Kuva-yi Milliye'nin Rizeli Emicesi İpsiz Recep

İshak Güven Güvelioğlu

Kuva-yi Milliye'nin Rizeli Emicesi İpsiz Recep
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2010-06-04
YAZAR İshak Güven Güvelioğlu
ISBN 9752562882
DOSYA FORMATI 12,2 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Elinde avucunda nesi varsa çevresindekilere dağıttığı için adı “İpsiz”e çıkmış; gençliğinden beri Rize-Batum-Trabzon arasında nakliyecilik yapan bir taka reisi... Kurtuluş Savaşı’nın başından sonuna kadar cepheden cepheye koşan bir yiğit... Millî Mücadele’de üstlendiği mühim rol ve hizmetlerle sadece müfrezesindeki Karadenizlilerin değil, tüm Kuvâ-yi Milliyecilerin “Emicesi”... İkinci İnönü Savaşı için Yunan tugayına saldırma emri alınca “Kolordudan emir aldım, yalnız da kalsam giderim...” diyen; savaş sonrası kendisine madalya verilmek istenince “Biz madalya almak için savaşmadık; topraklarımızı, vatanımızı kurtarmak için savaştık” diyerek almayan bir kahraman...İpsiz Recep, Rusya’dan gelen Ermeni komitacıların Osmanlı topraklarında pek çok eylem yaptıkları bir dönemde Batum’dan takasına binen 17 Ermeni komitacıyı öldürmüş ve bunun üzerine yeniden Batum’a döndüğünde yakalanarak Sibirya’da 10 yıl hapis yatmıştır. 1917’de kaçıp vatanına geldiğinde bütün vatanın bir yangın yeri olduğunu görünce İstanbul’a gider, işgal altındaki İstanbul’da Rum ve Ermeni çetelerine karşı faaliyetlere başlar. İşgal kuvvetleri tarafından arananlar listesine girince Anadolu’ya geçerek Karadeniz sahilinde Kefken Adası’nı üst edinir. Hem karadan hem de denizden Anadolu’ya insan ve silah kaçırma yolunu açık tutmaya çalışır. Savaş sonunda ise “vazifesini yapmış bir insanın” huzuruyla, silahını duvara asarak köşesine çekilir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Kuva-yi Milliye'nin Rizeli Emicesi İpsiz Recep i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Kuva-yi Milliye'nin Rizeli Emicesi İpsiz Recep.

...Güven Güvelioğlu. Elinde avucunda nesi varsa çevresindekilere dağıttığı için adı "İpsiz"e çıkmış; gençliğinden beri Rize-Batum-Trabzon arasında nakliyecilik yapan bir taka reisi ... Kuva-Yi Milliye'nin Rizeli Emicesi: İpsiz Recep %10 İndirimli İshak Gü ... ... 15 TL. Millî Mücadelede üstlendiği mühim rol ve hizmetlerle sadece müfrezesindeki Karadenizlilerin değil, tüm Kuvâ-yi Milliyecilerin Emicesi... Kurtulus Savasi'nin basindan sonuna kadar cepheden cepheye kosan bir yigit... ustlendigi muhim rol ve hizmetlerle sadece mufrezesindeki Karadenizlilerin degil, tum Kuv-yi Milliyecilerin "Emicesi"... : Tarih, Eser Adı. : kuvayi milliye'nin rizeli emicesi İpsiz Recep. ... Kitapi | Kuva-Yi Milliye'Nin Rizeli Emicesi: İpsiz Recep ... ... ustlendigi muhim rol ve hizmetlerle sadece mufrezesindeki Karadenizlilerin degil, tum Kuv-yi Milliyecilerin "Emicesi"... : Tarih, Eser Adı. : kuvayi milliye'nin rizeli emicesi İpsiz Recep. üstlendiği mühim rol ve hizmetlerle sadece müfrezesindeki Karadenizlilerin değil, tüm Kuvâ-yi Milliyecilerin...