DarülfünunOsmanlı'da Kültürel Modernleşmenin Odağı (2 Cilt)

Ekmeleddin İhsanoğlu

DarülfünunOsmanlı'da Kültürel Modernleşmenin Odağı (2 Cilt)
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2010-05-28
YAZAR Ekmeleddin İhsanoğlu
ISBN 9290632030
DOSYA FORMATI 7,12 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Osmanlı devleti’nde Avrupa üniversiteleri tarzında modern bir üniversitenin kurulması eğitimde ve bunun ötesinde kültür hayatında köklü bir dönüşümü gerektiriyordu. Darülfünun adı altında gerçekleşmesi istenen modern üniversitenin kuruluşu basit bir transfer veya taklit hadisesi değildi.Bu kitapta Darülfünun yatihi, Tanzimat’ın ilanıyla birlikte gelişen kültürel modernleşme içersinde bu üniversitenin kavram ve kurum olarak belirginleşmesinden, İstanbul Üniversitesi adıyla kurumlaşmasına kadar deneme –yanılmalarla geçen safhalarıyla sunuluyor. Bu safhaların her birinde, hukuki-idari statü ve mali-maddi kaynaklar gibi somut altyapı meseleleri yanında öğretim alanları ve kadroları gibi eğitim felsefesini yansıtan konular, Osmanlı kültür ve eğitim hayatında klasikten moderne geçişin hep arayışlarla gelişen karmaşık süreçleri bağlamında açıklanıyor.Darülfünun’un kuruluşu modern üniversite modeliyle ilgili, tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Tanzimat’tan itibaren genellikle Fransız modeli üzerinde yoğunlaşan tercihler, İkinci Meşrutiyet’ten sonra Alman modelinden etkilenerek birtakım önemli değişiklikler geçirmiştir. Günümüz açısından da anlamlı olan bu tartışmalar Türk üniversite sisteminin temelini oluşturan zemini belirlemiştir.Bilim, eğitim ve kültür tarihi araştırmalarının önde gelen ismi Ekmeleddin İhsanoğlu2nun yirmi yıllık çalışmasının ürünü olan kitap, yazarın eğitim kurumları yönetimindeki tecrübelerinden de kaynaklanan birtakım yeni bakış açılarını da yansıtıyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz DarülfünunOsmanlı'da Kültürel Modernleşmenin Odağı (2 Cilt) i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap DarülfünunOsmanlı'da Kültürel Modernleşmenin Odağı (2 Cilt).

...nun ( 2 Cilt ). 18 Osman Ergin, Türkiye Maârif Tarihi, II, İstanbul, 1940, 325 ... Ekmeleddin İhsanoğlu, Darülfünun: Osmanlı'da Kültürel... ... . 19 Ergin, a.g.e., s. 336. 27 Ekmeleddin İhsanoğlu, Dârülfünun (Osmanlı'da kültürel modernleşmenin odağı), C. 1, İstanbul, 2010, ss. Mesela bu yazımızda yazar Ekmeleddin İhsanoğlu kitapları arasında yer alan Darülfünun Osmanlı'da Kültürel Modernleşmenin Odağı (2 Cilt) yeni kitabı hakkında merak edilenlerden bahsedeceğiz. Nisa Öktem. "Osmanlı'da Kitap Kültürü". 202 Eser İçeriyor. Darülfünun: ... Darülfünun: Osmanlı'da İlk Modern Üniversite Nasıl Kuruldu? ... . Nisa Öktem. "Osmanlı'da Kitap Kültürü". 202 Eser İçeriyor. Darülfünun: Osmanlı'da kültürel modernleşmenin odağı / Ekmeleddin İhsanoğlu. ISBN. 9789290632023 (1.cilt) 9789290632030 (2.cilt) 9789290632047 (set). Dil Kodu. Türkçe. Osmanlı döneminde Tanzimattan sonra gelişen ve arayışlarla ilerleyen kültürel modernleşme içinde, bu sürecin bir parçası Darülfünun adıyla kurulması istenen A...devamı. Yayın Hakkında. Özellikler. Üye Girişi | Yeni Üye Kaydı Buradasınız » Anasayfa » İçerik Detay » Darülfünun : Osmanlı`da Kültürel Modernleşmenin Odağı. Baskı: - Cilt. 2. Darülfünun adıyla kurulması istenen Avrupa üniversiteleri tarzındaki bu üniversitenin oluşumu Osmanlı kültür ve eğitim hayatında bir dönüşümü temsil ediyordu. Osmanlı'nın İzinde II; Prof. Darülfünun : Osmanlı'da Kültürel Modernleşmenin Odağı 2 Cilt Ekmeleddin İhsanoğlu indir PDF. Bütün kitaplar. 30 günlük deneme sürümü.. Darülfünun Osmanlı'da Kültürel Modernleşmenin Odağı I-II, Ekmeleddin İhsanoğlu. LOT NO: 192. Satış fiyatını görmeniz için üye girişi yapmanız gerekiyor! ...tarzındaki bu üniversitenin oluşumu Osmanlı kültür ve eğitim hayatında bir dönüşümü temsil ediyordu. Odağı 2 Cilt kitabı, Darülfünun Osmanlıda Kültürel Modernleşmenin Odağı 2 Cilt özeti. Darülfünun adıyla kurulması istenen Avrupa üniversiteleri tarzındaki bu üniversitenin oluşumu Osmanlı kültür ve eğitim hayatında bir dönüşümü temsil ediyordu. 0,0puan. Osmanlı 12 Cilt. Darülfünun adıyla kurulması istenen Avrupa üniversiteleri tarzındaki bu üniversitenin oluşumu Osmanlı kültür ve eğitim hayatında bir dönüşümü temsil ediyordu. Darülfünun Osmanlı'da Kültürel Modernleşmenin Odağı (2 Cilt). Darülfünun'un kuruluşu modern üniversite modeliyle ilgili tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Cilt : Sert Kapak Şömizli. Osmanlı devleti'nde Avrupa üniversiteleri tarzında modern bir üniversitenin kurulması eğitimde ve bunun ötesinde kültür hayatında köklü bir dönüşümü gerektiriyordu. Darülfünun (Osmanlı'da Kültürel Modernleşmenin Odağı 2 Cilt). Ekmeleddin İhsanoğlu. 10.0/10 (1 Oy) · 224 gösterim. 1 İhsanoğlu, Ekmeleddin, Darülfünun Osmanlı'da Kültürel ve Modernleşmenin Odağı, I-II, IRCICA,İstanbul, 2010, I, 80-81. Bunun böyle olmayabileceğine dair karşı görüş için bakınız....