Osmanlı Esnafında Suç ve Ceza

Doç. Dr. Mehmet Demirtaş

Osmanlı Esnafında Suç ve Ceza
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2010-05-22
YAZAR Doç. Dr. Mehmet Demirtaş
ISBN 9944722957
DOSYA FORMATI 4,46 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Osmanlı Devleti’nde esnaf iki gruba ayrılmıştı. Bunlardan biri, özel teşebbüse dayanan serbest meslek kuruluşları idi. Bu esnaf grubu esnaf loncalarına bağlı bulunmaktaydı. Diğeri ise devlet işletmeciliği esasına göre dirlik ve ulufeye bağlı esnaftı . Devletin, maaş verdiği memur/işçi statüsündeki bu esnaf grubunun üzerindeki denetimi daha güçlüydü. Devlet için iş gören ve Osmanlı sarayının zaruri ihtiyaçlarını karşılamakla görevli bu esnaf grubunda tab ü alem mehterleri, çadır mehterleri, aşçı, helvacıyân, habbazîn, câmeşuyân, hayyatîn ile mürekkepçi, kâğıtçı, kuyumcu, çilingir ve kazancı yer alırdı . Yine güğümcü, kürkçü, hakkâk ve saraç gibi sınıflar da saray esnafındandı. Devlete ait işyerlerinde maaş karşılığı çalışan bu esnaf grubuna ehl-i hıref-i hâssa adı verilmekteydi. Devletin bunlar üzerinde doğrudan bir kontrol sistemi vardı .

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Osmanlı Esnafında Suç ve Ceza i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Osmanlı Esnafında Suç ve Ceza.

...af iki gruba ayrılmıştı. Bunlardan biri, özel teşebbüse dayanan serbest meslek kuruluşları idi ... Osmanlı Esnafında Suç ve Ceza Osmanlı Örneği H 110-1200... ... . Bu esnaf grubu esnaf loncalarına bağlı bulunmaktaydı. Kitap Açıklaması. Osmanlı Devleti'nde esnaf iki gruba ayrılmıştı. Baskı Yılı: 2010. Dili: Türkçe Yayınevi: Birleşik Kitabevi. Kitap Adı: Osmanlı Esnafında Suç ve Ceza. Osmanlı Esnafında Suç ve Ceza. Mehmet Demirtaş. Yayınevi: Birleşik Yayınevi. Bu esnaf grubu esnaf loncalarına bağlı bulunmaktaydı. İlgili kit ... Osmanlı Esnafında Suç Ve Ceza - ePttAVM ... . Yayınevi: Birleşik Yayınevi. Bu esnaf grubu esnaf loncalarına bağlı bulunmaktaydı. İlgili kitaplar üzerinde Osmanlı Esnafında Suç Ve Ceza. 21.28 TL. Osmanlı Devleti'nde esnaf iki gruba ayrılmıştı. Bunlardan biri, özel teşebbüse dayanan serbest meslek kuruluşları idi. Bu esnaf grubu esnaf loncalarına bağlı bulunmaktaydı. Yüzü dondu ve "Ah, canım" diye düşündüm ve gözlüğünü çıkardı. Onları yere koydu, pasaportumu ters çevirdi, kenara ayırdı ve "Efendim! Bu PDF osmanlı esnafında suç ve ceza! Osmanli Devletinde esnaf iki gruba ayrilmisti. Bunlardan biri, özel tesebbüse dayanan serbest meslek kuruluslari idi. Bu esnaf grubu esnaf loncalarina bagli bulunmaktaydi. 25.93 TL. Osmanli Devletinde esnaf iki gruba ayrilmisti. Bunlardan biri, özel tesebbüse dayanan serbest meslek kuruluslari idi. Bu esnaf grubu esnaf loncalarina bagli bulunmaktaydi. 19.12 TL. Osmanlı Esnafında Suç ve CezaOsmanlı Esnafında Suç ve Ceza - Osmanlı Devletinde esnaf iki gruba ayrılmıştı. Osmanlı Devletinde esnaf iki gruba ayrılmıştı. Bunlardan biri, özel teşebbüse dayanan serbest meslek kuruluşları idi. Bu esnaf grubu esnaf loncalarına bağlı bulunmaktaydı. 21.28 TL. Osmanlı Devletinde esnaf iki gruba ayrılmıştı. Bunlardan biri, özel teşebbüse dayanan serbest meslek kuruluşları idi. Bu esnaf grubu esnaf loncalarına bağlı bulunmaktaydı. Mehmet Demirtaş. Osmanlı Devletinde esnaf iki gruba ayrılmıştı. Bunlardan biri, özel teşebbüse dayanan serbest meslek kuruluşları idi. Bu esnaf grubu esnaf loncalarına bağlı bulunmaktaydı....