Teokrasi ve Laiklik

Niyazi Berkes

Teokrasi ve Laiklik
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-03-31
YAZAR Niyazi Berkes
ISBN 9750836213
DOSYA FORMATI 7,76 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Değer ölçüleri olmayan hiçbir toplum yoktur; ancak bazı değerler zamanın gerekleri­ne göre değişeceğine, zamanla katılaşma, kireçleşme eğilimi gösterirler. Bu, bize üç şeyi anlatır; toplumun insanları arasında birbirine çok yapışık bir birlik vardır; kişiler değişmez kurallara uyarak yaşamayı çok rahat ve kolay bulurlar; toplumları, yaşla­nan kişilerin damarlarının sertleşmesi gibi katılaşmıştır. Kişiler böyle bir durumu çok beğenirler. Ancak değişme zorunluklarının sillesini yemeyen toplum da yoktur. Zamanın yumrukları altında bazı kişiler, alışık oldukları ölçüleri bırakmaya, bazıla­rını gizli ya da açıkça çiğnemeye; bazıları da ya dışardan yeni kurallar almaya, ya da kendileri yeni kurallar geliştirmeye başlarlar. Bunu yapanların iç hayatındaysa çatış­malar başlar, bunun da sayısız görüntüleri vardır.Bir toplumda en yüksek sayılan değerler, özellikle böyle zamanlarda, dinsel değerler kılığına girmeye de eğilimlidirler. Din, geleneğin en son sığınağı, en son savunma kalesidir. Aslında toplumun eski yaşayışının kökeninden gelen birçok alışkanlıklar, kolaylıkla din gereğiymiş gibi bir nitelik kazanırlar. İşte bunun içindir ki, çağdaşlaş­ma sözcüğünün özü, “laikleşme” sözcüğünün söylemek istediği gibi toplumu, bu dinselleşme hummasının yakasından kurtarma işiymiş gibi gözüküyor ve burada “laïcisme” ile “secularism” terimlerinin anlamları, ayrı sözcük kökenlerinden geldiği halde, birbirlerine uyuyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Teokrasi ve Laiklik i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Teokrasi ve Laiklik.

...lerine göre değişeceğine, zamanla katılaşma, kireçleşme eğilimi gösterirler ... TEOKRASİ ve LAİKLİK ... . Başka bir deyişle Türkiye'deki değişme en sonunda laiklik ilkesinin yerleşmesiyle sonuçlanmıştır. sunduğumuz "Teokrasi ve Laiklik"de yazarın dinsel konulardaki araştırmaları incelemeleri yer alıyor. Teokrasi ve Laiklik/Niyazi Berkes incelemesi, yorumlar, özellikleri, fiyat ve taksit seçenekleri için tıklayın! Teokrasi ve Laiklik/Niyazi Berkes. Ücretsiz Hızlı Kargo! Ne kadar ŞİMDİ istiyorum ve gelecek yıl daha hızlı o ... Teokrasi Ve Laiklik-Niyazi Berkes-1984-218S ... . Ücretsiz Hızlı Kargo! Ne kadar ŞİMDİ istiyorum ve gelecek yıl daha hızlı olmasını istiyorum! "Teokrasi ve Laiklik PDF ile böyle değildi - hiç de öyle değildi. Bu PDF Teokrasi ve Laiklik! Onun için ne ?! Teokrasi Ve Laiklik kitap indir. Değer ölçüleri olmayan hiçbir toplum yoktur, ancak bazı değerler zamanın gereklerine göre değişeceğine, zamanla katılaşma, kireçleşme eğilimi gösterirler. Türkiye'de entelektüel düzeyde en çok karıştırılan kavramlardan bazıları teokrasi, hoşgörü, laiklik ve sekülarizmdir. Teokrasi bir toplumun din adamları(teokratya) eliyle, din kurallarına göre yönetilmesidir. Niyazi Berkes. Değer ölçüleri olmayan hiçbir toplum yoktur; ancak bazı değerler zamanın gereklerine göre değişeceğine, zamanla katılaşma, kireçleşme eğilimi gösterirler. 16.50 TL. Değer ölçüleri olmayan hiçbir toplum yoktur; ancak bazı değerler zamanın gereklerine göre değişeceğine, zamanla katılaşma, kireçleşme eğilimi gösterirler. Genel/. Teokrasi ve Laiklik. Teokrasi ve Laiklik. Marka : Yapı Kredi Yayınları. Barkod : 9789750836213. LAİKLİK: Din ile devlet işlerinin ayrılması demek değildir; dincilerle, sözde dini kurumlarla siyasetin, devlet işlerinin ayrılması demektir. Laiklik: Teokratik yönetime, dinci faşizme karşı olan anlayışın adıdır. Değer ölçüleri olmayan hiçbir toplum yoktur; ancak bazı değerler zamanın gereklerine göre değişeceğine, zamanla katılaşma, kireçleşme eğilimi gösterirler....