar ve Mevlana: Hz. Mevlana Konya'daki Ilgın hamamına gitti. Mevlânâ da mevcudu böylesine görebilen ve gördüğünü bitmez tükenmez bir inanışla vecd içinde anlatan bir büyük gözdür ve insana da bu gözüyle bakmaktadır.124. Mevlânâ bu hususu mistik düşünce geleneğindeki ayna sembol ... Mevlana'ya Göre İnsan | İlim Cephesi ... .124. Mevlânâ bu hususu mistik düşünce geleneğindeki ayna sembolizminden hareketle îzah eder. İnsan, Mevlânâ'ya göre varlık ailesi içinde ilahî sıfat ve isimleri doğrudan algılayabilen yegane ayna gibidir. Mevlana ise insanı İslam filozofları gibi tanımlar. Çünkü insanı Allah yaratırken ona kendi ruhundan üflemiştir ve insan Allah'tan bir eser taşır.Bu yüzden o kesinlikle insanlar arasında ayrım yapmaz ister dinsiz ister ahmak isterse fakir... O, kimseyi ayrı görmez. Çünkü O, her şeyin Allah'ın zuhuru ve tecellisi olduğunu bilir ve bunu insan gönlüne ve insana hal olarak yansıtır. Mevlana aziz ve yüce bir üstad'dır. Hz. Mevlânâ Mesnevî' sine (Mesnevi'nin ilk 18 beyti) şu sözlerle başlamıştır Beni kamışlıktan kestiklerinden beri, kadın ve erkek tüm insanlar ağlamaktadırlar." ve devam eder Mevlana'nın Mesnevi'sinde "İnsan" Telakkisi ve "İnsan-İ Kâmil" Ölçüsü▄. Mevlana's way of lookıng at human beıng and hıs crıterıon for the concept of "Wise man". Mevlana ve İnsan. 15 Ekim 2009 Perşembe. İBADETLERİN TANIKLIĞI. Bu namaz, oruç ve savaş da inanışa tanıktır. Bu zekat, hediye, bu hasedi bırakma da kendi sırrından haber vermedir. Mevlâna 'nın aşk ve insan felsefesi. Doç. Dr. İbrahim Arslanoğlu G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi. Anadolu'da tasavvufun en önde gelen temsilcilerinden birisi Mevlana 'dır. Çünkü Allah tan başka varlık yoktur ve insan Allah tan gelmiştir, yine Allah a dönecektir. Mevlana ya göre insan her gece uykuda Tanrısal aleme gider ve uyandığında bu dünyaya yeniden doğar...